• Nyheter
  • Anmeldelser
  • KOMMENTAR
  • Konkurranser
  • Om oss
  • Kontakt
VIDEOMAGASINET
  • Nyheter
  • Anmeldelser
    • Anmeldelse: Rabbit Hole: sesong 1
    • Anmeldelse: Luther: The Fallen Sun
    • Anmeldelse: Star Wars: The Bad Batch: sesong 2 – episode 1-6
    • Anmeldelse: Star Wars: Andor: sesong 1
    • Anmeldelse: Star Wars: Tales of the Jedi
  • KOMMENTAR
    • HBO MAX sin House of the Dragon: Meget imponerende audiovisuell kvalitet
    • De små ting teller
    • Det synger på siste verset for fysisk videosalg
    • Du er ikke lat eller dum om du ser på Netflix
    • Derfor har jeg tro på UHD-formatet
  • Konkurranser
    • Konkurranse: Miss Peregrines Home For Peculiar Children
    • En absolutt fabelaktig konkurranse!
    • Vi introduserer et nytt menypunkt: KONKURRANSER
  • Om oss
  • Kontakt
  • RSS

ANMELDELSE

Anmeldelse: SVK (Store Vennlige Kjempe) 3D

Vår anmelder mener SVK sin klare styrke er det visuelle arbeidet. Filmen fikk terningkast fire.

: SVK (3D)

4
Karakter:

Konklusjon:

Eksterne lenker. Les mer her:

Anmeldelse: SVK (Store Vennlige Kjempe) 3D
John Haakon Asker
8. august 2016

FILMFAKTA

Norgespremiere: 05.08.2016
Originaltittel: The BFG - Big Friendly Giant
Sjanger: Eventyr
Skuespillere: Ruby Barnhill, Mark Rylance, Rebecca Hall, Penelope Wilton, Bill Hader, Jemaine Clement
Regi: Steven Spielberg
Manus: Melissa Mathison
Nasjonalitet: USA
Musikk: John Williams
Produksjonsselskap: DreamWorks SKG
Distribusjon: Nordisk Film Distribusjon AS
Produksjonsår: 2016
Lengde: 1 time og 57 minutter
Aldersgrense: 6 år
Begrunnelse: Enkelte mørke scener med truende skikkelser gjør at filmen får 6-årsgrense.

HANDLING

Sofie møter den Store Vennlige Kjempe, også kalt SVK, som til tross for hans litt skumle utseende, viser seg å være en godhjertet figur. SVK er utstøtt av de andre kjempene fordi han i motsetning til dem, ikke liker å å spise små, søte barn.

SVK er en fin familiefilm som byr på noen få spennende og mer morsomme øyeblikk.

SVK (Store Vennlige Kjempe) er basert på forfatteren Roal Dahls populære skikkelse og bok med samme tittel som kom i 1982.

Filmen er regissert og produsert av selveste Steven Spielberg (E.T., Indiana Jones, Schindlers list). Han har gjort en utsøkt jobb med filmen, og skapt en verden fylt med vidunderlige sekvenser som virkelig definerer en ny era av tekniske fremdrifter. Men dessverre har han ikke helt klart å skape den magiske følelsen mange av hans tidligere filmer i samme sjanger har oppnådd.

Filmen har så absolutt sine små magiske øyeblikk, og det er mange fine sekvenser som virkelig beviser hvor langt vi har kommet med visuelle spesialeffekter i filmbransjen. Spielberg vet hvordan han skal skape en fantasiverden på best mulig måte, men selv han kan bli overdådig.

Med SVK skuffer han noe, og han har ikke kommet helt dit som er ønskelig med en historie som dette. De visuelle effektene, er som nevnt, av svært god kvalitet, og selve tolkningen av historien er det heller ikke noe å si på. Skuffelsen kan skyldes en rekke andre ting, blant annet kan filmen bli litt kjedelig til tider og da spesielt for det voksne publikummet, og enkelte sekvenser føles litt treige.

Mark Rylance (Bridge of Spies, The Other Boleyn Girl) har den opprinnelige stemmen til den store vennlige kjempen, men i dubbet versjon er det Per Skjølsvik som har den norske stemmen. Han gjør en god jobb med å gjøre ham mer levende og sjarmerende, og det er morsomt å høre om mange av hans rare skrublerier.

Ruby Barnhill, som spiller Sofie, er bare tolv år gammel, og gjør en sjarmerende og nokså vellykket tolkning av sin rolle. Hun har ikke mye erfaring, men gjør likevel en god jobb og er overbevisende som Sofie. Hun og kjempen skaper en god kjemi sammen på det store lerretet, og dette er flott. Norske stemmen er gjort av Ella Skarra og gjør en god jobb med å skape sin egen versjon av Sofie.

