• Nyheter
  • Anmeldelser
  • KOMMENTAR
  • Konkurranser
  • Om oss
  • Kontakt
VIDEOMAGASINET
  • Nyheter
  • Anmeldelser
    • Anmeldelse: Rabbit Hole: sesong 1
    • Anmeldelse: Luther: The Fallen Sun
    • Anmeldelse: Star Wars: The Bad Batch: sesong 2 – episode 1-6
    • Anmeldelse: Star Wars: Andor: sesong 1
    • Anmeldelse: Star Wars: Tales of the Jedi
  • KOMMENTAR
    • HBO MAX sin House of the Dragon: Meget imponerende audiovisuell kvalitet
    • De små ting teller
    • Det synger på siste verset for fysisk videosalg
    • Du er ikke lat eller dum om du ser på Netflix
    • Derfor har jeg tro på UHD-formatet
  • Konkurranser
    • Konkurranse: Miss Peregrines Home For Peculiar Children
    • En absolutt fabelaktig konkurranse!
    • Vi introduserer et nytt menypunkt: KONKURRANSER
  • Om oss
  • Kontakt
  • RSS

ANMELDELSE

Anmeldelse: The Autopsy of Jane Doe

: The Autopsy of Jane Doe

6
Karakter:

Konklusjon:

Denne filmen byr på noe av det mest uhyggelige atmosfære og spenning innen dens sjanger. Desidert en av de bedre skrekkfilmene jeg noensinne har bevitnet. Her er det bare å bite tennene sammen og det anbefales å ikke se denne filmen alene i mørkets stille stund Så sant du ikke er tøff nok til det..

Eksterne lenker. Les mer her:

Anmeldelse: The Autopsy of Jane Doe
John Haakon Asker
13. januar 2017

FILMFAKTA

Norgespremiere: 13.01.2017
Sjanger: Skrekkfilm
Skuespillere: Emile Hirsch, Brian Cox, Ophelia Lovibond, Michael McElhatton, Olwen Kelly, Jane Perry
Regi: André Øvredal
Manus: Ian Goldberg, Richard Naing
Nasjonalitet: USA
Språk: Engelsk
Musikk: Danny Bensi, Saunder Jurriaans
Produksjonsselskap: IFC Midnight (U.S.), IM Global, Ingenious, Impostor Pictures, 42
Distribusjon: SF Studios
Produksjonsår: 2016
Lengde: 1 t. 26 min.
Aldersgrense: 15 år
Begrunnelse: Skrekkeffekter og skildringer av drap og blodige lik gjør at denne filmen får 15-års grense.

HANDLING

En ukjent kvinne blir funnet drept i en småby i Virginia i USA. Fryktelige og uforklarlige hendelser begynner å skje og hjemsøke eierne av likhuset som er pålagt å utføre obduksjonen.

The Autopsy of Jane Doe er en sterkt nervepirrende og absolutt perfekt gjennomført Hollywood-debut fra norske André Øvredal.

Jeg tør spå allerede nå at filmen med tid og stunder mest sannsynligvis vil bli regnet som en klassiker i sin sjanger!

Historien i The Autopsy of Jane Doe starter med et svært blodig åsted et sted i Virginia. Stedet bærer preg av makabre hendelser og likene som ligger spredd rundt om i huset bekrefter dette. Nede i en kjeller finner politiet og sheriffen Sheldon, spilt av Michael McElhatton (Game of Thrones) liket av ei ung naken kvinne halvveis nedgravd i jorda. Liket av kvinnen blir videresendt til et familiedrevet likhus hvor obduksjonen skal finne sted.

Underveis i obduksjonen inntreffer en storm og patologene finner fort ut at dette ikke blir som en vanlig ordinær obdusering, men snarere tvert i mot. Desto lengre de kommer i obduseringen, jo flere uhyggelige og uforklarlige ting begynner å skje.

Denne filmen er den talentfulle og unge regissøren André Øvredals Hollywood-debut og bare hans andre spillefilm etter suksessen med Trolljegeren fra 2010.  Igjen har han regissert etter eget manus. Han mestrer kunsten med å skape en ordentlig uhyggelig spillefilm innen skrekksjangeren. Fra nærmest start til slutt sitter man klistret til stolen og kommer seg ikke av flekken.

Så når stemmen fra radioen bak i rommet hvor obduseringen foregår sier: «You’re not going anywhere tonight!», stemmer det veldig godt.

Selv om innspillingstedet er begrenset til likhuset klarer Øvredal å skape en uhyggelig og mystisk stemning. Bildekomposisjonen og kamerabruken er nøye gjennomført gjennom stedets mørke korridorer og ulike rom. Han har virkelig klart å utnytte den begrensete mengden av plass og skape en atmosfære som virkelig kan føles fra kinosetet. Det er passe mengde blodige spesialeffekter og ikke overdrevent brukt som det ofte kan bli.

Selve liket, Jane Doe, spilt av Olwen Catherine Kelly er fantastisk gjennomført og virkelig uhyggelig å bevitne Å se henne ligge der konstant med øynene åpne og ikke en eneste bevegelse, eller tegn til liv skaper en tilværelse og stemning i filmen som virkelig kan føles på. Vel gjennomført og ikke for seksualisert, som det også fort kunne blitt. Det er nøye balansert.

