
FILMFAKTA
Escape Plan
Regi: Mikael Håfström
Skuespillere: Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger, Jim Caviezel, Sam Neill, Vinnie Jones, Curtis "50 Cent" Jackson, Faran Tahir, Amy Ryan, Vincent D'Onofrio, Caitriona Balfre
Sjanger: Action
Kinopremiere: 29.11.2013
Manus: Miles Chapman
Nasjonalitet: USA
Språk: Engelsk
Produksjonsår: 2013
Lengde: 1 t. 55 min.
Distribusjon: Nordisk Filmdistribusjon AS
Aldersgrense: 15 år
Egnethet: Voksen
Begrunnelse: Flere skildringer av vold og tortur gjør at denne filmen får 15-årsgrense.
HANDLING
Action-superheltene Sylvester Stallone og Arnold Schwarzenegger slår seg sammen i action-thrilleren Escape Plan. Ray Breslin (Stallone), verdens førende spesialist i sikring av fengsler, sier ja til en siste jobb: å bryte seg ut av det hemmelige high-tech bygningsanlegget, The Tomb. Men da han uberettiget anklages og ender som innsatt i et topp sikret fengsel han selv har designet, må han overtale cellekameraten Emil Rottmayer (Schwarzenegger) til å hjelpe med en dristig plan, så de kan rømme fra verdens mest fluktsikre fengsel.
Hardbarkede actionhelter har fortsatt krutt i nevene. Stallone og Schwarzenegger møtes til match i «Escape Plan».
Den svenske regissøren Mikael Håfström viser nok en gang at han er god for Hollywood i denne actionpregede filmen hvor han blander sammen muskelbuntene bak Rambo og Terminator.
Håfström har flere større meritter å skryte av, både som regissør og manusforfatter. Av kjente verker kan nevnes The Rite (2011), 1408 (2007), Derailed (2005) og den meget velfilmatiserte romanen fra Jan Guillou, Ondskan (2003).
I Escape Plan spiller Sylvester Stallone Ray Breslin, den autoritære barskingen som kan rømme fra fengsler uansett hvor godt bevoktet det er. Det er faktisk hans spesialitet og yrkesvalg!
Da et nytt fengsel, The Tomb, bygges opp – med en sikkerhet langt utenom det vanlige – blir han engasjert av CIA og plasseres på innsiden for så å forsøke å unnslippe dette spesialdesignede systemet, som ifølge fengsesdirektør Hobbes (Jim Caviezel) skal være totalt vanntett.
Det han ikke vet, er at denne gangen er det personer bak planen som ikke vil at han skal rømme. Så nå man han ha bistand fra innsiden av murene og får derfor hjelp av fangen og muskelbunten Emil Rottmayer (Arnold Schwarzenegger).
Sammen pønsker de ut en plan, men denne gangen skal det vise seg at ting ikke er så enkelt og de treffer på en rekke hindringer på veien ut i det fri.
For oss som husker 80-tallet meget godt, var det kun en ønsketenkning å få disse slåsskjempene til å spille i en og samme film. Visst gjorde de narr av hverandre i sine egne spillefilmer, men sannheten er at de alltid har vært gode venner privat.
I denne filmen ligger denne karakteriseringen fortsatt godt til grunn, men de ulike personlighetene fungerer likevel godt sammen, med god hjelp fra de andre skuespillerne på settet.
Det dukker altså opp flere velkjente ansikter i denne filmen. Vi får se Vinnie Jones som fengselsdirektørens onde høyre hånd og Sam Neill som den samvittighetsfulle legen som også er ansatt av den sadisiske direktøren Hobbes.
Jim Caviezel, som vi forøvig er vant til å se i mer godhjertede roller, gjør en god jobb som øverste vokter i The Tomb, det nyskapende fengselselet som det skal være umulig å kunne rømme ut av. I rollen som en av Breslins bakmenn møter vi rap-artist Curtis «50 Cent» Jackson som spiller Hush, mannen som bistår med alt i fra tekniske løsninger til forfølgelsesmetoder.
Man kan godt si at hovedrolleinnehaverne ikke er i like god form som tidligere i sine glansdager, men det skulle bare mangle når de begge har nådd over midten av 60-årene. Putter man Sly og Arnold i samme boks vil mange dømme de nedenom og hjem før de i hele tatt får sjansen til å se de på lerretet.
Jo da, dialogen i filmen er nok til tider preget med pompøse og selvskrytende utsagn, og klisjesegmenter dukker opp i tide og utide men det betyr ikke noe i det store og det hele likevel.
Dette er nok heller ingen Oscar-kandidat, verken når det gjelder produksjon eller fremførelse. Når sant skal sies forstår jeg dette før jeg setter meg i kinosalen. Det har noe med filmtype og rolleinnehavere å gjøre. Jeg nyter likevel denne friske pusten i action-sjangeren, med Stallones hit Lock Up fra 1989 friskt i minne.
Det blir satt mye preg på bruk av humor, spesielt sett mellom Breslin og Rottmayer, som faktisk treffer blink i de fleste tilfeller. Regissør Håfström leker nok mer med karakterene enn i de tidligere filmene sine, og spenningen og pulsfaktoren stiger mer og mer utover i filmen.
Sist vi så Stallone og Schwarzenegger sammen var i de to The Expandables filmene, men her er rollen til sistnevnte mer som en cameo-opptreden i forhold til Escape Plan.
Som sagt er dette en underholdene film med flere høydepunkter, både når det gjelder humor og kroppskontakt i form av brutale gjenge-slagsmål. De gamle er fortsatt eldst og med seg i bagasjen har de begge mye krutt og kraftige slag, selv om kanskje Stallone ligger et hakk foran når det gjelder bad-ass faktor og grådige replikker.
Vi gleder oss til mer Sly og Arnold i den kommende The Expendables 3 som har premiere sensommeren 2014.
RSS