
Disney-filmen Big Hero 6 ble sett av nærmere 175.000 mennesker på kino vinteren 2015. Når den nå lanseres som fysisk videogram er førsteopplaget på ca. 70.000 eksemplarer.
Og det også på tross av at filmen er utbredt tilgjengelig hos flere av de kjente strømmepirattnettsidene og applikasjonene.
Igjen viser Disney at deres filmer er mer motstandsdyktige mot den generelle nedgangen i det fysiske markedet!
Gustav Wedel Jarlsberg, Head of Retail Norway, hos The Walt Disney Company Nordic er meget godt fornøyd med innsalgstallene og det han beskriver som en bred distribusjon, hos alt fra tradisjonelle salgskanaler som Platekompaniet (og deres nettside), CDON.com og Elkjøp, til dagligvare- og leketøyskjeder.
– Vi vil ha et opplag på ca 70.000 på releasedatoen hvorav ca 23 % er Blu-ray, forteller salgssjefen.
– Dette er et opplag vi er godt fornøyde med og som vi har store forhåpninger til at vil selge godt ut av butikk gjennom hele sommeren.
– Hva med 3D?
– Her er opplaget ca. 2.000 eksemplarer.
Big Hero 6 er laget av Walt Disney Animation Studios.
Det er den 54. filmen i rekken av helaftens tegnefilmer i det som kalles Walt Disney Animated Classics.
Filmen er den første tegnefilm fra Disney som tar for seg en Marvel-tegneserie etter at selskapet kjøpte Marvel i 2009.
Big Hero 6 vant Academy Award i 2015 for beste animasjonfilm. Den tjente inn over 652 millioner dollar på kinoer på verdensbasis.
I Norge ble den kinolansert 30.01.2015 og ble sett av 174.513 personer på kino. Omsetningen var på 16,2 millioner kroner.
RSS