• Nyheter
  • Anmeldelser
  • KOMMENTAR
  • Konkurranser
  • Om oss
  • Kontakt
VIDEOMAGASINET
  • Nyheter
  • Anmeldelser
    • Anmeldelse: Rabbit Hole: sesong 1
    • Anmeldelse: Luther: The Fallen Sun
    • Anmeldelse: Star Wars: The Bad Batch: sesong 2 – episode 1-6
    • Anmeldelse: Star Wars: Andor: sesong 1
    • Anmeldelse: Star Wars: Tales of the Jedi
  • KOMMENTAR
    • HBO MAX sin House of the Dragon: Meget imponerende audiovisuell kvalitet
    • De små ting teller
    • Det synger på siste verset for fysisk videosalg
    • Du er ikke lat eller dum om du ser på Netflix
    • Derfor har jeg tro på UHD-formatet
  • Konkurranser
    • Konkurranse: Miss Peregrines Home For Peculiar Children
    • En absolutt fabelaktig konkurranse!
    • Vi introduserer et nytt menypunkt: KONKURRANSER
  • Om oss
  • Kontakt
  • RSS

ANMELDELSE

Filmanmeldelse: How to Be Single

KINOMAGASINETs anmelder gir How to Be Single terningkast tre.

: How to Be Single

3
Karakter:

Konklusjon:

Eksterne lenker. Les mer her:

Filmanmeldelse: How to Be Single
Stina Ueland
12. februar 2016

FILMFAKTA

Norgespremiere: 12.02.2016
Sjanger: Komedie/romantikk
Regi: Christian Ditter
Manus: Abby Kohn, Marc Silverstein, Dana Fox
Skuespillere: Dakota Johnson, Rebel Wilson, Leslie Mann, Alison Brie, Damon Wayans Jr., Anders Holm
Musikk: Fil Eisler
Produksjonsselskap: Flower Films, New Line Cinema, Rickard Pictures
Distribusjon: SF Norge
Nasjonalitet: USA
Språk: Engelsk
Lengde: 110 min
Produksjonsår: 2016
Aldersgrense: Tillatt for alle
Begrunnelse: Denne filmen inneholder ingen scener som antas å kunne virke skadelig på de yngste, og den blir derfor tillatt for alle.

HANDLING

New York er full av ensomme hjerter som søker etter den rette, og Alice, Robin, Lucy, Meg, Tom og David har alle til feller at de må lære seg å være singel i en verden der definisjonen på kjærlighet stadig endrer seg.

How to Be Single lykkes ikke helt i å overbevise oss om at singellivet er like bra som det å være i et forhold.

I How to Be Single følger vi flere kvinner og menn som må lære seg å takle singellivet i New York. Det er et friskt pust innen filmsjangeren romantisk komedie, som ofte omhandler kvinner som ikke klarer å leve uten en mann i livet sitt, og som er på evig jakt etter drømmemannen.

Til tider er How to Be Single en morsom og koselig film om kvinner som lærer seg å leve alene. Men dette preger dessverre bare en liten del av filmen, og den ender derfor opp som en klisjéfull og fantasiløs romantisk komedie om kvinner som prøver så godt de kan å leve alene, men som alltid, til en viss grad, definerer seg selv ut fra mennene i livet sitt.

How to Be Single er en komedie, så den har naturligvis flere morsomme øyeblikk. Rebel Wilson, kjent fra blant annet Pitch Perfect og Bridesmaids, står for flere av disse. Hun spiller Robin, en karakter som tar mye plass, og som fort kunne blitt for mye av det gode. Men hennes tilstedeværelse er spredt ut over filmen i såpass små doser at det fungerer godt.

En annen skuespiller som bidrar til flere morsomme øyeblikk var Jake Lacy, som spiller rollen som den unge og kjekke kjæresten til Meg (Leslie Mann).

I motsetning til i hennes gjennombruddsfilm Fifty Shades of Grey, gjør Dakota Johnson en god jobb som hovedrollen Alice i How to Be Single. Hennes karakter er sjarmerende og genuin, og det er derfor lett å kjenne seg igjen i henne.

How to Be Single er, i likhet med Fifty Shades of Grey, basert på en bok. Men i motsetning til Fifty Shades har How to Be Single blitt tilpasset filmformatet av flere relativt flinke manusforfattere som har lang erfaring innen den aktuelle filmsjangeren.

Leslie Mann spiller den samme nevrotiske karakteren som hun har spilt de siste årene, men i motsetning til i for eksempel The Other Woman, spiller hun her en relativt interessant karakter. Hun har dessuten veldig god kjemi med Jake Lacy, og disse to utgjør filmens mest interessante og morsomme kjærestepar.

Men How to Be Single fokuserer dessverre på altfor mange karakterer, som alle har sin egen historie, og spilletiden på nesten to timer er for lite til å gi alle disse karakterene den dybden de trenger for å være interessante nok.