Andre medvirkende roller i filmen er Penelope Wilton, Jemaine Clement, Rebecca Hall, Rafe Spall og Bill Hader.

Rent visuelt er det sterke kontraster og fantastiske fargenyanser som gjør mye av filmen til den unike fantasiverdenen den er. Spesielt tåkedisene og detaljene i Kjempeland er imponerende. Selv i 3D fungerer det meste utmerket. Dybdeperspektivet er akkurat passe, og du blir dratt inn i filmens fantasiverden.

Musikken er, selvfølgelig, komponert og laget av John Williams. Han og Spielberg har samarbeidet på en rekke produksjoner og det er intet unntak i denne filmen. Det er noe utrolig kjent i musikkstilen hans og det fungerer veldig bra. På den måten bidrar musikken til å fremme filmens ulike stemninger, og dette gjør noe med helhetsopplevelsen.

Alt i alt er SVK en fin, vennlig og underholdende familiefilm. Det vil bli latter og det vil dukke opp et par skumle sekvenser, men ikke så skummelt at det vil gi langvarige mareritt.

Filmen får mye ros for sine fantastiske, velgjennomførte og detaljerte spesialeffekter; et visuelt vidunder innen sin sjanger! Selv med sine små mangler vil nok denne filmen bli likt av de aller fleste likevel, store som små.

Tusen takk til Fredrikstad kino for presseadgang.

Relaterte sakerKino
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
ANMELDELSE
8. august 2016
John Haakon Asker https://www.facebook.com/johnhaakonasker?fref=ts

Journalist i KINOMAGASINET, filmarbeider og fotograf.

Relaterte sakerKino

Siste saker fra ANMELDELSE

Anmeldelse: Rabbit Hole: sesong 1

Stian Karlsen19. mars 2023
Les mer

Anmeldelse: Luther: The Fallen Sun

Matias Kjølstad12. mars 2023
Les mer

Anmeldelse: Star Wars: The Bad Batch: sesong 2 – episode 1-6

Matias Kjølstad8. januar 2023
Les mer

Anmeldelse: Star Wars: Andor: sesong 1

Matias Kjølstad30. november 2022
Les mer

Anmeldelse: Star Wars: Tales of the Jedi

Matias Kjølstad26. oktober 2022
Les mer

Anmeldelse: Star Wars: Andor: episode 1-4

Matias Kjølstad21. september 2022
Les mer
VIDEOMAGASINET

VIDEOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfs vei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

© 2013-2022 JB Forlag. VIDEOMAGASINET startet 6. januar 2013.

Siste nyheter

  • Anmeldelse: Rabbit Hole: sesong 1
    ANMELDELSE19. mars 2023
  • Anmeldelse: Luther: The Fallen Sun
    ANMELDELSE12. mars 2023
  • Her er Star Wars-året 2023
    VOD (KLIKKEFILM)2. mars 2023
  • Kiefer Sutherland ned i kaninhullet
    VOD (KLIKKEFILM)23. februar 2023

Stikkord sky

Blu-ray Forsiden DVD Kino VOD Teknologi Blu-ray 3D Video UHD 4K Trailer Anmeldelse Disney star wars Netflix fremhevet Film Marvel Filmtips action Musikk strømming Serietips skrekk thriller spenning The Bad Batch Hjemmekino TV-serie dc

© 2013-2023 JB Forlag. Hurra, vi har drevet i ti år nå! VIDEOMAGASINET startet 6. januar 2013.

Scroll for more
Tap
  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Anmeldelse: Luther: The Fallen Sun
    ANMELDELSE12. mars 2023
  • Anmeldelse: Rabbit Hole: sesong 1
    ANMELDELSE19. mars 2023
  • Her er Star Wars-året 2023
    VOD (KLIKKEFILM)2. mars 2023
  • Anmeldelse: Rabbit Hole: sesong 1
    ANMELDELSE19. mars 2023
  • Anmeldelse: Luther: The Fallen Sun
    ANMELDELSE12. mars 2023
  • Her er Star Wars-året 2023
    VOD (KLIKKEFILM)2. mars 2023
  • Kiefer Sutherland ned i kaninhullet
    VOD (KLIKKEFILM)23. februar 2023
  • norske tv serier på dvd – My Blog says:

    […] 10.000 av ny norsk TV–serie – VIDEOMAGASINET […]

  • Blogg 3 – Publisering av åndsverk i digitale medier. – Eivind Lohndal says:

    […] Foto: videomagasinet.no […]

  • John Berge says:

    Man bestemmer jo selv om man vil skru på varmen,…

  • Jens Bonde says:

    Skal man sitte å svette i ræva på kino da?…

Sidebanner 2

Facebook

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Blu-ray-omtale: Secret In Their Eyes
Anmeldelse: Mike og Dave trenger damer