• Nyheter
  • Anmeldelser
  • KOMMENTAR
  • Konkurranser
  • Om oss
  • Kontakt
VIDEOMAGASINET
  • Nyheter
  • Anmeldelser
    • Anmeldelse: Star Wars: The Bad Batch: sesong 2 – episode 1-6
    • Anmeldelse: Star Wars: Andor: sesong 1
    • Anmeldelse: Star Wars: Tales of the Jedi
    • Anmeldelse: Star Wars: Andor: episode 1-4
    • Anmeldelse: Cobra Kai Sesong 5
  • KOMMENTAR
    • HBO MAX sin House of the Dragon: Meget imponerende audiovisuell kvalitet
    • De små ting teller
    • Det synger på siste verset for fysisk videosalg
    • Du er ikke lat eller dum om du ser på Netflix
    • Derfor har jeg tro på UHD-formatet
  • Konkurranser
    • Konkurranse: Miss Peregrines Home For Peculiar Children
    • En absolutt fabelaktig konkurranse!
    • Vi introduserer et nytt menypunkt: KONKURRANSER
  • Om oss
  • Kontakt
  • RSS

TRAILER

Første trailer fra Askeladden – I Dovregubbens hall

Første trailer fra Askeladden – I Dovregubbens hall
Per Mork
5. april 2017

Askeladden – I Dovregubbens hall

Regi: Mikkel Brænne Sandemose
Manus: Aleksander Kirkwood Brown og Espen Enger
Produksjonsselskap: Åshild Ramborg og Synnøve Hørsdal, Maipo Film
Distributør: Nordisk Film Distribusjon AS
Sjanger: Eventyr
I rollene: Vebjørn Enger, Thorbjørn Harr, Allan Hyde, Synnøve Macody Lund, Mads Sjøgård Pettersen, Elias Holmen Sørensen ,Ida Ursin-Holm, Eili Harboe, Arthur Berning, Robert Skjærstad, Gisken Armand, Gard B. Eidsvold, Antonio de la Cruz, Nasrin Khusrawi, Rune Hagerup.

Både Ringenes herre- og Shrek-filmene har vært til inspirasjon i arbeidet med Askeladden – I Dovregubbens hall, som er basert på kjente og kjære eventyrskikkelser fra Asbjørnsen og Moes eventyr. Nå er teasertraileren klar.

29. september er det kinopremiere på familiefilmen Askeladden – I Dovregubbens hall, den første spektakulære, helaftens kinofilmen basert på norske folkeeventyr.

Karakterer som Per, Pål og Espen Askeladd, Nøkken, Stubbekjerringa, Huldra og selveste Dovregubben nå blir revitalisert for den oppvoksende generasjon.

– Dette blir første gang vi får se Askeladden og hans univers i live-action på det store lerretet, med et stjernelag av unge og mer etablerte norske skuespillere, sier produsent Åshild Ramborg.

– Askeladden – I Doveregubbens hall er et helt nyskrevet eventyr for dagens kinopublikum, der vi har hentet en rekke elementer og inspirasjon fra Asbjørnsen og Moes samling; en av våre største nasjonalskatter, sier

– Både Ringenes Herre og Shrek var en inspirasjon underveis i arbeidet med denne filmen. Tolkien lot seg jo inspirere av det norrøne og den nordiske naturen da han skrev «Ringenes Herre», og den naturen er en meget viktig ingrediens i «Askeladden» også, sier regissør Aksel Sandemose til VG.

– Shrek er en morsom film med klassiske eventyrkarakterer som konger og dronninger, samt prinser og prinsesser. Det er slett ikke ulikt landskapet som Askeladden lever i, og den humoren som vår film kan by på, legger han til overfor avisen.

Askeladden – i Dovregubbens hall er blant annet spilt inn ved Vøringsfossen og på Gaustatoppen.

– Underveis i opptak har det vært fantastisk å oppleve at dette eventyruniverset, som jeg alltid har hatt et så sterkt forhold til, blir levende foran kamera. Det er på mange måter en eventyrlig opplevelse. Jeg har hatt med meg et knippe svært gode skuespillere, og sammen har vi skapt det jeg opplever er en fin balanse mellom eventyr, humor og spenning, sier regissør Mikkel Brænne Sandemose.

I filmens roller finner vi blant annet Thorbjørn Harr (Vikings), Allan Hyde (True Blood), Synnøve Macody Lund (Hodejegerne), Mads Sjøgård Pettersen (Nobel), Gisken Armand (Gilberts grusomme hevn), Gard B. Eidsvold (Doktor Proktors tidsbadekar) og Vebjørn Enger (Kompani Orheim) som selveste Askeladden. 20-åringe Enger forteller til VG at det «en veldig intens og fysisk krevende innspilling.»

Tidligere i 2017 fikk regissør Mikkel Brænne Sandemose og Maipo Film tildelt produksjonstilskudd av NFI til den andre filmen i rekken, Askeladden – I Soria Moria slott.

