• Nyheter
  • Anmeldelser
  • KOMMENTAR
  • Konkurranser
  • Om oss
  • Kontakt
VIDEOMAGASINET
  • Nyheter
  • Anmeldelser
    • Anmeldelse: Star Trek: Strange New Worlds: episode 1-5
    • Anmeldelse: The Lincoln Lawyer (sesong 1)
    • Anmeldelse Verdens verste menneske (Blu-ray)
    • Anmeldelse: The Man Who Fell To Earth: episode 1-3
    • Anmeldelse: Last Night in Soho (4K UHD Blu-ray)
  • KOMMENTAR
    • De små ting teller
    • Det synger på siste verset for fysisk videosalg
    • Du er ikke lat eller dum om du ser på Netflix
    • Derfor har jeg tro på UHD-formatet
    • Øyenvitne til bransjeforandringer
  • Konkurranser
    • Konkurranse: Miss Peregrines Home For Peculiar Children
    • En absolutt fabelaktig konkurranse!
    • Vi introduserer et nytt menypunkt: KONKURRANSER
  • Om oss
  • Kontakt
  • RSS

ANMELDELSE

Blu-ray anmeldelse: Jurassic World (3D)

Jurassic World (3D) er en fantasitsk film nå utgitt som en flott BD-utgivelse! Terningkast seks for lyd og bilde fra VIDEOMAGASINETs anmelder.

: Jurassic World (3D)

5
Karakter:
Bilde:
Lyd:
Bonus:
review-image

Konklusjon

Eksterne lenker

Blu-ray anmeldelse: Jurassic World (3D)
Fredrik Olsen Hagstrøm
19. oktober 2015

FILMFAKTA

Jurassic World 3D
Kinopremiere: 12.06.2015
Blu-ray-lansering: 26.10.2015
Kinodistr.:
United International Pictures
Videodistr.:
Universal Sony Pictures
Sjanger
: Action / Eventyr / Sci-Fi
Skuespillere: Bryce Dallas Howard, Chris Pratt, Judy Greer, Vincent D'Onofrio, Jake Johnson, Nick Robinson, Lauren Lapkus, Katie McGrath, Ty Simpkins, BD Wong, Irrfan Khan, Brian Tee, Omar Sy, Eddie J. Fernandez, Andy Buckley
Regi: Colin Trevorrow
Manus: Amanda Silver, Rick Jaffa, Colin Trevorrow, Derek Connolly, Michael Crichton
Nasjonalitet: USA
Språk: Engelsk
Musikk: John Williams
Produksjonsselskap: Amblin Entertainment
Distribusjon: United International Pictures
Produksjonsår: 2015
Lengde: 2 t. 4 min.
Aldersgrense: 12 år
Egnethet: Ungdom / Voksen
Begrunnelse: Denne filmen inneholder truende og skremmende effekter i form av dinosaurer som angriper mennesker. Filmen får derfor 11 års grense
BD-fakta: 3D+2D Blu-ray Disc, sone B
Lyd: Engelsk DTS HD-Master Audio 7.1, Engelsk, fransk, tysk, hindi og italiensk DTS HD-Master Audio 5.1
Bilde: 1080p High Definition Widescreen 2.00:1
Undertekster: Norsk, dansk, finsk, engelsk, arabisk, spansk, hollandsk, tysk, hindi, islandsk, italiensk og portugisisk.

HANDLING

Det har gått 22 år siden hendelsene i den første Jurassic Park-filmen, og Isla Nublar er nå omgjort til en fullt operativ dinosaurtemapark. Her kan publikum se ekte dinosaurer i fri utfoldelse, akkurat som John Hammond hadde en visjon om. Men besøktallene har dalt kraftig de siste årene, og investorene krever nye attraksjoner. Det gjøres et forsøk på å klone en ny type dinosaur, raskere og mer intelligent enn noen annen. Det skal vise seg å være en fryktelig tabbe.

En av 2015s største kinofilmer – Jurassic World – er også en mektig opplevelse på Blu-ray Disc. Vi har nøye undersøkt den nye spesialutgaven.

OMTALE AV FILMEN

Isla Nublar, Costa Rica. 22 år har gått siden John Hammond og InGen åpnet den første parken som introduserte verden for dinosaurer og skapninger fra juratiden. Denne gangen returnerer dinosaurene, større og mektigere enn noensinne. Jurassic World ser dagens lys!

Eventyret fortsatte til øya Isla Sorna i Jurassic Park: The Lost World (1997) og i Jurassic Park III (2001). Borte bra, men her er absolutt hjemme best!

