• Nyheter
  • Anmeldelser
  • KOMMENTAR
  • Konkurranser
  • Om oss
  • Kontakt
VIDEOMAGASINET
  • Nyheter
  • Anmeldelser
    • Anmeldelse: Star Wars: The Bad Batch: sesong 2 – episode 1-6
    • Anmeldelse: Star Wars: Andor: sesong 1
    • Anmeldelse: Star Wars: Tales of the Jedi
    • Anmeldelse: Star Wars: Andor: episode 1-4
    • Anmeldelse: Cobra Kai Sesong 5
  • KOMMENTAR
    • HBO MAX sin House of the Dragon: Meget imponerende audiovisuell kvalitet
    • De små ting teller
    • Det synger på siste verset for fysisk videosalg
    • Du er ikke lat eller dum om du ser på Netflix
    • Derfor har jeg tro på UHD-formatet
  • Konkurranser
    • Konkurranse: Miss Peregrines Home For Peculiar Children
    • En absolutt fabelaktig konkurranse!
    • Vi introduserer et nytt menypunkt: KONKURRANSER
  • Om oss
  • Kontakt
  • RSS

ANMELDELSE

Anmeldelse: Dexter: New Blood

VOD : Dexter: New Blood

4
Karakter:

Konklusjon:

For en blodfan kan serien være litt treg i starten, men tatt i betraktning at serien tar høyde for eventuelle nye seere og at lysten for en fan til å se mer er der, havner terningkastet der det gjør. Etter en noe, for mange fans, skuffende avslutning på seriens siste sesong, gjenstår det å se om denne mini-serien fungerer som et plaster på såret.

Eksterne lenker. Les mer her:

Anmeldelse: Dexter: New Blood
Joachim Eikeri
6. november 2021

FILMFAKTA

Dexter: New Blood.

Slippdato: 08.11.2021

Sesong: 1 (Mini-serie som fortsetter der Dexter sesong 9 avsluttet)

Regi: Marcos Siega

Utgiver: Paramount+, Showtime

Serieskaper: Clyde Phillips

Sjanger: Action, Komedie, Krim, Tv-serie

HANDLING

«Dexter: New Blood» gir oss et gjensyn med planetens kanskje mest sympatiske seriemorder. Dexter lever fredfullt i en Amerikansk småby, men hva skjer når hendelser rundt han vekker den "mørke passasjeren"?

8 år etter siste sesong av Dexter, gjenoppliver Showtime den moraliserende seriemorderen.

Det har nå gått 10 år siden Dexter iscenesatte sin egen død og forlot livet i Miami til fordel for en rolig og drapsfri tilværelse i Iron Lake. Hvor lenge vil det vare før Dexters «mørke passasjer» gjør seg synlig igjen?

Det kan virke som om serien tar høyde for nye seere som ikke kjenner serien godt fra før. For dette er ingen direkte sesong 9 av Dexter, det er heller en spinn-off miniserie som muligens gir oss noen svar vi trengte etter den avsluttende episoden i sesong 8.

Dette kan medføre at ekte blodfans raskt gjenkjenner oppbygningen i episodene og kan forutsi mye av handlingen. Vi skjønner også når serieskaperne prøver å lure oss, ved at Dexter skal bli avslørt, men slipper unna i siste liten. Dette er triks vi har sett gjennomgående i serien mange ganger.

Dexter har nå bosatt seg i en liten amerikansk småby som kunne vært tatt rett ut av hvilken som helst familiejulefilm. Han har jobb i den lokale jakt- og fiskebutikken og han er kjæreste med sheriffen i byen Angela Bishop, spilt av Julia Jones.

Sheriffen og Dexter

Tidligere har Dexter blitt rettledet av sin avdøde adoptivfar, Harry Morgen, spilt av James Remer, som har fungert som en indre stemme som forteller Dexter hvem som fortjener å dø.  I New Blood er det derimot Dexters søster Debra, spilt av Jennifer Carpenter, som ble skutt og drept i forrige sesong, som er den indre stemmen.

Det kan nesten virke som om serieskaperen ukritisk bruker Carpenter for å blidgjøre fansens behov for Debra Morgan, men dette virker mot sin hensikt, er overdrevent og nesten til tider komisk. Jeg savner Harry.  Utenom stadige besøk av Debra, ser alt tilsynelatende fint og idyllisk ut.

I følgende avsnitt kommer det litt forhistorie fra tidligere sesonger. Anse det som en mild form for spoileralert. Tidligere var Dexter gift med Rita Morgan, spilt av Julie Benz. De fikk en sønn sammen. Rita møtte sin skjebne i siste episode av sesong 4 og Harrison var til stede da hun ble drept.

Harrison, da 5 år, ble løftet ut av blodet til sin avdøde mor forsaket av seriemorderen Trinity. Det er Dexter som løfter ham ut av blodet. Dette vekker minner til da det samme skjedde med Dexter som liten, og hans adoptivfar løftet han ut av sin drepte mors blodpøl. Harrison ble gjennom denne hendelsen født i blod akkurat som sin far. De bærer de samme traumene og muligens flere av de samme trekkene. Her har vi en direkte referanse til denne miniserien som heter «New Blood».

For videre i New Blood har Harrison, spilt av Jack Alcott, oppsporet sin far Dexter, som i sin nye tilværelse går under navnet Jim. Harrison oppsøker sin biologiske far og blir boende der.

