• Nyheter
  • Anmeldelser
  • KOMMENTAR
  • Konkurranser
  • Om oss
  • Kontakt
VIDEOMAGASINET
  • Nyheter
  • Anmeldelser
    • Anmeldelse: Rabbit Hole: sesong 1
    • Anmeldelse: Luther: The Fallen Sun
    • Anmeldelse: Star Wars: The Bad Batch: sesong 2 – episode 1-6
    • Anmeldelse: Star Wars: Andor: sesong 1
    • Anmeldelse: Star Wars: Tales of the Jedi
  • KOMMENTAR
    • HBO MAX sin House of the Dragon: Meget imponerende audiovisuell kvalitet
    • De små ting teller
    • Det synger på siste verset for fysisk videosalg
    • Du er ikke lat eller dum om du ser på Netflix
    • Derfor har jeg tro på UHD-formatet
  • Konkurranser
    • Konkurranse: Miss Peregrines Home For Peculiar Children
    • En absolutt fabelaktig konkurranse!
    • Vi introduserer et nytt menypunkt: KONKURRANSER
  • Om oss
  • Kontakt
  • RSS

ANMELDELSE

Anmeldelse: Suicide Squad

KINOMAGASINETs anmelder gir Suicide Squad terningkast fire.

: Suicide Squad

4
Karakter:
review-image

Konklusjon:

Eksterne lenker. Les mer her:

Anmeldelse: Suicide Squad
Trond Sätre
4. august 2016

FILMFAKTA

Norgespremiere: 05.08.2016
Sjanger: Action
Skuespillere: Margot Robbie, Will Smith, Jared Leto, Jai Courtney, Viola Davis, Cara Delevingne, Jesse Eisenberg, Joel Kinnaman
Regi: David Ayer
Manus: David Ayer
Nasjonalitet: USA
Språk: Engelsk
Kinodistribusjon: SF Norge
Videodistribusjon: Warner Bros Entertainment Norge AS
Produksjonsår: 2016
Lengde: 2 t. 2 min.
Aldersgrense: 12 år
Begrunnelse: Til tross for store mengder actionvold får filmen 12-årsgrense da dette skjer i et tydelig fantasiunivers.

HANDLING

Etterretningsoffiser Amanda Waller er fast bestemt på å sette sammen en hemmelig gruppe av forskjellige grusomme individer, med ingenting å miste, for å gjøre jobben. Men når de innser at de ikke ble valgt ut for å vinne, men for muligheten til å skylde på dem når de uunngåelig feiler, vil «The Suicide Squad» ende med å dø mens de prøver, eller finner de ut at det er hver mann for seg selv.

Suicide Squad er det tredje kapittelet i DCs nye filmunivers. Tross i et ganske tett driv legger filmen mer vekt på karakterer enn på historie.

Suicide Squad har sitt forelegg i en amerikanske superheltserie som har holdt det gående i rykk og napp siden 1987.

Sentralt står regjeringsagenten Amanda Waller og kommandosoldaten Rick Flag. Suicide Squad-programmet utnytter evnene til beryktete superskurker ved å sende dem ut på topphemmelige, farlige oppdrag i bytte for straffereduksjon.

I kontrast til den mørke og innfløkte Batman v Superman: Dawn of Justice har Suicide Squad både en lysere tone og en langt enklere historie.

I motsetning til hva som er vanlig i superheltfilmer, har ikke denne noen «tredje akt»; første halvdel går med til å introdusere hovedpersonene, andre halvdel går med til et «redde verden»-oppdrag som går litt i ett.

Dette er både en ulempe og en fordel. Den episke historiefortellingen som er vanlig i superheltfilmer savnes, men filmen har et høyt driv, og to timer går på et blunk. Jeg så ikke på klokka en eneste gang.

I senere tid har den populære Batman-skurken Harley Quinn vært fast inventar i tegneserien Suicide Squad, noe som ga filmskaperne en god unnskyldning til å involvere Gotham City og Batman i filmversjonen.

Fra det ferdige resultatet er det tydelig at DC og Warner håper at Harley i Margot Robbies skikkelse skal bli en favoritt i DCs filmunivers.

Hun får svært mye fokus. Robbie tar helt av i rollen som Gothams sexy psykopat, og spiller ekstremt utagerende. I det hele tatt er det skuespillet som redder filmen, men Margot Robbie er ikke det desiderte høydepunktet.

Det er i første rekke Viola Davis, som med sitt myndige oppsyn er den perfekte Amanda Waller, og utstråler den samme skruppelløse autoriteten som i tegneseriene. Will Smith som leiemorderen Deadshot gjør en av sine beste roller på flere år. Joel Kinnaman som Rick Flag kunne lett blitt anonym blant slike skikkelser, men også hans Rick Flag har en sterk og dynamisk personlighet.

