• Nyheter
  • Anmeldelser
  • KOMMENTAR
  • Konkurranser
  • Om oss
  • Kontakt
VIDEOMAGASINET
  • Nyheter
  • Anmeldelser
    • Anmeldelse: Star Wars: The Bad Batch: sesong 2 – episode 1-6
    • Anmeldelse: Star Wars: Andor: sesong 1
    • Anmeldelse: Star Wars: Tales of the Jedi
    • Anmeldelse: Star Wars: Andor: episode 1-4
    • Anmeldelse: Cobra Kai Sesong 5
  • KOMMENTAR
    • HBO MAX sin House of the Dragon: Meget imponerende audiovisuell kvalitet
    • De små ting teller
    • Det synger på siste verset for fysisk videosalg
    • Du er ikke lat eller dum om du ser på Netflix
    • Derfor har jeg tro på UHD-formatet
  • Konkurranser
    • Konkurranse: Miss Peregrines Home For Peculiar Children
    • En absolutt fabelaktig konkurranse!
    • Vi introduserer et nytt menypunkt: KONKURRANSER
  • Om oss
  • Kontakt
  • RSS

ANMELDELSE

Anmeldelse: Fast & Furious 7

Fast & Furious 7 får terningkast fem fra KINOMAGASINETs anmelder.

: Fast & Furious 7

5
Karakter:

Konklusjon:

Eksterne lenker. Les mer her:

Anmeldelse: Fast & Furious 7
Lars Johnsrud
5. april 2015

FILMFAKTA

Regi: James Wan. Skuespillere: Vin Diesel, Paul Walker, Dwayne Johnson, Sung Kang, Tyrese Gibson, Jason Statham, Michelle Rodriguez, Jordana Brewster, Kurt Russell, Djimon Hounsou, Nathalie Kelley, Tyrese Gibson, Ludacris, Ronda Rousey, Michael Jai White. Manus: Chris Morgan, Gary Scott Thompson. Produsent: Vin Diesel, Neal H. Moritz. Distribusjon: United International Pictures. Sjanger: Action / Krim / Thriller. Språk: Engelsk. Nasjonalitet: USA. Produksjonsår: 2015. Lengde: 2 t. 17 min. Premiere: 01.04.2015. Sensur: 11 år.

HANDLING

Etter at den fartsglade gjengen til Dominic Toretto (Vin Diesel) og Brian O'Conner (Paul Walker) beseiret Owen Shaw, har de endelig kunnet reise tilbake til USA og leve de normale livene de drømte om. Men Owens eldre bror, Deckard Shaw (Jason Statham), er hevnlysten, og akter ikke å gi seg før hvert medlem av Doms klan er tatt av dage. Det neste store kappløpet med tiden er i gang.

Fast & Furious 7 gir bånn gass, men har den blitt en tåreperse?

Fast & Furious 7 er en merkelig hybrid av en film. Det er en film som tittelen avslører, en fartsfest, en hardslående og hardbarket actionfilm. En film som igjen vil oppheve de fysiske lover om hva som er mulig å gjennomføre med en bil.

Men denne filmen er så mye mer. Den tar også et gripende oppgjør med ære mellom kriminelle, sorg og personlig trauma. Og selv om filmen er et hån mot trafikksikkerhet, logikk og sunn fornuft, så er Fast & Furious 7 en meget underholdende kjøretur.

Etter den forrige filmen har vi her fått et tilskudd på skurkesiden av en av de beste action-skuespillerne i moderne tid. Britiske Jason Statham får æren av å åpne del syv av den suksessfulle serien. Han innehar rollen som Deckard Shaw, og som tidligere SAS- og Black Ops-soldat fremstår han som en slags enmanns hær. Shaw er ute etter Toretto og hans familie for å hevne seg på broren Owen Shaw (Luke Evans) som overlevde sekseren i filmserien som krøpling. Og Shaw setter virkelig tonen tidlig i filmen, der han barker sammen med agent Hobbs (Dwayne Johnson).

