• Nyheter
  • Anmeldelser
  • KOMMENTAR
  • Konkurranser
  • Om oss
  • Kontakt
VIDEOMAGASINET
  • Nyheter
  • Anmeldelser
    • Anmeldelse: Star Trek: Strange New Worlds: episode 1-5
    • Anmeldelse: The Lincoln Lawyer (sesong 1)
    • Anmeldelse Verdens verste menneske (Blu-ray)
    • Anmeldelse: The Man Who Fell To Earth: episode 1-3
    • Anmeldelse: Last Night in Soho (4K UHD Blu-ray)
  • KOMMENTAR
    • De små ting teller
    • Det synger på siste verset for fysisk videosalg
    • Du er ikke lat eller dum om du ser på Netflix
    • Derfor har jeg tro på UHD-formatet
    • Øyenvitne til bransjeforandringer
  • Konkurranser
    • Konkurranse: Miss Peregrines Home For Peculiar Children
    • En absolutt fabelaktig konkurranse!
    • Vi introduserer et nytt menypunkt: KONKURRANSER
  • Om oss
  • Kontakt
  • RSS

ANMELDELSE

Blu-ray anmeldelse: Villmark 2

VIDEOMAGASINETs anmelder Fredrik Olsen Hagstrøm liker filmen Villmark 2 meget godt, men er skuffet over lyden og bonusmateriellet på denne Blu-ray-utgivelsen!

: Villmark 2

5
Karakter:
Bilde:
Lyd:
Bonus:
review-image

Konklusjon

Eksterne lenker

Blu-ray anmeldelse: Villmark 2
Fredrik Olsen Hagstrøm
23. desember 2015

FILMFAKTA

Norgespremiere: 09.10.2015
BD-utgivelse: 07.12.2015
Originaltittel: Villmark 2
Sjanger: Action / Grøsser / Skrekkfilm / Thriller
Skuespillere: Ellen Dorrit Petersen, Anders Baasmo Christiansen, Baard Owe, Mads Sjøgård Pettersen, Éva Magyar, Tomas Norström, Renate Reinsve, Emese Nyírö, Torstein Løning
Regi: Pål Øie
Manus: Kjersti Rasmussen, Pål Øie
Nasjonalitet: Norge
Språk: norsk
Produksjonsselskap: Handmade Films in Norwegian Woods
Distribusjon: Another World Entertainment
Video distribusjon: Warner Bros Entertainment Norge AS
Produksjonsår: 2015
Lengde: 1 t og 33 min
Aldersgrense: 15 år
Begrunnelse: Skrekkeffekter samt flere draps- og voldsskildringer gjør at denne filmen får 15-årsgrense.
BD-fakta: Blu-ray Disc, sone B
Lyd: Norsk Dolby Digital 5.1
Bilde: 1080p High Definition Widescreen 2.35:1, Letterbox
Undertekster: Norsk, dansk, finsk og svensk, engelsk

HANDLING

Et forlatt sanatorium står til forfall i en øde skog på fjellet, hvor en eldre vaktmester passer på at mennesker og dyr ikke tar seg inn i den farlige bygningen. Fem kontraktsarbeidere har tatt på seg oppdraget med å spore den enorme bygningsmassen for miljøfarlig avfall før bygget skal rives. Så begynner ting å skje...

Blu-ray Disc utgivelsen av en av de viktige norske filmene i 2015 er her. Forbered deg på å hive etter pusten og tre inn i et ganske så uhyggelig miljø i de dype skoger. Regissør Pål Øie leverer igjen. Denne gangen enda bedre!

FILMEN

Det er nå 12 år siden sist, og forventningene når nye høyder. Kan en norsk grøsser nå opp i toppsjiktet?

Svaret her er definitiv ja. Vi har alle sett utallige forsøk med middelmådige skuespillere, både av amerikansk og europeisk opphav. En god skrekkfilm er sjelden vare. Spesielt da de domineres av håndholdte kameraer og skrikende tenåringer i disse dager.

Men i Villmark 2 er det altså Pål Øie som inntar registolen nok en gang, og med seg har han Kjersti Rasmussen på manus. Øie har laget flere kortfilmer, men er best kjent for Skjult (2009) og den første Villmark-filmen fra 2003. Hovedrolleinnehaver i begge disse tidligere filmene har vært Kristoffer Joner. Han gjorde en bra tolkning av karakteren Lasse i det første Villmark-eventyret, men nå er det nye skuespillere på skjermen.