Hovedpersonene, enten de er skurker eller ei, har altså sin sjarm.

Men det er et problem at verken de eller filmen selv er farlig nok.

Etter å ha brukt mye tid på etablere at disse typene er de verste av de verste, glir de litt for lett inn i rollen som helter.

Å utvikle en sosial samvittighet så raskt, rimer dårlig med personligheten til flere av de involverte.

At så få av dem dør underveis, tar også bort mye av brodden. Hvem det første dødsofferet er, gjetter du dessuten straks vedkommende viser seg. Ettersom noe av poenget med Suicide Squad er at «hvem som helst kan dø, hvem som helst kan ofres», er filmens utfall feigt. Folk dør som fluer, men ikke de folkene som har navn.

Ikke overraskende er det Jokeren som står bak mange av de anonyme dødsfallene. Jared Leto kommer ikke til å stå igjen som en av de beste Joker-tolkerne, men det er ikke bare hans feil. Han får for lite å spille på. Her er det for lite av hans maniske og anarkistiske personlighet. Filmen virker mer interessert i å portrettere ham som en gangsterboss.

Tross i sine feil er Suicide Squad likevel en bedre inngangsport til DCs superheltunivers enn Batman v Superman: Dawn of Justice.

Følelsen av at vi besøker et helhetlig univers som vi kanskje ikke forstår alt av, men nok til å bli underholdt, er i større grad til stede.

Stor takk til Bergen Kino for presseadgang.

Relaterte sakerKino
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
ANMELDELSE
4. august 2016
Trond Sätre

Relaterte sakerKino

Siste saker fra ANMELDELSE

Anmeldelse: Rabbit Hole: sesong 1

Stian Karlsen19. mars 2023
Les mer

Anmeldelse: Luther: The Fallen Sun

Matias Kjølstad12. mars 2023
Les mer

Anmeldelse: Star Wars: The Bad Batch: sesong 2 – episode 1-6

Matias Kjølstad8. januar 2023
Les mer

Anmeldelse: Star Wars: Andor: sesong 1

Matias Kjølstad30. november 2022
Les mer

Anmeldelse: Star Wars: Tales of the Jedi

Matias Kjølstad26. oktober 2022
Les mer

Anmeldelse: Star Wars: Andor: episode 1-4

Matias Kjølstad21. september 2022
Les mer
VIDEOMAGASINET

VIDEOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfs vei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

© 2013-2022 JB Forlag. VIDEOMAGASINET startet 6. januar 2013.

Siste nyheter

  • Anmeldelse: Rabbit Hole: sesong 1
    ANMELDELSE19. mars 2023
  • Anmeldelse: Luther: The Fallen Sun
    ANMELDELSE12. mars 2023
  • Her er Star Wars-året 2023
    VOD (KLIKKEFILM)2. mars 2023
  • Kiefer Sutherland ned i kaninhullet
    VOD (KLIKKEFILM)23. februar 2023

Stikkord sky

Blu-ray Forsiden DVD Kino VOD Teknologi Blu-ray 3D Video UHD 4K Trailer Anmeldelse Disney star wars Netflix fremhevet Film Marvel Filmtips action Musikk strømming Serietips skrekk thriller spenning The Bad Batch Hjemmekino TV-serie dc

© 2013-2023 JB Forlag. Hurra, vi har drevet i ti år nå! VIDEOMAGASINET startet 6. januar 2013.

Scroll for more
Tap
  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Anmeldelse: Luther: The Fallen Sun
    ANMELDELSE12. mars 2023
  • Her er Star Wars-året 2023
    VOD (KLIKKEFILM)2. mars 2023
  • Kiefer Sutherland ned i kaninhullet
    VOD (KLIKKEFILM)23. februar 2023
  • Anmeldelse: Rabbit Hole: sesong 1
    ANMELDELSE19. mars 2023
  • Anmeldelse: Rabbit Hole: sesong 1
    ANMELDELSE19. mars 2023
  • Anmeldelse: Luther: The Fallen Sun
    ANMELDELSE12. mars 2023
  • Her er Star Wars-året 2023
    VOD (KLIKKEFILM)2. mars 2023
  • Kiefer Sutherland ned i kaninhullet
    VOD (KLIKKEFILM)23. februar 2023
  • norske tv serier på dvd – My Blog says:

    […] 10.000 av ny norsk TV–serie – VIDEOMAGASINET […]

  • Blogg 3 – Publisering av åndsverk i digitale medier. – Eivind Lohndal says:

    […] Foto: videomagasinet.no […]

  • John Berge says:

    Man bestemmer jo selv om man vil skru på varmen,…

  • Jens Bonde says:

    Skal man sitte å svette i ræva på kino da?…

Sidebanner 2

Facebook

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Blu-ray-omtale: London Has Fallen
Blu-ray-omtale: Secret In Their Eyes