
Vaiana
Norgespremiere: 03.02.2017
Regissører: Ron Clements og John Musker
Distributør: The Walt Disney Company
Teknisk: Finnes i 3D og med Dolby Atmos-lyd, men lanseres ikke i Dolby Atmos i Norge.
– Vi lager filmer som vi selv liker og ikke bare rettet mot barn, men familier! Klar beskjed fra regiveteranene John Musker og Ron Clements fra Disney.
Duoen, som står bak The Great Mouse Detective fra 1986, The Little Mermaid (Den lille havfruen) fra 1989, Aladdin (1992), Hercules (1997), Treasure Planet (2002) og The Prinsess and the Frog (2009), besøkte Norge i anledning førpremieren på deres første helaftens digitale tegnefilm, Vaiana.
Etter presserunde hele dagen, før det hele ble avrundet med såkalt «masterclass»-visning i sal 1 på Vika kino i regi av Nordisk Film Kino og distributøren The Walt Disney Company, torsdag 26. januar 2017.
Produsent Osnat Shurer var også tilstede.

Filmen ble vist i 2D med norsk tekst og originaltale. Dwayne Johnson har stemmen til Maui (t.v.) og Auli’i Cravalho spiller Moana/Vaiana Waialiki.
I en drøy time tegnet (vel, ikke bokstavelig) og forklarte duoen, som altså har 30 års erfaring, om arbeidet med den nye tegnefilmen, og det kreative samarbeidet de har. Flere interesserte animasjonsfans i salen fikk anledning til å stille spørsmål.
Hvorfor filmen heter Moana i USA og Vaiana i Europa forklarte Osnat Shurer ved at det var «rettighetsutfordringer» her i Europa på navnet Moana. Men både Moana og Vaiana betyr nesten det samme, sjø og hav, så det var ikke så ille, mente hun, men medgikk at ideelt sett ville Disney hatt samme navn på filmen over hele verden.
Hvordan kan man regissere en film sammen? Vel, John Musker og Ron Clements pleide å dele de ulike sekvensene mellom seg på alle de håndtegnede tegnefilmene de har laget. Mens Moana/Vaiana altså er deres første dataanimerte film, som var en mye mer sammenvevd prosess.
Filmene de lager er ikke rettet mot kun barn, selv om de kanskje ofte markedsføres slik, sa regissørene. De lager filmer de selv liker å se og de tenker heller mer på det som familiefilmer. I den anledning nevnte de en anekdote som en av deres mentorer, animatørlegenden Frank Thomas, fortalte dem om hvordan Walt Disney reagerte da en ansatt hadde sagt: «Vel, barna vil kanskje like det!» – underforstått, det fungerte kun for de og ikke voksne. Det hadde Walt Disney slett ikke likt å høre, som om det skulle være noe negativt å fokusere på kvalitet også for barn.

Fra venstre: Regissør John Musker, produsent Osnat Shurer og regissør Ron Clements foran Vika kino i Oslo torsdag 26. januar 2017. Foto: Per Mork, KINOMAGASINET ©
John Musker fortalte at han lenge har hatt ideen om å gjøre noe ut av mytene fra Stillehavsøynene, og da han og Ron Clements fikk grønt lys for å videreutvikle ideen så dro de til øyene og ble kjent med menneskene og kulturen. Det ga dem mange nye ideer og inspirasjon for utviklingen av filmen.
De røpte også at de neste tre filmene fra animasjonsavdelingen er Wreck-it-Ralph 2, en ny Jack og Bønnestengelen-tolkning kalt Giant, og Frozen 2.
Selv skulle de videre til kinolansering av den nye filmen i Japan, og så var det Bafta Awards i England og Academy Awards (Oscar) som ventet, før en etterlengtet ferie. (Filmen er nominert til beste animasjonsfilm og beste sang, How Far I’ll Go.
Filmen ble en stor suksess inntjeningsmessig i USA (med over 400 millioner dollar i kinoomsetning) og er blitt kritikerrost.
På Rotten Tomatoes er de positive anmeldelsene oppe i hele 95 prosent.
Moana (Vaiana) er blitt sammenlignet med både Zootopia (Zootropolis) og Finding Dory, bare enda mer attraktiv rent visuelt sett.

Vaiana har norgespremiere 03.02.2017.
RSS