I Villmark 2 anno 2015 møter vi en arbeidsgjeng (Anders Baasmo Christiansen, Ellen Dorrit Petersen, Renate Reinsve, Mads Sjøgård og Thomas Nordström) som skal innta et gammelt sanatorium i fjellheimen for å kartlegge farlige giftstoffer og bevare eventuelle skrifter før rivingen av bygget kan starte.

Denne prosessen skal de utføre på kun tre dager, noe som betyr at de har lite med tid og må ha full fokus for å komme seg i gjennom et areal på hele 6270 kvadratmeter.

Sanatoriet, som i virkeligheten heter Luster Sanatorium, skal på papiret ha stått tomt siden 1978. Men det skal ikke gå lang tid før de blir forespeilet at dette ikke kan være tilfelle. Her høres de merkeligste lyder, og atmosfæren er uhyggelig med mørke og fuktige rom så langt øyet kan se.

De møter etter hvert vaktmesteren Karl (Baard Owe), en innesluttet gammel tyskersønn som fortsatt bor på sanatoriet. Hans merkelige atferd er absolutt ikke med på å gjøre stedet tryggere for teamet.

Rolleprestasjonene er gode gjennom hele filmen, dialogen flyter godt, og selv om det kanskje ikke er det mest innflytelsesrike manuset skuespillerne får bryne seg på fungerer alt som hånd i hanske. En temmelig blodig hanske riktignok …

Filmen, som også inneholder en ungarsk stab, er spilt inn i både Norge og Ungarn, nærmere bestemt i Budapest. Der har filmskaperne laget fryktinngytende kulisser som skal forestille innsiden av sanatoriet i den norske fjellsiden i Sogn og Fjordane.

Det høyeste prestasjonskortet trekker nok Ellen Dorrit Petersen for sin tolkning av karakteren Live. Hun leder teamarbeidet og selve selskapet, og har derfor filmens mest essensielle rolle, og sørger for filmens mest iskalde øyeblikk.

Filmens flotte visuelle innhold blir igjen levert av dyktige Sjur Aarthun, som også var bak kamera i den første Villmark-filmen. God kameraføring med mange mørke og intense scener er med på styrke filmens nerve, og lyddesigner Hugo Ekornes bidrar med alt i fra villmarkens dyreliv til skrekkslagne toner i Harastølens skremmende lokaler.

Måten som filmskaperene bygger opp filmens stemning på er svært god. Den er iskald, gir gys på ryggen og varer helt ut til spilletidens slutt. Selv om dette er en rendyrket grøsser, der galskapen lurer bak mang en dør, er det også rom for litt sarkastisk humor og klassisk drama likevel.

Det er nok lurt av Øie å utelate altfor mye blod og gørr – gjennom historien har det vært nok av andre som har forsøkt å overdrive disse effektene i skrekkfilmsjangeren. Skrekkeffektene er overraskende og gjør så seerne hopper opp av setet, eller i hvert fall føler gjentatt økning av puls.

Det er naturlig å trekke paralleller mellom filmer i samme serie, men man må ikke ha sett den første Villmark-filmen for å få utbytte av Villmark 2. Likhetstrekkene er få, hvis man ser bort i fra historien om et tysk fly som styrtet i et mystisk vann under andre verdenskrig. Denne gang foregår det meste av den skremmende handlingen innendørs, og ikke ute i selve naturen.

Villmark 2 er høstens store norske grøssersatsing, og den gir et inntrykk av kvalitet og at filmskaperne har tenkt nøye igjennom det å lage en oppfølger.

Man vil nok derfor se seg nøye over skulderen i mørket og neppe slå opp teltet i skogkanten med det første etter å ha sett denne filmen. En vellagd skrekkfilm som jeg har ventet lenge på er endelig et faktum!

BLU-RAY DISKEN

Dette er en standard Warner-utgivelse og består av kun en enkelt plate. Dette er en såkalt BD-50 disk, dvs innholdet er fordelt over to lag (dual layer). Dagens Blu-ray spillere har ingen betydelige problemer med lagskifte, slik vi husker fra tidlige DVD-spillere på 90-tallet. Animert Warner-logo lastes raskt, og etter en standardtekst med opphavsrett tas vi til hovedmenyen. Den er internasjonal og stillestående med sanatoriet og Villmark 2-logo avbildet i bakgrunnen, og man får alternativene Play, Scene Selections, Languages og Special Features som navigeringsalternativ.

Filmen er delt inn i tolv valgbare kapitler. Kun ett lydspor er inkludert, nemlig norsk (noe svensk) Dolby Digital 5.1. Som tekstalternativ kan dansk, finsk, norsk, svensk, engelsk og norsk for hørselshemmede velges. Man kan selvsagt også se filmen uten undertekster.