Karakterene i How to Be Single fremstår dermed som overfladiske, og jeg er derfor likegyldig til hva som skjer med dem i løpet av filmen. En nedkutting av antall filmkarakter kunne ført til en bedre og mer detaljert film, som jeg hadde fått en sterkere tilknytning til.

How to Be Single har fått kinopremiere samme helgen som Valentines Day, og filmens hovedmålgruppe vil derfor bestå av single jenter på utkikk etter en morsom kveld ute med venninnene sine, der de kan glemme alt som heter Valentine’s, og kun fokusere på seg selv og vennene sine.

Dette er en film som kommer til å trekke mange single jenter til kinosalene, og selv om den gir beskjed om at det er greit å være singel, tar den dessverre for lang tid på å komme dit. Jeg satt derfor igjen med inntrykket av at How to Be Single er enda en film som handler om kvinner som identifiserer seg selv ut fra mennene i livet sitt, men som brukte de siste 20 minuttene på å prøve å overtale oss om noe annet.

How to Be Single byr ikke på noe nytt og spennende, og resultatet er derfor en veldig forutsigbar og klisjéfull film. Den tilhører filmsjangeren som det kanskje er vanskeligst å lage en god og nyskapende film innen. Dette er en romantisk komedie som er tidvis morsom, men som har mer handling og flere karakteren enn den kan holde kontroll på.

På den samme tid er How to Be Single en film som unngår de aller største fallgruvene som er typiske for romantiske komedier. Det er godt å se at filmens siste del for en gang skyld ikke involverer brudekjoler, og at det å være singel i slutten av en romantisk komedie ikke er verdens undergang.

Stor takk til Trondheim Kino for presseadgang.

Relaterte sakerKino
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
ANMELDELSE
12. februar 2016
Stina Ueland https://www.facebook.com/stina.ueland

Redaksjonsassistent i KINOMAGASINET med master i filmvitenskap fra NTNU.

Relaterte sakerKino

Siste saker fra ANMELDELSE

Anmeldelse: Rabbit Hole: sesong 1

Stian Karlsen19. mars 2023
Les mer

Anmeldelse: Luther: The Fallen Sun

Matias Kjølstad12. mars 2023
Les mer

Anmeldelse: Star Wars: The Bad Batch: sesong 2 – episode 1-6

Matias Kjølstad8. januar 2023
Les mer

Anmeldelse: Star Wars: Andor: sesong 1

Matias Kjølstad30. november 2022
Les mer

Anmeldelse: Star Wars: Tales of the Jedi

Matias Kjølstad26. oktober 2022
Les mer

Anmeldelse: Star Wars: Andor: episode 1-4

Matias Kjølstad21. september 2022
Les mer
VIDEOMAGASINET

VIDEOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfs vei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

© 2013-2022 JB Forlag. VIDEOMAGASINET startet 6. januar 2013.

Siste nyheter

  • Anmeldelse: Rabbit Hole: sesong 1
    ANMELDELSE19. mars 2023
  • Anmeldelse: Luther: The Fallen Sun
    ANMELDELSE12. mars 2023
  • Her er Star Wars-året 2023
    VOD (KLIKKEFILM)2. mars 2023
  • Kiefer Sutherland ned i kaninhullet
    VOD (KLIKKEFILM)23. februar 2023

Stikkord sky

Blu-ray Forsiden DVD Kino VOD Teknologi Blu-ray 3D Video UHD 4K Trailer Anmeldelse Disney star wars Netflix fremhevet Film Marvel Filmtips action Musikk strømming Serietips skrekk thriller spenning The Bad Batch Hjemmekino TV-serie dc

© 2013-2023 JB Forlag. Hurra, vi har drevet i ti år nå! VIDEOMAGASINET startet 6. januar 2013.

Scroll for more
Tap
  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Anmeldelse: Luther: The Fallen Sun
    ANMELDELSE12. mars 2023
  • Her er Star Wars-året 2023
    VOD (KLIKKEFILM)2. mars 2023
  • Kiefer Sutherland ned i kaninhullet
    VOD (KLIKKEFILM)23. februar 2023
  • Anmeldelse: Rabbit Hole: sesong 1
    ANMELDELSE19. mars 2023
  • Anmeldelse: Rabbit Hole: sesong 1
    ANMELDELSE19. mars 2023
  • Anmeldelse: Luther: The Fallen Sun
    ANMELDELSE12. mars 2023
  • Her er Star Wars-året 2023
    VOD (KLIKKEFILM)2. mars 2023
  • Kiefer Sutherland ned i kaninhullet
    VOD (KLIKKEFILM)23. februar 2023
  • norske tv serier på dvd – My Blog says:

    […] 10.000 av ny norsk TV–serie – VIDEOMAGASINET […]

  • Blogg 3 – Publisering av åndsverk i digitale medier. – Eivind Lohndal says:

    […] Foto: videomagasinet.no […]

  • John Berge says:

    Man bestemmer jo selv om man vil skru på varmen,…

  • Jens Bonde says:

    Skal man sitte å svette i ræva på kino da?…

Sidebanner 2

Facebook

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Anmeldelse: 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi
Anmeldelse: Deadpool