Vi er nå tilbake på Isla Nublar, og den nye parken eies av Simon Masrani (Irrfan Khan), grunnlegger og direktør av Masrani Corporation. Han ønsker å strekke seg enda lenger enn Hammond for å oppfylle publikums største ønsker og drømmer.

Med daglige besøkstall på over 21.000 personer går nå parkdriften med svimlende resultater, og i Jurassic World har de nok en dinosaur på lur, nemlig hybriden Indominus Rex. Den minner om Tyrannosaurus Rex, men enda større og kraftigere og med DNA fra Giganotosaurus, Rugops, Majungasaurus, and Carnotaurus.

Det hele toppes med ingredienser fra genene til den anerkjente Velociraptor som har vært en vandrende fare gjennom alle filmene i denne serien.

Vi møter Owen Grady, spilt av Chris Pratt, en parkansatt som har ansvaret for opptreningen av raptorene Blue, Charlie, Delta and Echo. Det skal vise seg at blod slit og tålmodighet skal vinne frem. Med seg på laget får han operasjonsleder Claire Dearing (Bryce Dallas Howard), som etterhvert innser at sikkerhetsnivået i parken ikke svarer til forventningene. Hun har i tillegg ansvar for sine nevøer Zach (Nick Robinson) og Gray (Ty Simpkins), som skal tilbringe noen dager i parken sammen med henne.

Ettersom Indominus Rex trosser alle grenser og raser gjennom omgivelsene, blir Owen og Claire nødt til å gjøre alt de kan for å beskytte de to nevøene, koste hva det koste vil. Denne reisen igjennom parken byr på mange overraskelser og spektakulære scener, der mektige dinosaurer med tonnevis av muskler og sylskarpe tenner gjør det de kan for å erobre verden.

Klarer så den noe ukjente regissøren Colin Trevorrow å levere varene i fotsporene til en så suksessfylt trilogi? Svaret er definitivt ja. Forventningene til denne filmen var skyhøye, og det kan fort bli en nedtur med en oppfølger så mange år etter forgjengerne. 14 år etter siste film er det fortsatt dinosaurhysteri, og her får vi servert pompøs komponert bakgrunnsmusikk og nydelig kameraføring fra begynnelse til slutt.

Det er herlig å bli transportert tilbake til Jurassic Parks magi med temamusikken av John Williams, den fenger like godt i dag som for over 20 år siden. Disse tonene understreker tilhørigheten til øyene der hvor vitenskapen aldri slutter å overraske.

Ingen Sam Neill, Laura Dern eller Jeff Goldblum denne gang. I denne filmen er mange av skuespillerne forholdsvis nye og ukjente, men de leverer god dialog og fyller sine roller overraskende godt. Vi får et gledelig gjensyn med dr. Henry Wu, som også denne gang spilles av BD Wong, kjent fra TV-seriene Law & Order og Oz. Med mer makt og ny kunnskap leker han igjen med naturen, og viser at menneskeheten bryter grenser uten å tenke på store konsekvenser. Nevneverdig er også Vincent D’Onofrio i rollen som InGen-skurken Hoskins, som ikke legger skjul på at han vil bruke raptorer for å skaffe seg ytterligere makt.

Selv om det altså er 22 år mellom første og siste del av Jurassic Park-franchisen, bekrefter filmen fra 1993 hvor fantastisk Steven Spielberg universet kan være. Større og nyere effekter bør nødvendigvis ikke være bedre, det er Tyrannosaurusen fra den første filmen et utmerket eksempel på. Den viser også sin tilstedeværelse i Jurassic World, med samme realistiske utseende og frykt i øyet.

Jurassic World er fylt med høy eventyr-faktor, og det som er gledelig er mange av inntrykkene fra den første filmen gjenopplives. Kulisser, biler og mange av effektene fra foajeen i Jurassic Park er også ivaretatt her, og filmen oppleves av den grunn som meget godt gjennomtenkt, selv om Spielberg nå har beveget seg fra regissørstolen og ut i produsentstallen sammen med Frank Marshall og Patrick Crowley.

Eventyret lever altså i beste velgående, og dino-feberen er langt fra over.

OM BLU-RAY-UTGIVELSEN

Dette er en 2 disc-utgivelse, med filmen i 3D på den ene disken, og 2D versjonen og ekstramaterialet på den andre. Begge Blu-ray-diskene er produsert i kjent Universal-stil, med samme menyoppsett som på alle utgivelser fra denne distributøren.

Standarddisken (2D) er forholdsvis treg å laste, og Universallogoen sirkulerer ganske lenge før man blir tatt til hovedmenyen. Der finner vi de standardiserte ikonene på venstre side, mens klipp fra selve filmen spilles i bakgrunnen. Universals menyer fungerer ganske bra, og etter at hovedmenyen er lastet er navigeringen rask og fin i etterkant.