I mellomtiden lever La Familia, eller teamet til Dom i sus og dus i Los Angeles i California. Brian O’Connor (John Walker) prøver sakte, men sikkert å venne seg til familielivet med sin partner Mia (Jordana Brewster). Hans beste venn Dominic (Vin Diesel) forsøker etter beste evne å hjelpe sin gamle flamme Letty (Michelle Rodriguez) med sitt hukommelsetap og post-traumatiske stress. Roman (Tyrese Gibson og Tej (Chris «Ludacris» Bridges) har hendene fulle med tull og tøys.

Etter at hjemmet til Brian blir ødelagt av en bombe og Shaw dreper deres venn Han (Sung Kang), er det klart at Dominic og hans team blir jaktet på av den brutale briten. Før de i det hele tatt får tid til å snu seg, kommer agent Frank Petty (Kurt Russell) på banen med et tilbud teamet ikke kan takke nei til. Dominic og hans team får i oppdrag og oppspore en hacker (Natalie Emmanuel) som har skapt en elektronisk sporingsenhet ved navnet «Gods Eye». Denne vil myndighetene ha kontroll over, og avtalen er så i boks.

Klar-ferdig-gå, la oss svi gummi, fyre av tøffe smelljern, og slåss inn i solnedgangen. Tonen er satt i den syvende filmen i rekken og en av de beste, om ikke den beste.

Regissør James Wan er nok best kjent for sin regi på Saw, begge Insidious-filmene og The Conjurning. Det skal vise seg at han er et sikkert kort for Universal i overlevelsen av filmserien. Fansen av serien vet hva de har i vente når de setter seg i kinosalen for Fast & Furious 7. Kameratskap, mørke stemmer og kul dialog. Med replikker som «cars don’t fly» vet vi at det er nettopp det som vil skje.

James Wan bringer en frisk oppfinnsomhet inn i den ellers potente formelen disse filmene er bygget på. Hans stil har tempo og fluiditet som en Formel 1-bil rundt en hårnålsving, mens flere imponerende stunts tilfører spenning til historien gjennom James Wans talent.

Stunts er jo varemerket til denne serien. Og her tømmes de i bøtter og spann på kinopublikummet. Her finner man en helt ny vri på fallskjermhopping, og til og med en hyllest til en film godt kjent av oss som elsker bil-filmer; The Italian Job.

Wan skal få æren for å bringe inn et emosjonelt aspekt i historien, i denne ellers ganske dumme og kanskje litt lange popcorn-filmen. Her er slåssing, eksplosjoner og knusing av alt fra biler til bygninger. Men det er også en respekt og lojalitet mot publikummet og fansen den er laget for. Gjennom Wans regi utviser filmen lojalitet og medfølelse også for sine karakterer og triste øyeblikk for La Familia, og ikke minst hva som har skjedd utenfor lerretet, noe som gjør dette til den mest rørende Fast & Furious til dags dato.

Og dette er et nyttig verktøy for å fornye og utvikle serien videre. Men her er fortsatt lettkledde kvinner, heftige biler og mer omdreininger enn i en F1-bil. Etter tredje akt med vårt team tilbake på gatene i LA, hvor bilene er våpnene og Statham og Diesel ryker sammen i en slåsskamp som føles at aldri tar slutt, er det på tide å ta farvel med gjengen.

Etter Walkers død 30. november 2013, ble produksjonen forsinket. Alle scenene med ham var ikke innspilt og filmskaperne måtte rett og slett finne ut hva de skulle gjøre. Med hans gjenværende scener laget med hjelp av dataanimasjon og hans brødre Caleb og Cody som stand-ins, ble filmen sendt til klippebordet.

For Wan, Diesel og co-produsent Neal H. Moritz skulle filmens epilog vise seg å være en riktig og rørende beslutning for å hylle Paul Walker. Her er scener som kan skape en klump i halsen på selv den ihuga action tilhenger.

Og det er det ikke ofte man kan si om en film med en superbil som flyr gjennom ikke bare en, eller to, men tre skyskrapere.