Selve omslaget er av type Elite i standard HD-Slim utgave. På selve disken er det trykket sort/hvitt bilde av sanatoriet med kråken som symbol øverst, med tilhørende WB og Blu-ray Disc logo.

BILDET

Villmark 2 er presentert i en flott 1080p High Definition overføring i formatet 2.35:1. Filmen foreligger i et såkalt Letterbox-format, det vil si at vi ser en sort stripe over og under selve filmen som i utgangspunktet er like høye. Denne teknologien var prinsipielt ment for eldre TV-skjermer i 4:3 (1.33:1) format, men brukes også i widescreen for å bevare filmens størrelsesforhold.

Sjur Aarthuns elegante kameraføring pendler mellom mange mørke sekvenser med meget gode detaljer, både når det gjelder fargenyanser og sortnivå. I mange andre filmer i denne sjangeren, blir det som skal være helt sort ofte dypt grått eller mørkebrunt. Mye av det naturtroe forsvinner i overføringen, men her har alt vært på sin rette plass, og produksjonen gir et meget nøyaktig bilde av virkeligheten. I filmens mange intense scener, med mye bevegelse, er bildeoverføringen og detaljrikheten meget god.

Skarpheten og klarheten er nær perfekt, og det er kun et lite snev av støy i enkelte scener. Alt i alt betyr ikke dette så mye for den totale visuelle opplevelsen. Dysterheten og opplevelsen av sanatoriet er så ekte som det kan få blitt, når man mikser innspilling i ekte norsk natur med kulisser innendørs filmet i Budapest. Tommelen opp her altså!

LYDEN

Lyden, derimot, er ikke like tilfredsstillende som jeg forventet meg. Mye på grunn av gjennomgående lavt volum i hele filmens spilletid. Lyden presenteres her i Dolby Digital 5.1. Lydsporet har desidert mye å si i grøssere, og i denne overføringen savner jeg mer og tydeligere bruk av surround-effekter. Det mest merkbare i hele filmen, er enkelte øyeblikk hvor man hører kråker fra bakkanalene.

Gjennom resten av filmen er effektene i surround-kanalene dominert av dyster musikk som føles mer simulert enn ekte. Bruken av dialog er dog god og tydelig, og det er vanskelig å sette fingeren på noe negativt i senter-kanalen overhodet. Man får riktignok følelsen av en atmosfære som trolig eksisterer på sinnssykehus og sanatorier, mye på grunn av klang i lydbildet. I de fleste intense scenene plasseres kamera mot skuespillerne, da genereres det vanligvis mest lyd i center- og fronthøyttalere.

Dynamikken og bruken av LFE-kanalen er tilstede, men siden fokus oftest er foran i lydsystemet, får ikke subwooferen nok å jobbe med dessverre. Selv om man tilfører lydsporet mer volum, virker omgivelseseffektene like svake og lave, mens dialogen og basseffekter i de litt høyere tonene kreeres av frontkanalene.

Den totale lydopplevelsen ble derfor litt svekket etter mitt omdømme på denne Warner-utgivelsen.

BONUS

Warner gir oss ikke mye ekstramateriell på utgivelsen av Villmark 2. Dette er jo en påkostet produksjon og det skulle forundre meg hvis ikke man har mer å by på som bonus for hjemmepublikum på det solide på Blu-ray Disc formatet. Man får riktig nok et innblikk i hva som skjer bak kamera, men det hele virker litt etter i-all-hast metoden.

Med på disken får man følgende ekstra:

Making of Villmark 2, spilletid 19:36. Denne er delt inn følgende seks kapitler. 1. Historien, 2. Bakgrunnen, 3. Budapest, 4. Skuespillerne del 1, 5. Skuespillerne del 2, og 6. Innspillingen.

Regissør Pål Øie og produsent Einar Loftesnes forteller om selve produksjonen, og hva som må til før et slikt massivt bygg kan jevnes med jorden. De tydeliggjør at man ikke må ha sett den første Villmark-filmen for å se denne. Villmark 2 er bygget opp som en selvstendig film med egen historie lagt til grunn. De presiserer dog at man vil få en bonus dersom man har sett den første fra 2003. I tillegg får vi høre skuespillernes meninger om lange intense dager, både på location i Norge og Ungarn.

Teasers from Villmark 2, spilletid 03:07. Her får man 17 meningsløse klipp/teasere fra filmens produksjon. Totalt sett over de tre minuttene ser man mer til den flygende kråka fra filmens tema enn selve innblikket i produksjonen. Dette er kun for spesielt interesserte (meg selv inkludert) som må innom alt av bonusmateriell på alle utgivelser.