BILDE

Bildet er nær perfekt gjengitt på begge diskene og er presentert i formatet 1080p High Definition Widescreen 2.00:1. Filmen inneholder mengder med naturomgivelser, og fargenivået og dybden i bildet er fabelaktig overført. Selv de raske kameraovergangene fra actionfylte scener med løpende dinosaurer til helikoptersafari i luften flyter elegant over i hverandre.

Jurassic World er det første filmen i serien som Stan Winston ikke deltok i. Han døde som kjent i 2008, og i stedet er det Legacy Effects som tok over behandlingen av de animatroniske dinosaurene. De var også involvert i produksjonen av de tre første filmene, men da med Winston som frontfigur. Industrial Light and Magic står bak CGI-effektene også denne gang, og de svikter definitivt ikke. Igjen virker ikke disse effektene som noe annet enn meget naturtroe, og de pryder filmens visuelle inntrykk opp til øverste nivå. Filmen er omtrent fri for digital støy og overføringen av bildet briljerer på Blu-ray.

Når det gjelder 3D-effektene, er også disse ekstremt godt levert. Dette er en typisk film som passer perfekt i tre dimensjoner, og når effekten av dette er like bra i dybde som i fremtreden, blir filmopplevelsen meget god. Her ser man også en forskjell siden filmen er spilt inn i 3D formatet, i motsetning til digital behandling av 3D som vi ser i 3D-utgivelsen av den klassiske Jurassic Park filmen fra 1993. Jurassic World får dermed en mer naturtro gjengivelse enn sin forgjenger.

LYD

Så over til lydmiksen. Den er klar og dundrende gjengitt i engelsk DTS HD-Master Audio 7.1. På diskene finner vi i tillegg et DTS HD-Master Audio lydspor i 5.1, på språkene spansk, fransk, tysk, hindi og italiensk. Som kjent vil et lydspor gjengitt i DTS HD-Master gi mer trøkk i de forskjellige kanalene, spesielt i den fremtredende LFE-kanalen (subwoofer).

Dynamikken er som oftest bedre, og dette resulterer da ofte at lyden blir gjengitt i et «høyere» lydbilde enn det som kan oppleves i Dolby Digital 5.1/7.1. Her skal det nevnes at bassgjengivelse står høyt på ønskelisten, siden stampende dinosaurer gir fra seg god vibrasjon i basselementene i front og subwoofer. Det viste seg å bli et faktum her, heldigvis. Michael Giacchinos formidable filmmusikk passer perfekt som rolig bakgrunn, men også i de intense scenene gjennom hele filmen.

John Williams’ velkjente temamusikk fra Jurassic Park er også på plass, og fyller rommet med flott klang i passende øyeblikk. Bakhøyttalerne tar god for seg retningslyder og effekter, og får jobbet ganske godt hele filmen igjennom. Lyddynamikken og separasjonen til de forskjellige høyttalerne er eksepsjonelle.

BONUS

Som bonusmateriell er det vedlagt et greit utvalg, og disse er presentert på disk 2 (2D). I denne utgivelsen er noe av materialet kun tilgjengelig på Blu-ray, og er manglende på DVD-utgivelsen av filmen. Disse er:

Deleted Scenes, spilletid 06:08: Her finner vi et knippe scener som ikke ble med i filmen, de fleste av dem er uvesentlige og irrelevante.

Chris & Colin Take On The WORLD: (spilletid 08:57): Regissør Trevorrow og hovedrolleinnehaver Chris Pratt snakker løst og ledig om produksjonen, og tar oss med gjennom settet på en noe humoristisk måte.

Welcome to Jurassic World: (spilletid 29:52):
Manusforfatter Steven Spielberg, regissør Trevorrow og enkelte fra rollebesetningen tar for seg Jurassic Park-evetyret, fra det hele begynte for 22 år siden, til ting som skjer på settet i Jurassic World. Anbefales!

Dinosaurs Roam Once Again: (spilletid 16:29): Filmskaperne viser hvordan dinosaurene nå er mer realististe enn noen gang, og hvordan besetningen skaper øyeblikk uten fysiske dyr tilstede. Produsenten av virtuelle effekter, Dennis Muren, forklarer hvordan alt blir til i de fantastiske kulissene som blir laget til filmen.

Jurassic World: All-Access Pass, (spilletid: 10:11): Regissør Trevorrow og skuespiller Chris Pratt tar oss med inn i hjertet av produksjonen, og hvordan man kan navigere gjennom Jurassic World ved hjelp av kameraer, mobiltelefoner og andre gadgets. En artig fremvisning av hvordan filmen blir til, og hvilke hjelpemidler som blir brukt.