Filmen har masse humor, dramatiske close-ups, kule replikker og stunts som nesten gir våre venner i Furious 7 superheltegenskaper, der bilene er draktene. Men alt tullet satt til side, så er poenget å underholde. Og det gjør filmen så til de grader. Der Expendables kan slite med jevngode karakterer og i så måte være lite bidragsgivende til historien, gir de ulike karakterenes styrke, personligheter og ulikheter, en naturlig balanse til denne filmen. Den kvinnelige delen er også en sterk bidragsyter, og uansett hvor hardtslående kvinnene er, så fremstår de som tømmene på de ville hestene i Dominics team. Å bringe inn skuespillere som både Jason Statham og Kurt Russell i dette, lager nok liv og røre til at man burde ta kollektiv transport frem og tilbake fra kinoen, for dette blir man gira av. Se etter både Iggy Azalea og Lucas Black fra Tokyo Drift.

Så hvis du er fan av serien, vil du elske Furious 7. Hvis du ikke er fan, eller ikke har sett noen av de tidligere filmene, se Fast 6 og så se denne.

Du vil ikke bli skuffet!

Takk til Ski Kino for presseadgang.

Relaterte sakerKino
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
ANMELDELSE
5. april 2015
Lars Johnsrud https://www.facebook.com/lars.johnsrud

Skribent, film-samler og Bond-ekspert

Relaterte sakerKino

Siste saker fra ANMELDELSE

Anmeldelse: Star Wars: The Bad Batch: sesong 2 – episode 1-6

Matias Kjølstad8. januar 2023
Les mer

Anmeldelse: Star Wars: Andor: sesong 1

Matias Kjølstad30. november 2022
Les mer

Anmeldelse: Star Wars: Tales of the Jedi

Matias Kjølstad26. oktober 2022
Les mer

Anmeldelse: Star Wars: Andor: episode 1-4

Matias Kjølstad21. september 2022
Les mer

Anmeldelse: Cobra Kai Sesong 5

Matias Kjølstad15. september 2022
Les mer

Anmeldelse: Ringenes herre: Maktens ringer

Jon Smeland Olsen3. september 2022
Les mer
VIDEOMAGASINET

VIDEOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfs vei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

© 2013-2022 JB Forlag. VIDEOMAGASINET startet 6. januar 2013.

Siste nyheter

  • Trailer: Mayor of Kingstown – sesong 2
    TRAILER22. januar 2023
  • Trailer: Star Wars: The Mandalorian – sesong 3
    TRAILER22. januar 2023
  • Anmeldelse: Star Wars: The Bad Batch: sesong 2 – episode 1-6
    ANMELDELSE8. januar 2023
  • Gratulerer med dagen, til oss selv!
    VIDEOBRANSJEN7. januar 2023

Stikkord sky

Blu-ray Forsiden DVD Kino VOD Teknologi Blu-ray 3D Video UHD 4K Trailer Anmeldelse Disney Netflix star wars fremhevet Film Filmtips Marvel action Musikk strømming Serietips skrekk spenning thriller Hjemmekino TV-serie The Bad Batch superhelt

© 2013-2023 JB Forlag. Hurra, vi har drevet i ti år nå! VIDEOMAGASINET startet 6. januar 2013.

Scroll for more
Tap
  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Trailer: Star Wars: The Mandalorian – sesong 3
    TRAILER22. januar 2023
  • Trailer: Mayor of Kingstown – sesong 2
    TRAILER22. januar 2023
  • Trailer: Mayor of Kingstown – sesong 2
    TRAILER22. januar 2023
  • Trailer: Star Wars: The Mandalorian – sesong 3
    TRAILER22. januar 2023
  • Anmeldelse: Star Wars: The Bad Batch: sesong 2 – episode 1-6
    ANMELDELSE8. januar 2023
  • Gratulerer med dagen, til oss selv!
    VIDEOBRANSJEN7. januar 2023
  • norske tv serier på dvd – My Blog says:

    […] 10.000 av ny norsk TV–serie – VIDEOMAGASINET […]

  • Blogg 3 – Publisering av åndsverk i digitale medier. – Eivind Lohndal says:

    […] Foto: videomagasinet.no […]

  • John Berge says:

    Man bestemmer jo selv om man vil skru på varmen,…

  • Jens Bonde says:

    Skal man sitte å svette i ræva på kino da?…

Sidebanner 2

Facebook

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Anmeldelse: Focus
Anmeldelse: Korsveien