Dexter prøver å lure seg selv til å tro at han er forandret og at han ikke lenger trenger å drepe. Vi som kjenner Dexter vet imidlertid at hans indre behov kommer til å ta over, og vi skjønner hva som skjer når han lar mørket ta over og plastfolien ruller ut.

Kanskje er det mest spennende i serien utviklingen til Harrison og hvordan Dexter takler denne situasjonen. Og naturligvis skal det vise seg at det er en seriemorder rundt forbi som Dexter muligens må ta seg av.

Jack Alcott som Harrison Morgan / Randall og Michael C. Hall som Dexter Morgan / Jim Lindsay i Dexter: New Blood.

Jeg skal innrømme at jeg i utgangspunktet hadde slått meg til ro med den avslutningen vi fikk i sesong 8 for 8 år siden, men da jeg hørte ryktene om mer Dexter begynte jeg å glede meg med en gang. Og det jeg sitter igjen med nå, etter å ha sett de fire første episodene, er at det var en noe treg og gjenkjennelig start, men samtidig er jeg nysgjerrig på hva Dexter må ordne opp i. Det være seg en seriemorder, som virker lovende og interessant, og passer Dexters “kode”. “Koden” fungerer som en rettleder for Dexter slik at den sympatiske seriemorderen dreper de rette folka. Til slutt er jeg også interessert i å se hvordan det går med Harrison.

For blodfans kan de første to episodene oppleves som noe tregt. Allikevel er det nok lurt av serieskaperne og gi Dexter nye liv såpass mye plass i starten. For oss som har fulgt serien trengs det ikke en så lang introduksjon av det nye livet og av Dexter. Alt i alt synes jeg det er et gledelig gjensyn.

Denne anmeldelsen av Dexter: New Blood er basert på 4 av 10 episoder. Den har premiere på strømmetjenesten Paramount+ mandag 8 november og episodene slippes ukentlig.

Relaterte sakerDexterDexter: New BloodForsidenparamount
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
ANMELDELSE
6. november 2021
Joachim Eikeri https://www.facebook.com/joe.eik

Frilans journalist og anmelder for KINOMAGASINET.

Relaterte sakerDexterDexter: New BloodForsidenparamount

Siste saker fra ANMELDELSE

Anmeldelse: Star Wars: The Bad Batch: sesong 2 – episode 1-6

Matias Kjølstad8. januar 2023
Les mer

Anmeldelse: Star Wars: Andor: sesong 1

Matias Kjølstad30. november 2022
Les mer

Anmeldelse: Star Wars: Tales of the Jedi

Matias Kjølstad26. oktober 2022
Les mer

Anmeldelse: Star Wars: Andor: episode 1-4

Matias Kjølstad21. september 2022
Les mer

Anmeldelse: Cobra Kai Sesong 5

Matias Kjølstad15. september 2022
Les mer

Anmeldelse: Ringenes herre: Maktens ringer

Jon Smeland Olsen3. september 2022
Les mer
VIDEOMAGASINET

VIDEOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfs vei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

© 2013-2022 JB Forlag. VIDEOMAGASINET startet 6. januar 2013.

Siste nyheter

  • Trailer: Mayor of Kingstown – sesong 2
    TRAILER22. januar 2023
  • Trailer: Star Wars: The Mandalorian – sesong 3
    TRAILER22. januar 2023
  • Anmeldelse: Star Wars: The Bad Batch: sesong 2 – episode 1-6
    ANMELDELSE8. januar 2023
  • Gratulerer med dagen, til oss selv!
    VIDEOBRANSJEN7. januar 2023

Stikkord sky

Blu-ray Forsiden DVD Kino VOD Teknologi Blu-ray 3D Video UHD 4K Trailer Anmeldelse Disney Netflix star wars fremhevet Film Filmtips Marvel action Musikk strømming Serietips skrekk spenning thriller Hjemmekino TV-serie The Bad Batch superhelt

© 2013-2023 JB Forlag. Hurra, vi har drevet i ti år nå! VIDEOMAGASINET startet 6. januar 2013.

Scroll for more
Tap
  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Anmeldelse: Star Wars: The Bad Batch: sesong 2 – episode 1-6
    ANMELDELSE8. januar 2023
  • Storslagen gjenforening av Mirren og Ford
    VOD (KLIKKEFILM)7. januar 2023
  • Gratulerer med dagen, til oss selv!
    VIDEOBRANSJEN7. januar 2023
  • Trailer: Star Wars: The Mandalorian – sesong 3
    TRAILER22. januar 2023
  • Trailer: Mayor of Kingstown – sesong 2
    TRAILER22. januar 2023
  • Trailer: Star Wars: The Mandalorian – sesong 3
    TRAILER22. januar 2023
  • Anmeldelse: Star Wars: The Bad Batch: sesong 2 – episode 1-6
    ANMELDELSE8. januar 2023
  • Gratulerer med dagen, til oss selv!
    VIDEOBRANSJEN7. januar 2023
  • norske tv serier på dvd – My Blog says:

    […] 10.000 av ny norsk TV–serie – VIDEOMAGASINET […]

  • Blogg 3 – Publisering av åndsverk i digitale medier. – Eivind Lohndal says:

    […] Foto: videomagasinet.no […]

  • John Berge says:

    Man bestemmer jo selv om man vil skru på varmen,…

  • Jens Bonde says:

    Skal man sitte å svette i ræva på kino da?…

Sidebanner 2

Facebook

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Anmeldelse: Star Wars: Visions: sesong 1
Anmeldelse: Home Sweet Home Alone