• Nyheter
  • Anmeldelser
  • KOMMENTAR
  • Konkurranser
  • Om oss
  • Kontakt
VIDEOMAGASINET
  • Nyheter
  • Anmeldelser
    • Anmeldelse: Doctor Who 60 års-spesial nummer 1: The Star Beast
    • Anmeldelse: Special Ops: Lioness Sesong 1 Episode 1-7
    • Anmeldelse: Star Wars: Ahsoka: sesong 1
    • Anmeldelse: Castlevania: Nocturne: sesong 1
    • Anmeldelse: Loki: sesong 2-episode 1-4
  • KOMMENTAR
    • HBO MAX sin House of the Dragon: Meget imponerende audiovisuell kvalitet
    • De små ting teller
    • Det synger på siste verset for fysisk videosalg
    • Du er ikke lat eller dum om du ser på Netflix
    • Derfor har jeg tro på UHD-formatet
  • Konkurranser
    • Konkurranse: Miss Peregrines Home For Peculiar Children
    • En absolutt fabelaktig konkurranse!
    • Vi introduserer et nytt menypunkt: KONKURRANSER
  • Om oss
  • Kontakt
  • RSS

ANMELDELSE

Anmeldelse: The Lincoln Lawyer (sesong 1)

VOD : The Lincoln Lawyer: sesong 1

5
Karakter:

Konklusjon:

Første sesong av The Lincoln Lawyer setter opp premisset for serien og dens karakterer på en fremragende måte. Michael Connellys fantastiske historier er et godt utgangspunkt, og den fungerer fra første stund. Mickey Haller er advokaten på hjul, og det er en fornøyelse å følge hans små og store saker mens han haster fra rettssal til rettssal i sin Lincoln Town car.

Eksterne lenker. Les mer her:

Anmeldelse: The Lincoln Lawyer (sesong 1)
Geir Dolonen-Marthinussen
12. mai 2022

FILMFAKTA

Norsk VOD-premiere på Netflix: 13.10.2021
Skuespillere: Manuel Garcia-Rulfo, Neve Campbell, Becki Newton, Jazz Raycole, Angus Sampson, Christopher Gorham
Sjanger: Drama
Skrevet av: David E. Kelley og Ted Humphrey
Nasjonalitet: USA
Språk: Engelsk
Produksjonsår: 2021-2022
Distributør: David E. Kelley Productions & A+E Studios

HANDLING

Den idealistiske advokaten Mickey Haller driver praksisen sin fra baksiden av Lincoln Town Car, og tar på seg store og små saker over hele Los Angeles.

Hvis The Lincon Lawyer lyder noe kjent for enkelte så er ikke det så rart. Men nå er historien her i en ny versjon, som en serie.

Netflix Originalen The Lincoln Lawyer er både en slags oppfølger til filmen med samme navn fra 2011 (med Matthew McConaughey i hovedrollen som Mickey Haller) – og en frittstående serie som kan sees uten å i det hele tatt ha sett filmen.

Serien er basert på bøker skrevet av Michael Connelly. Serien er produsert av ringreven David E. Kelley, skaperen av L.A. Law (Lov og rett i L.A.), Ally McBeal og Chicago Hope, med flere. Så dette borger i utgangspunktet for kvalitet. Michael Connelly på sin side har også hatt stor suksess med bøkene og TV-serien om Harry Bosch.

Og nettopp for de som har sett Bosch-serien, så er det en del likheter. Begge hovedpersonene liker jazz, og musikken har faktisk en viktig rolle i begge seriene.

Handlingen i The Lincon Lawyer og Bosch utspiller seg begge i Los Angeles, og bruker flittig kjente steder i byen i handlingen.

Men der hvor Bosch serien fremstår som mer «hardkokt», så er det mye mer bruk av humor i The Lincoln Lawyer.

En scene fra The Lincoln Lawyer. Manuel Garcia-Rulfo som Mickey Haller og Jazz Raycole som Izzy i andre episode av serien. Foto: Lara Solanki/Netflix © 2022

Karakterene vi skal følge gjennom første sesong The Lincon Lawyer-serien er godt skrevet, og bygges godt opp i de ti episodene som denne første sesongen har.

Det er dog ikke alt som blir like godt nøstet opp i, men de løse trådene nøstes nok opp i eventuelle senere sesonger.

Mickey Haller er en advokat som har fått kallenavnet «The Lincoln Lawyer» på grunn av at han bruker bilen sin (en Lincoln Town car) som kontor.

Her planlegger han strategier for sakene sine, løser problemer som måtte oppstå, og hører på mye jazzmusikk. Alt mens han drar fra den ene rettssalen til den andre i Los Angeles County.

Den nye serien starter med at Mickey Haller har vært syk i ett års tid på grunn av en ulykke. Og etter å ha vært innom forskjellige smertestillende preparater og andre rusmidler, så sliter han med å komme seg i gang igjen.

Han får plutselig en advokatpraksis i fanget, da en av hans bekjente blir drept, og denne praksisen inneholder mange saker han da må ta seg av.

