
Hele 47 millioner kroner i underskudd i 2014 er SF Norges dårligste resultat siden starten i 1989.
Det melder Finansavisen, som i en større artikkel lørdag 31.10.2015 (ikke på nett) har gjennomgått årsregnskapet for 2014 for selskapet, som nå er frigitt av Brønnøysundregistrene.
Det viser at SF Norge i 2014 hadde en omsetning på 281,9 millioner kroner, kun ca. fem millioner svakere enn 2013.
Men for andre år på rad ble det røde tall på bunnlinjen.
I 2013 var det et årsresultat på 15,1 millioner kroner i minus, mens i 2014 ble det nærmere 50 millioner i underskudd, ifølge opplysningene gjengitt i Finansavisen.
Kilder i bransjen opplyser overfor KINOMAGASINET at godt over halvparten av disse pengene skyldes nedskrivninger av filminvesteringer som har gått dårlig.
Selskapet har blant annet satset på filmer som Victoria, Dirk Ohm – Illusjonisten som forsvant, Glassdukkene, Beatles og serien Halvbroren, som ble økonomiske tapsprosjekter.
På den annen side har selskapet lykkes godt med Børning og Karsten og Petra-filmene.
SF har også en distribusjonsavtale med MGM og Warner på kinolanseringene av disse selskapenes titler. MGM har de også videorettighetene til, mens Warner utgir sine egne videogram i Norden.
Overfor Finansavisen forklarer landssjef Bente Hagen Stokke at underskuddet i 2014 skyldes redusert fysisk hjemmeunderholdningsalg. Hagen Stokke var selskapets økonomidirektør fra 1. oktober 2013, før hun overtok sjefstolen etter Guttorm Petterson 22. april 2014.
SF Norge har nå tatt grep og redusert bemanningen på videoavdelingen i Norge til et absolutt minimum. Kun selskapets to selgere er igjen på den gamle videoavdelingen.
Salgssjef Nicolai Hellstrøm opplyser til vårt nettsted at fysisk distribusjon af SFs produkter i Norge nå er flyttet fra Videosentralen i Bærum til Samdistribution ved Arlanda utenfor Stockholm.
I de gode årene 2007 og 2008 gikk SF Norge hhv. 49 og 86 millioner kroner i pluss hvert av årene.
Nå setter selskapet sin lit til at Bond-filmen SPECTRE skal sørge for gode omsetningstall.
RSS