Innovation Center Tour with Chris Pratt: (spilletid 02:01): Pratt viser oss hvordan det nye besøkssenteret fungerer, og hvordan skaperne vil inkludere Dr. John Hammond fra Jurassic Park inn i den nye temaparken og dens funksjonalitet.

Oppsummert sett er denne utgivelsen et «must-have» for Jurassic-fans som vil komme på innsiden av hvordan filmen Jurassic World blir til. Her kan man lene seg tilbake i stolen etter å ha opplevd filmen i 3D, med godt ekstramateriell som fører deg lenger inn i dino-universet og hvordan filmskaperne tenker for å oppnå et elegant historisk resultat.

Relaterte sakerBlu-rayBlu-ray 3D
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
ANMELDELSE
19. oktober 2015
Fredrik Olsen Hagstrøm

Journalist for KINOMAGASINET og IT/Tele-ekspert på dagtid.

Relaterte sakerBlu-rayBlu-ray 3D

Siste saker fra ANMELDELSE

Anmeldelse: Star Trek: Strange New Worlds: episode 1-5

Matias Kjølstad16. mai 2022
Les mer

Anmeldelse: The Lincoln Lawyer (sesong 1)

Geir Dolonen-Marthinussen12. mai 2022
Les mer

Anmeldelse Verdens verste menneske (Blu-ray)

Bjørn-Harald L. Sønsthagen9. mai 2022
Les mer

Anmeldelse: The Man Who Fell To Earth: episode 1-3

Matias Kjølstad5. mai 2022
Les mer

Anmeldelse: Last Night in Soho (4K UHD Blu-ray)

Bjørn-Harald L. Sønsthagen12. april 2022
Les mer

Anmeldelse: Moon Knight: episode 1 – The Goldfish Problem

Matias Kjølstad3. april 2022
Les mer
VIDEOMAGASINET

VIDEOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfsvei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Bjørn Harald L. Sønsthagen, Fredrik Olsen Hagstrøm og Ivar Neset

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

© 2013-20220 JB Forlag. VIDEOMAGASINET startet 6. januar 2013.

Siste nyheter

  • Vangelis er død
    DØDSFALL19. mai 2022
  • Trailer: She-Hulk: Attorney at Law
    TRAILER18. mai 2022
  • Anmeldelse: Star Trek: Strange New Worlds: episode 1-5
    ANMELDELSE16. mai 2022
  • Anmeldelse: The Lincoln Lawyer (sesong 1)
    ANMELDELSE12. mai 2022

Stikkord sky

Blu-ray Forsiden DVD Kino VOD Teknologi Blu-ray 3D Video UHD 4K Trailer Anmeldelse fremhevet Netflix Film Disney Filmtips star wars action Musikk Marvel strømming Serietips skrekk thriller spenning dc superhelt Hjemmekino Serie

© 2013-2022 JB Forlag. Hurra, vi har drevet i over ni år nå! VIDEOMAGASINET startet 6. januar 2013.

Scroll for more
Tap
  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Anmeldelse: The Man Who Fell To Earth: episode 1-3
    ANMELDELSE5. mai 2022
  • Anmeldelse: The Lincoln Lawyer (sesong 1)
    ANMELDELSE12. mai 2022
  • Anmeldelse Verdens verste menneske (Blu-ray)
    ANMELDELSE9. mai 2022
  • Anmeldelse: Star Trek: Strange New Worlds: episode 1-5
    ANMELDELSE16. mai 2022
  • Vangelis er død
    DØDSFALL19. mai 2022
  • Trailer: She-Hulk: Attorney at Law
    TRAILER18. mai 2022
  • Anmeldelse: Star Trek: Strange New Worlds: episode 1-5
    ANMELDELSE16. mai 2022
  • Anmeldelse: The Lincoln Lawyer (sesong 1)
    ANMELDELSE12. mai 2022
  • Porno interracial tube basketball | escorte massage escorte stavanger – Room Details & Prices for Holiday Rental in Málaga, Spain | GuestInn Marbella Spain says:

    […] Omtrent daglig mottar Lilli Ann pakker med «kuvøsegensere», sokker,…

  • Make Money says:

    See how you can earn $27 in 7 minutes! Read…

  • Generate Income says:

    Here’s How TOP 1% Of Marketers Make Profits Hey, Did…

  • norske tv serier på dvd – My Blog says:

    […] 10.000 av ny norsk TV–serie – VIDEOMAGASINET […]

Sidebanner 2

Kommende arrangementer

Det er ingen kommende events på dette tidspunktet.

Facebook

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Anmeldelse: The Transporter Refueled
Anmeldelse: Legend