– Espen Askeladd er en utrolig spennende karakter, derfor er det så morsomt at jeg får anledning til å videreføre dette eventyrlige universet i en ny film. En film som skal belyse flere sider av Askeladden, og ikke minst gir ham nye prøvelser og utfordringer som bare hans nysgjerrighet og oppfinnsomhet kan få ham helskinnet gjennom, sier Brænne Sandemose.

Om filmen: Vi er i Norge, en gang for lenge, lenge siden. Den fattige bondesønnen Espen Askeladd og brødrene hans begir seg ut på en farefull ferd for å redde kongerikets prinsesse, så de kan bruke belønningen til å gjenoppbygge familiegården. Prinsessen er kidnappet av selveste Dovregubben; et grusomt troll som sies å være umulig å bekjempe.

Bak kamera: Bak kamera finner vi regissør Mikkel Brænne Sandemose, som sist gjorde suksess med filmen Gåten Ragnarok – sett av over 250.000 på norske kinoer. Resten av laget består av manusforfatterne Aleksander Kirkwood Brown og Espen Enger, samt produsent Åshild Ramborg og Synnøve Hørsdal fra Maipo Film.

Distribusjonsselskap: Nordisk Film Distribusjon har stått bak brorparten av de siste årenes store norske publikumssuksesser, blant annet Kon-Tiki, Max Manus, Hodejegerne, Gåten Ragnarok, Doktor Proktors prompepulver og Solan og Ludvig – Jul i Flåklypa, Bølgen, Doktor Proktors tidsbadekar, Julekongen, Solan og Ludvig – Herfra til Flåklypa og Birkebeinerne. I tillegg står de bak distribusjonen av nordiske og internasjonale blockbustere som Millennium-trilogien, Twilight– og The Hunger Games-filmene. I 2016 distribuerte de filmer som Kongens nei og Snekker Andersen og Julenissen.

 

Relaterte sakerForsiden
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
TRAILER
5. april 2017
Per Mork https://facebook.com/permork72

Grafisk designer og nettside utvikler.

Relaterte sakerForsiden

Siste saker fra TRAILER

Trailer: Mayor of Kingstown – sesong 2

admin22. januar 2023
Les mer

Trailer: Star Wars: The Mandalorian – sesong 3

John Berge22. januar 2023
Les mer

Trailer: The Hanging Sun

John Berge17. desember 2022
Les mer

Jack Ryan klar for nye eventyr

John Berge7. desember 2022
Les mer

Trailer: Troll

John Berge2. november 2022
Les mer

Lover House of the Dragon i 4K og med Dolby Atmos. Se den første traileren

John Berge22. juli 2022
Les mer
VIDEOMAGASINET

VIDEOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfs vei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

© 2013-2022 JB Forlag. VIDEOMAGASINET startet 6. januar 2013.

Siste nyheter

  • Trailer: Mayor of Kingstown – sesong 2
    TRAILER22. januar 2023
  • Trailer: Star Wars: The Mandalorian – sesong 3
    TRAILER22. januar 2023
  • Anmeldelse: Star Wars: The Bad Batch: sesong 2 – episode 1-6
    ANMELDELSE8. januar 2023
  • Gratulerer med dagen, til oss selv!
    VIDEOBRANSJEN7. januar 2023

Stikkord sky

Blu-ray Forsiden DVD Kino VOD Teknologi Blu-ray 3D Video UHD 4K Trailer Anmeldelse Disney Netflix star wars fremhevet Film Filmtips Marvel action Musikk strømming Serietips skrekk spenning thriller Hjemmekino TV-serie The Bad Batch superhelt

© 2013-2023 JB Forlag. Hurra, vi har drevet i ti år nå! VIDEOMAGASINET startet 6. januar 2013.

Scroll for more
Tap
  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Anmeldelse: Star Wars: The Bad Batch: sesong 2 – episode 1-6
    ANMELDELSE8. januar 2023
  • Storslagen gjenforening av Mirren og Ford
    VOD (KLIKKEFILM)7. januar 2023
  • Gratulerer med dagen, til oss selv!
    VIDEOBRANSJEN7. januar 2023
  • Trailer: Star Wars: The Mandalorian – sesong 3
    TRAILER22. januar 2023
  • Trailer: Mayor of Kingstown – sesong 2
    TRAILER22. januar 2023
  • Trailer: Star Wars: The Mandalorian – sesong 3
    TRAILER22. januar 2023
  • Anmeldelse: Star Wars: The Bad Batch: sesong 2 – episode 1-6
    ANMELDELSE8. januar 2023
  • Gratulerer med dagen, til oss selv!
    VIDEOBRANSJEN7. januar 2023
  • norske tv serier på dvd – My Blog says:

    […] 10.000 av ny norsk TV–serie – VIDEOMAGASINET […]

  • Blogg 3 – Publisering av åndsverk i digitale medier. – Eivind Lohndal says:

    […] Foto: videomagasinet.no […]

  • John Berge says:

    Man bestemmer jo selv om man vil skru på varmen,…

  • Jens Bonde says:

    Skal man sitte å svette i ræva på kino da?…

Sidebanner 2

Facebook

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Ny trailer: The Mummy
Ny trailer: Atomic Blonde