Sesongens fokus er naturlig nok på en stor drapssak som involverer en kjendis i et spillutviklingsselskap. I tillegg til Mickey Haller, blir vi i serien kjent med et rikt persongalleri, hvor det blant annet befinner seg to eks-koner, en tenåringsdatter, klienter som har svakheter det er lett å identifisere seg med, og ikke minst en politimann vi ikke helt kommer inn under huden på.

En scene fra The Lincoln Lawyer. Manuel Garcia-Rulfo som Mickey Haller i første episode av serien. Foto: Netflix © 2022

Det er en ren fornøyelse å følge karakterene ettersom episodene skrider frem, og det er minst like underholdende med alle de små sakene som Haller må ta seg av underveis, i tillegg til den store saken som er sesongens hovedhistorie.

Denne første sesongen er basert på boken «The Brass Verdict» (fra 2008) som er bok nummer to i serien om Mickey Haller. (Den første kom i 2005.) Forfatteren Michael Connelly skriver meget gode bøker, og jeg synes derfor det er et meget godt grep av Netflix å ha ham sterkt involvert i TV-serien. (Connely er en av produsentene.)

Jeg anbefaler serien sterkt, og innser at det blir lenge å vente på neste sesong av The Lincoln Lawyer.

(Anmeldelsen er basert på alle ti episodene av første sesong.)

Offisiell trailer for sesong 1
Relaterte sakerAnmeldelseForsidenVOD
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
ANMELDELSE
12. mai 2022
Geir Dolonen-Marthinussen

Frilansanmelder for KINOMAGASINET og VIDEOMAGASINET. Har studert språk og media. Jobber ved Hydro Aluminium Husnes.

Relaterte sakerAnmeldelseForsidenVOD

Siste saker fra ANMELDELSE

Anmeldelse: Doctor Who 60 års-spesial nummer 1: The Star Beast

Matias Kjølstad29. november 2023
Les mer

Anmeldelse: Special Ops: Lioness Sesong 1 Episode 1-7

Matias Kjølstad27. oktober 2023
Les mer

Anmeldelse: Star Wars: Ahsoka: sesong 1

Matias Kjølstad11. oktober 2023
Les mer

Anmeldelse: Castlevania: Nocturne: sesong 1

Matias Kjølstad11. oktober 2023
Les mer

Anmeldelse: Loki: sesong 2-episode 1-4

Stian Karlsen3. oktober 2023
Les mer

Anmeldelse: Kodenavn: Annika: sesong 1

Matias Kjølstad3. oktober 2023
Les mer
VIDEOMAGASINET

VIDEOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfs vei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

© 2013-2022 JB Forlag. VIDEOMAGASINET startet 6. januar 2013.

Siste nyheter

  • Anmeldelse: Doctor Who 60 års-spesial nummer 1: The Star Beast
    ANMELDELSE29. november 2023
  • Festaftener i vente for James Cameron-fans
    4K UHD BLU-RAY DISC15. november 2023
  • Feirer 60 år med Doctor Who med fire nye spesialepisoder
    TRAILER13. november 2023
  • Anmeldelse: Special Ops: Lioness Sesong 1 Episode 1-7
    ANMELDELSE27. oktober 2023

Stikkord sky

Blu-ray Forsiden DVD Kino VOD Teknologi Blu-ray 3D Video UHD 4K Anmeldelse Trailer Disney star wars Netflix fremhevet Film Filmtips Marvel action Musikk strømming Serietips skrekk spenning thriller The Bad Batch dc Hjemmekino TV-serie

© 2013-2023 JB Forlag. Hurra, vi har drevet i ti år nå! VIDEOMAGASINET startet 6. januar 2013.

Scroll for more
Tap
  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Feirer 60 år med Doctor Who med fire nye spesialepisoder
    TRAILER13. november 2023
  • Anmeldelse: Doctor Who 60 års-spesial nummer 1: The Star Beast
    ANMELDELSE29. november 2023
  • Festaftener i vente for James Cameron-fans
    4K UHD BLU-RAY DISC15. november 2023
  • Anmeldelse: Doctor Who 60 års-spesial nummer 1: The Star Beast
    ANMELDELSE29. november 2023
  • Festaftener i vente for James Cameron-fans
    4K UHD BLU-RAY DISC15. november 2023
  • Feirer 60 år med Doctor Who med fire nye spesialepisoder
    TRAILER13. november 2023
  • Anmeldelse: Special Ops: Lioness Sesong 1 Episode 1-7
    ANMELDELSE27. oktober 2023
  • castings pornos says:

    The cultural insights provided in this article offer a richer…

  • Blogg 3 – Publisering av åndsverk i digitale medier. – Eivind Lohndal says:

    […] Foto: videomagasinet.no […]

  • John Berge says:

    Man bestemmer jo selv om man vil skru på varmen,…

  • Jens Bonde says:

    Skal man sitte å svette i ræva på kino da?…

Sidebanner 2

Facebook

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Anmeldelse Verdens verste menneske (Blu-ray)
Anmeldelse: Star Trek: Strange New Worlds: episode 1-5