• Nyheter
  • Anmeldelser
  • KOMMENTAR
  • Konkurranser
  • Om oss
  • Kontakt
VIDEOMAGASINET
  • Nyheter
  • Anmeldelser
    • Anmeldelse: Star Wars: The Bad Batch: sesong 2 – episode 1-6
    • Anmeldelse: Star Wars: Andor: sesong 1
    • Anmeldelse: Star Wars: Tales of the Jedi
    • Anmeldelse: Star Wars: Andor: episode 1-4
    • Anmeldelse: Cobra Kai Sesong 5
  • KOMMENTAR
    • HBO MAX sin House of the Dragon: Meget imponerende audiovisuell kvalitet
    • De små ting teller
    • Det synger på siste verset for fysisk videosalg
    • Du er ikke lat eller dum om du ser på Netflix
    • Derfor har jeg tro på UHD-formatet
  • Konkurranser
    • Konkurranse: Miss Peregrines Home For Peculiar Children
    • En absolutt fabelaktig konkurranse!
    • Vi introduserer et nytt menypunkt: KONKURRANSER
  • Om oss
  • Kontakt
  • RSS

FILM

En dyster og ukjent del av historien

KINOAKTUELL: Skuespiller Jakob Oftebro er aktuell i den danske filmen Gullkysten. Foto: Euforia Film.
En dyster og ukjent del av historien
Ann Mari Nettum
26. januar 2016

Gullkysten:
Originaltittel: Guldkysten
Norgespremiere: 15.01.2016
Sjanger: Drama
Distribusjon: Euforia Film

Den danske filmen Gullkysten, med Jakob Oftebro i hovedrollen, er aktuell på norske kinoer i disse dager. Vi har intervjuet Oftebro om forberedelsene til filmen, dens budskap og litt til.

Filmen tar oss tilbake til 1836, og vi møter den unge botanikeren Wulff (Jakob Oftebro). Han får i oppdrag av kongen å reise til Dansk Guinea (Ghana), hvor det skal startes opp med kaffeplantasjer for å sikre danskene i Afrika. Men det viser seg kjapt at kongen og resten av befolkningen i Danmark ikke vet alt om det som foregår i Afrika. Wulff setter kursen mot Afrika i den tro at slavehandelen er over, og at de alle går mot bedre tider, men slik er det altså ikke.

Slavehandelen er en glemt og dyster del av skandinavisk historie, men i Gullkysten blir nettopp deler av denne historien bragt fram i lyset. Jakob Oftebro forteller til KINOMAGASINET at Wulff er en karakter som tar utgangspunkt i flere personer.

– Han er en karakter basert på flere forskjellige mennesker fra den tiden, både på botanikeren Peter Thonning, Paul Isert og Wulff Joseph Wulff. Han er på mange måter et renessanse-menneske som stiller spørsmål ved sin samtid, oppklarer Oftebro.

Videre forklarer han at Gullkysten tar utgangspunkt i en periode hvor Danmark egentlig var ferdig med slavehandelen, samtidig som de håpet på å tjene penger på de danske koloniene.

Hele historien vitner altså om en nokså kontrastfylt affære, og Wulff kan se begge endepunktene i situasjonen: Afrika var et område fylt av ressurser og muligheter, samtidig som den afrikanske lokalbefolkningen ble behandlet grusomt og var slaver i sitt eget hjemland.

Gullkysten hadde Norgespremiere 15. januar 2016, og har mottatt en rekke gode anmeldelser, og flere medier har gitt filmen terningkast fem. I Danmark fikk filmen blandede kritikker, men hovedrolleinnehaveren mener at det har mer med den kontroversielle historien den baserer seg på enn selve filmens kvalitet.

– Anmeldelsene var blandet fordi det er en vanskelig del av dansk historie, og av og til er det vanskelig å akseptere. Den har jo på mange måter blitt bedre mottatt i Norge; kanskje fordi vi har et mer distansert forhold til den delen av vår historie, siden vi var underlagt Danmark, sier Oftebro.

Historien som tas opp i filmen er ikke blant de mest kjente fra verken skole eller historiebøker. Heller ikke hovedrolleinnehaver Oftebro visste så mye om denne delen av historien fra før av, og måtte lese en rekke bøker om emnet, dagbøkene til de tre personene som hans karakter er basert på, fakta om botanikk, generelt om samtiden og mye, mye mer.

– Det var utrolig viktig å sette seg inn i prosjektet for å forstå samtiden og hvordan man tenkte den gangen. Dette gjør det lettere å forstå Wulff og hvor han kom fra, hvilke forbilder han hadde og hva han gikk gjennom, forklarer Jakob Oftebro.

Idet Jakob Oftebro startet med forarbeidet for Gullkysten innså han omfanget av disse hendelsene.

– Det var en tid hvor europeere så på sin kultur som høyere en alle andres, så den er jo veldig aktuell i akkurat disse tider, hvor vi stenger landegrensene våre og hegner om nasjonalstaten, mener Oftebro.