That’s it!

OPPSUMMERING

Villmark 2 er en sterk film som passer godt inn i rekken av norske skrekkfilmer. Flotte prestasjoner av skuespillere, og nok engang meget god regi av Pål Øie, som også satt i regisetet på den første Villmark-filmen fra 2003. Hadde denne utgivelsen vært litt sterkere lydmessig, og innehold mer solid ekstramateriell hadde iveren vært større. Men for all del, den hører med i en skrekkfilm-fans Blu-ray bibliotek uansett!

Relaterte sakerBlu-ray
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
ANMELDELSE
23. desember 2015
Fredrik Olsen Hagstrøm

Journalist for KINOMAGASINET og IT/Tele-ekspert på dagtid.

Relaterte sakerBlu-ray

Siste saker fra ANMELDELSE

Anmeldelse: Star Trek: Strange New Worlds: episode 1-5

Matias Kjølstad16. mai 2022
Les mer

Anmeldelse: The Lincoln Lawyer (sesong 1)

Geir Dolonen-Marthinussen12. mai 2022
Les mer

Anmeldelse Verdens verste menneske (Blu-ray)

Bjørn-Harald L. Sønsthagen9. mai 2022
Les mer

Anmeldelse: The Man Who Fell To Earth: episode 1-3

Matias Kjølstad5. mai 2022
Les mer

Anmeldelse: Last Night in Soho (4K UHD Blu-ray)

Bjørn-Harald L. Sønsthagen12. april 2022
Les mer

Anmeldelse: Moon Knight: episode 1 – The Goldfish Problem

Matias Kjølstad3. april 2022
Les mer
VIDEOMAGASINET

VIDEOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfsvei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Bjørn Harald L. Sønsthagen, Fredrik Olsen Hagstrøm og Ivar Neset

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

© 2013-20220 JB Forlag. VIDEOMAGASINET startet 6. januar 2013.

Siste nyheter

  • Trailer: She-Hulk: Attorney at Law
    TRAILER18. mai 2022
  • Anmeldelse: Star Trek: Strange New Worlds: episode 1-5
    ANMELDELSE16. mai 2022
  • Anmeldelse: The Lincoln Lawyer (sesong 1)
    ANMELDELSE12. mai 2022
  • Anmeldelse Verdens verste menneske (Blu-ray)
    ANMELDELSE9. mai 2022

Stikkord sky

Blu-ray Forsiden DVD Kino VOD Teknologi Blu-ray 3D Video UHD 4K Trailer Anmeldelse fremhevet Netflix Film Disney Filmtips star wars action Musikk Marvel strømming Serietips skrekk thriller spenning dc superhelt Hjemmekino Serie

© 2013-2022 JB Forlag. Hurra, vi har drevet i over ni år nå! VIDEOMAGASINET startet 6. januar 2013.

Scroll for more
Tap
  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Anmeldelse: The Man Who Fell To Earth: episode 1-3
    ANMELDELSE5. mai 2022
  • Anmeldelse Verdens verste menneske (Blu-ray)
    ANMELDELSE9. mai 2022
  • Anmeldelse: The Lincoln Lawyer (sesong 1)
    ANMELDELSE12. mai 2022
  • Anmeldelse: Star Trek: Strange New Worlds: episode 1-5
    ANMELDELSE16. mai 2022
  • Trailer: She-Hulk: Attorney at Law
    TRAILER18. mai 2022
  • Anmeldelse: Star Trek: Strange New Worlds: episode 1-5
    ANMELDELSE16. mai 2022
  • Anmeldelse: The Lincoln Lawyer (sesong 1)
    ANMELDELSE12. mai 2022
  • Anmeldelse Verdens verste menneske (Blu-ray)
    ANMELDELSE9. mai 2022
  • Porno interracial tube basketball | escorte massage escorte stavanger – Room Details & Prices for Holiday Rental in Málaga, Spain | GuestInn Marbella Spain says:

    […] Omtrent daglig mottar Lilli Ann pakker med «kuvøsegensere», sokker,…

  • Make Money says:

    See how you can earn $27 in 7 minutes! Read…

  • Generate Income says:

    Here’s How TOP 1% Of Marketers Make Profits Hey, Did…

  • norske tv serier på dvd – My Blog says:

    […] 10.000 av ny norsk TV–serie – VIDEOMAGASINET […]

Sidebanner 2

Kommende arrangementer

Det er ingen kommende events på dette tidspunktet.

Facebook

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Blu-ray anmeldelse: Bølgen
Anmeldelse: Macbeth