• Nyheter
  • Anmeldelser
  • KOMMENTAR
  • Konkurranser
  • Om oss
  • Kontakt
VIDEOMAGASINET
  • Nyheter
  • Anmeldelser
    • Anmeldelse: Star Wars: The Bad Batch: sesong 2 – episode 1-6
    • Anmeldelse: Star Wars: Andor: sesong 1
    • Anmeldelse: Star Wars: Tales of the Jedi
    • Anmeldelse: Star Wars: Andor: episode 1-4
    • Anmeldelse: Cobra Kai Sesong 5
  • KOMMENTAR
    • HBO MAX sin House of the Dragon: Meget imponerende audiovisuell kvalitet
    • De små ting teller
    • Det synger på siste verset for fysisk videosalg
    • Du er ikke lat eller dum om du ser på Netflix
    • Derfor har jeg tro på UHD-formatet
  • Konkurranser
    • Konkurranse: Miss Peregrines Home For Peculiar Children
    • En absolutt fabelaktig konkurranse!
    • Vi introduserer et nytt menypunkt: KONKURRANSER
  • Om oss
  • Kontakt
  • RSS

ANMELDELSE

Anmeldelse: Teenage Mutant Ninja Turtles

Terningkast tre fra KINOMAGASINETs anmelder til Teenage Mutant Ninja Turtles.

: Teenage Mutant Ninja Turtles

3
Karakter:
review-image

Konklusjon:

Eksterne lenker. Les mer her:

Anmeldelse: Teenage Mutant Ninja Turtles
admin
11. august 2014

FILMFAKTA

Regi: Jonathan Liebesman
Skuespillere: Megan Fox, Will Arnett, Johnny Knoxville, Whoopi Goldberg, Alan Ritchson, William Fichtner, Noel Fisher
Sjanger: Action / Animasjon / Fantasy / Komedie
Kinopremiere: 08.08.2014
Manus: Josh Appelbaum, André Nemec
Nasjonalitet: USA
Språk: Engelsk
Produksjonsår: 2014
Lengde: 1 t. 41 min.
Produksjonsselskap: Paramount, Nickelodeon Movies, Platinum Dunes, Gama Entertainment, Mednick, Heavy Metal
Distribusjon: United International Pictures
Distribusjon video: Fox-Paramount Home Entertainment Norge
Aldersgrense: 11 år
Egnethet: Barn / Ungdom
Begrunnelse: Voldsomme actionscener og kraftige effekter gjør at denne filmen får 11-årsgrense

HANDLING

En by trenger helter. Mørket har senket seg over New York etter at Shredder og hans klan har tatt jerngrep på New York. Fremtiden ser dyster ut inntil fire merkelige brødre stiger opp fra kloakken, og entrer byen som Teenage Mutant Ninja Turtles. Skilpaddene må samarbeide med den fryktløse reporteren April O'Neil (Megan Fox) og hennes spøkefulle kameramann Vern Fenwick (Will Arnett) for å redde byen og ødelegge for Shredder's planer.

I november 1983 lo to forfattere godt da de for spøkens skyld tegnet skilpadder armert med våpen. Siden da har Turtles bredt seg ut til en omfattende skare av fans.

Jeg må innrømme at Teenage Mutant Ninja Turtles – heretter TMNT – har nostalgi til egen barndom. Det hadde seg nemlig slik at jeg var en ivrig titter av tegnefilmserien, lekefigurene og TV-spillet om skilpaddene.

Men en gjenopptakelse av konseptet overbeviste meg ikke helt. Tross det fakta at filmutgivelsen feirer 30 år siden Turtles ble skapt av tegneserieforfatterne Kevin Eastman og Peter Laird.

Nå er det jo for tiden populært å servere superhelter. Og både DC Comics og Marvel har levert godt, ikke minst med nylige Guardians of the Galaxy (2014). I denne runden er derimot vertene blant annet Nickelodeon Movies i kombinasjon med Michael Bays produksjonsselskap Platinum Dunes.

Det merkes at målgruppen er delvis barnerettet, slik Nickelodeon har sin bakgrunn fra. Man ser dette i en enkel sparring mellom god og ond og en trygg linje hvor få virkelig eksplisitt dør eller alvorlig skades. Man ser også dette i en del av humoren. Det er gjennomtykket av en «snill» stemning.

Samtidig er det nok intensitet og vold til at filmen skal nå et eldre publikum og aldersgrensen blir PG-13 (11 år i Norge), samme som Thor: The Dark World (2013). Dette er den første TMNT-filmen som økes til denne aldersgrensen. Utfordringen er at man ender opp med noe som ikke slår fulltreffere på begge blink. TMNT er ikke mørk nok til å engasjere de større, men kanskje heller ikke barnlig nok til å treffe de yngste.

La det også sies at konseptet i seg selv er vanskelig å håndtere riktig. Muterte skilpadder med en rotte som adoptivfar som sammen behersker rå kampsport. Hele opplegget høres så snodig ut at til og med filmskaperen har pakket inn dusinvis av selvironiske replikker. Det blir nok i overkant. Filmskaperne mestrer dessverre ikke helt å skape heder og ære for heltene våre.

De morsomme høydepunktene kommer dessverre sjeldent og i stedet ebber det ut i pinlige stillheter. Humoren kan heller oppsummeres i trailerne som ble sendt ut i forkjøpet. Noen referanser til populærkultur og parodieringer er allikevel verdt å få med seg.