Musikken og lydbildet er velbalansert med alt det andre som skjer i filmen og bidrar til den økende spenningen og det mystiske. Øvredal beviser igjen at han mestrer sjangeren ved opptrappingen gjennom filmen og intensiteten den byr på underveis. Spenningskurven stiger i passe tempo og ligger der konstant til siste slutt. Filmen byr på et par overraskelser og du tror du vet plottet når det brått ikke nødvendigvis viser seg å være slik allikevel.

Brian Cox /Tommy Tilden)og Emile Hirsch (Austin Tilden) under en av sine obduseringer i familiens likhus.

Brian Cox (Tommy Tilden) og Emile Hirsch (Austin Tilden) under en av sine obduseringen av Jane Doe i familiens likhus.

Obduseringen foregår av far og sønn som driver likhuset og som i årevis har vært en familiebedrift.

Tommy Tilden, spilt av Brian Cox (Braveheart, Bourne Identity), gjør en veldig solid rolletolkning. Det samme kan sies om sønnen, Austin Tilden, som spilles av Emile Hirsch. Kanskje ikke like troverdig som Cox, men de begge gjør en god tolkning av sine karakterer i en ellers ganske så lukket obskur tilværelse. I alt makabre klarer de å holde en viss form for humor og kjemien mellom de to som far og sønn er velplassert og byr på utfordringer.

Den amerikanske forfatteren Stephen King lovpriste nylig filmen via Twitter. Han mener filmen kan sammenlignes med kultklassikeren Alien fra 1979. Han er ikke alene om å hylle den norske Hollywood-filmen. Den er blitt svært godt mottatt både her til lands og internasjonalt. Det skal virkelig bli spennende å se hva Andre Øvredal får til videre av fremtidige film prosjekter og hvilke overraskelser han kan by på.

Tusen takk til Fredrikstad kino for presseadgang.

Relaterte sakerAndrecreepyForsidenJane DoeobduksjonØvredalskrekksuspensethriller
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
ANMELDELSE
13. januar 2017
John Haakon Asker https://www.facebook.com/johnhaakonasker?fref=ts

Journalist i KINOMAGASINET, filmarbeider og fotograf.

Relaterte sakerAndrecreepyForsidenJane DoeobduksjonØvredalskrekksuspensethriller

Siste saker fra ANMELDELSE

Anmeldelse: Rabbit Hole: sesong 1

Stian Karlsen19. mars 2023
Les mer

Anmeldelse: Luther: The Fallen Sun

Matias Kjølstad12. mars 2023
Les mer

Anmeldelse: Star Wars: The Bad Batch: sesong 2 – episode 1-6

Matias Kjølstad8. januar 2023
Les mer

Anmeldelse: Star Wars: Andor: sesong 1

Matias Kjølstad30. november 2022
Les mer

Anmeldelse: Star Wars: Tales of the Jedi

Matias Kjølstad26. oktober 2022
Les mer

Anmeldelse: Star Wars: Andor: episode 1-4

Matias Kjølstad21. september 2022
Les mer
VIDEOMAGASINET

VIDEOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfs vei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

© 2013-2022 JB Forlag. VIDEOMAGASINET startet 6. januar 2013.

Siste nyheter

  • Anmeldelse: Rabbit Hole: sesong 1
    ANMELDELSE19. mars 2023
  • Anmeldelse: Luther: The Fallen Sun
    ANMELDELSE12. mars 2023
  • Her er Star Wars-året 2023
    VOD (KLIKKEFILM)2. mars 2023
  • Kiefer Sutherland ned i kaninhullet
    VOD (KLIKKEFILM)23. februar 2023

Stikkord sky

Blu-ray Forsiden DVD Kino VOD Teknologi Blu-ray 3D Video UHD 4K Trailer Anmeldelse Disney star wars Netflix fremhevet Film Marvel Filmtips action Musikk strømming Serietips skrekk thriller spenning The Bad Batch Hjemmekino TV-serie dc

© 2013-2023 JB Forlag. Hurra, vi har drevet i ti år nå! VIDEOMAGASINET startet 6. januar 2013.

Scroll for more
Tap
  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Anmeldelse: Luther: The Fallen Sun
    ANMELDELSE12. mars 2023
  • Her er Star Wars-året 2023
    VOD (KLIKKEFILM)2. mars 2023
  • Kiefer Sutherland ned i kaninhullet
    VOD (KLIKKEFILM)23. februar 2023
  • Anmeldelse: Rabbit Hole: sesong 1
    ANMELDELSE19. mars 2023
  • Anmeldelse: Rabbit Hole: sesong 1
    ANMELDELSE19. mars 2023
  • Anmeldelse: Luther: The Fallen Sun
    ANMELDELSE12. mars 2023
  • Her er Star Wars-året 2023
    VOD (KLIKKEFILM)2. mars 2023
  • Kiefer Sutherland ned i kaninhullet
    VOD (KLIKKEFILM)23. februar 2023
  • norske tv serier på dvd – My Blog says:

    […] 10.000 av ny norsk TV–serie – VIDEOMAGASINET […]

  • Blogg 3 – Publisering av åndsverk i digitale medier. – Eivind Lohndal says:

    […] Foto: videomagasinet.no […]

  • John Berge says:

    Man bestemmer jo selv om man vil skru på varmen,…

  • Jens Bonde says:

    Skal man sitte å svette i ræva på kino da?…

Sidebanner 2

Facebook

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Blu-ray-anmeldelse: Kjæledyrenes hemmelige liv
Anmeldelse: Live by Night