Gullkysten er regissør Daniel Dencik sin spillefilmdebut. Jakob Oftebro har også samarbeidet Daniel Dencik sin bror nylig, skuespilleren David Dencik (Gentlemen). David Dencik og Oftebro spiller nemlig sammen i filmen Tordenskjold & Kold, som har Norgespremiere 5. februar 2016, og Oftebro beskriver brødrene som to svært dyktige personer på hver sin måte,

– Det er kanskje fordi begge to tør å bryte rammer og er lynende intelligente. Jeg er veldig glad for at jeg har fått møte dem begge og fått jobbet med dem, forteller Oftebro.

Men før de historiske hendelsene fra 1700-tallet slipper til i filmen Tordenskjold & Kold, er det 1800-tallets mørke historie i Gullkysten som gjelder.

– Gullkysten sin styrke er at det er moderne periodefilm. Den ikke tar for seg en historisk begivenhet og skildrer den én til én. Den har et større eksistensialistisk mål. Den stiller spørsmål til hvorfor vi setter opp landegrenser og og går i krig med hverandre. Hvorfor vi hele tiden gjentar oss selv, og gjør de samme feilene om og om igjen. Filmen stiller spørsmål til hva som egentlig har skjedd de siste 200 årene, og hvorfor vi aksepterer ondskap bare for å få bedre levevilkår. I tillegg skildrer den en del av vår historie som altfor få vet noe om, og derfor burde alle se den, oppfordrer Oftebro avslutningsvis.

Jakob Oftebro spiller den unge botanikeren Wulff. Foto: Euforia Film.
Gullkysten. Foto: Euforia Film.
Gullkysten. Foto: Euforia Film.
Relaterte sakerKino
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
FILM
26. januar 2016
Ann Mari Nettum https://www.facebook.com/amnettum

Redaksjonsassistent, journalist og anmelder for KINOMAGASINET og VIDEOMAGASINET

Relaterte sakerKino

Siste saker fra FILM

Anmeldelse: The Wandering Earth (4K, Netflix)

Bjørn-Harald L. Sønsthagen11. mai 2019
Les mer

Nye film- og serietips: uke 18

Ann Mari Nettum11. mai 2017
Les mer

Nye film- og serietips: uke 9

Stina Ueland5. mars 2017
Les mer

Nye film- og serietips: uke 45

Stina Ueland11. november 2016
Les mer

Nye film- og serietips: uke 43 (Halloween-versjon)

Stina Ueland30. oktober 2016
Les mer

Nye film- og serietips: uke 40

Ann Mari Nettum7. oktober 2016
Les mer
VIDEOMAGASINET

VIDEOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfs vei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

© 2013-2022 JB Forlag. VIDEOMAGASINET startet 6. januar 2013.

Siste nyheter

  • Trailer: Mayor of Kingstown – sesong 2
    TRAILER22. januar 2023
  • Trailer: Star Wars: The Mandalorian – sesong 3
    TRAILER22. januar 2023
  • Anmeldelse: Star Wars: The Bad Batch: sesong 2 – episode 1-6
    ANMELDELSE8. januar 2023
  • Gratulerer med dagen, til oss selv!
    VIDEOBRANSJEN7. januar 2023

Stikkord sky

Blu-ray Forsiden DVD Kino VOD Teknologi Blu-ray 3D Video UHD 4K Trailer Anmeldelse Disney Netflix star wars fremhevet Film Filmtips Marvel action Musikk strømming Serietips skrekk spenning thriller Hjemmekino TV-serie The Bad Batch superhelt

© 2013-2023 JB Forlag. Hurra, vi har drevet i ti år nå! VIDEOMAGASINET startet 6. januar 2013.

Scroll for more
Tap
  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Anmeldelse: Star Wars: The Bad Batch: sesong 2 – episode 1-6
    ANMELDELSE8. januar 2023
  • Storslagen gjenforening av Mirren og Ford
    VOD (KLIKKEFILM)7. januar 2023
  • Gratulerer med dagen, til oss selv!
    VIDEOBRANSJEN7. januar 2023
  • Trailer: Star Wars: The Mandalorian – sesong 3
    TRAILER22. januar 2023
  • Trailer: Mayor of Kingstown – sesong 2
    TRAILER22. januar 2023
  • Trailer: Star Wars: The Mandalorian – sesong 3
    TRAILER22. januar 2023
  • Anmeldelse: Star Wars: The Bad Batch: sesong 2 – episode 1-6
    ANMELDELSE8. januar 2023
  • Gratulerer med dagen, til oss selv!
    VIDEOBRANSJEN7. januar 2023
  • norske tv serier på dvd – My Blog says:

    […] 10.000 av ny norsk TV–serie – VIDEOMAGASINET […]

  • Blogg 3 – Publisering av åndsverk i digitale medier. – Eivind Lohndal says:

    […] Foto: videomagasinet.no […]

  • John Berge says:

    Man bestemmer jo selv om man vil skru på varmen,…

  • Jens Bonde says:

    Skal man sitte å svette i ræva på kino da?…

Sidebanner 2

Facebook

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Utsatt premieredato for Star Wars: Episode VIII
Her er våre Oscar-spådommer