Visuelt sett er dette en kampsportfilm og de grønne bruker kroppen for alt den er verdt. Kameraperspektivet henger dessverre ikke helt med. Ofte så er slag og spark skjult av et irriterende nært fokus. Dette er synd, fordi det motsatte er også å finne med kampen mellom Splinter og skurken Shredder som eksempel.

Det skal allikevel nevnes at rent effektmessig er det noen godbiter. La meg bare nevne to stikkord, «fjellskrent» og «lastebil». Det er noen topper her som virkelig tar seg godt ut på skjermen. Paddene er også velanimerte, om enn noe kjedelige i utseende.

3D-effekten er heller ikke det store ankerpunktet. Dybdefølelsen er jo der og man kan skryte på seg en sverdbit eller to som virvler ut mot publikum. Men man merker ikke sjeldent at filmen virkelig er i 3D. Da mener jeg av typen avatarstil hvor paraplyvesener danser ut av skjermen.

Skurken selv er en slags japansk samurairobot som vil ødelegge verden bare fordi han kan. I tegneserieutgaven er forholdet mellom ham og Splinter langt mer komplisert. Blant annet mistet han sin bror i et tidligere oppgjør, noe som bidro til hevnlysten.

I filmutgaven har han dessverre blitt redusert og minner mer om en slags ustoppelig Transformer, kanskje en billig sammenheng å legge når Michael Bay har med filmen å gjøre. Det må jo alltid ofres en del fra det skrevne til det viste. Men mye av dybden forsvinner i den lette tonen.

TMNT har en forhistorie om brorskap og bekjempelse av det onde. Dette kommer ikke godt nok til overflaten i denne omgang. Det har jo vært tidligere filmatiseringer, men dette siste tillegget når ikke opp.

Takk til SF Kino Moss for presseadgang.

Relaterte sakerKino
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
ANMELDELSE
11. august 2014
admin kinomagasinet

Relaterte sakerKino

Siste saker fra ANMELDELSE

Anmeldelse: Star Wars: The Bad Batch: sesong 2 – episode 1-6

Matias Kjølstad8. januar 2023
Les mer

Anmeldelse: Star Wars: Andor: sesong 1

Matias Kjølstad30. november 2022
Les mer

Anmeldelse: Star Wars: Tales of the Jedi

Matias Kjølstad26. oktober 2022
Les mer

Anmeldelse: Star Wars: Andor: episode 1-4

Matias Kjølstad21. september 2022
Les mer

Anmeldelse: Cobra Kai Sesong 5

Matias Kjølstad15. september 2022
Les mer

Anmeldelse: Ringenes herre: Maktens ringer

Jon Smeland Olsen3. september 2022
Les mer
VIDEOMAGASINET

VIDEOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfs vei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

© 2013-2022 JB Forlag. VIDEOMAGASINET startet 6. januar 2013.

Siste nyheter

  • Trailer: Mayor of Kingstown – sesong 2
    TRAILER22. januar 2023
  • Trailer: Star Wars: The Mandalorian – sesong 3
    TRAILER22. januar 2023
  • Anmeldelse: Star Wars: The Bad Batch: sesong 2 – episode 1-6
    ANMELDELSE8. januar 2023
  • Gratulerer med dagen, til oss selv!
    VIDEOBRANSJEN7. januar 2023

Stikkord sky

Blu-ray Forsiden DVD Kino VOD Teknologi Blu-ray 3D Video UHD 4K Trailer Anmeldelse Disney Netflix star wars fremhevet Film Filmtips Marvel action Musikk strømming Serietips skrekk spenning thriller Hjemmekino TV-serie The Bad Batch superhelt

© 2013-2023 JB Forlag. Hurra, vi har drevet i ti år nå! VIDEOMAGASINET startet 6. januar 2013.

Scroll for more
Tap
  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Anmeldelse: Star Wars: The Bad Batch: sesong 2 – episode 1-6
    ANMELDELSE8. januar 2023
  • Storslagen gjenforening av Mirren og Ford
    VOD (KLIKKEFILM)7. januar 2023
  • Gratulerer med dagen, til oss selv!
    VIDEOBRANSJEN7. januar 2023
  • Trailer: Star Wars: The Mandalorian – sesong 3
    TRAILER22. januar 2023
  • Trailer: Mayor of Kingstown – sesong 2
    TRAILER22. januar 2023
  • Trailer: Star Wars: The Mandalorian – sesong 3
    TRAILER22. januar 2023
  • Anmeldelse: Star Wars: The Bad Batch: sesong 2 – episode 1-6
    ANMELDELSE8. januar 2023
  • Gratulerer med dagen, til oss selv!
    VIDEOBRANSJEN7. januar 2023
  • norske tv serier på dvd – My Blog says:

    […] 10.000 av ny norsk TV–serie – VIDEOMAGASINET […]

  • Blogg 3 – Publisering av åndsverk i digitale medier. – Eivind Lohndal says:

    […] Foto: videomagasinet.no […]

  • John Berge says:

    Man bestemmer jo selv om man vil skru på varmen,…

  • Jens Bonde says:

    Skal man sitte å svette i ræva på kino da?…

Sidebanner 2

Facebook

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Anmeldelse: Hercules
Anmeldelse: Børning