
1. august ble Guardians of the Galaxy lansert. Den norske distributøren håpte på opp mot 150.000 besøkende på kino. De fikk forventningene innfridd, og vel så det.
Per 19.09. er filmen sett av:
10.594 (Dolby Atmos & 3D)
85.450 (3D)
75.234 (2D)
Totalt: 171.278
(Kilde: Filmwebs rapportserver)
Før lanseringen sa Disney-sjef Inger Warendorph dette til KM:
– Utfordringen er også at dette er et helt nytt univers fra Marvel. Men vi håper å lande et sted mellom Captain America og Thor 2, dvs. mellom 110 og 150.000 besøkende.
På verdensbasis har filmen tjent inn over 600 millioner dollar.
Marvel-universet utvides med figurer som vil glede, begeistre og overraske i Guardians of the Galaxy.
Regissør James Gunn, som vi kjenner best som manusforfatter til Scooby-Doo-filmene fra tidlig 2000-tallet (!) strekker nå det gigantiske Marvel-universet ytterligere med stjernespekkede Guardians of the Galaxy.
Den amerikanske 43-åringen fra St. Louis i Missouri startet sin filmkarriere i Troma Entertainment og har siden den gang operert som manusforfatter, regissør, skuespiller og visuell artist.
FLERE ÅRS PLANLEGGING
Konseptet Guardians of the Galaxy ble først introdusert som en potensiell film for allmennheten av produsent og Marvel-president Kevin Feige tilbake i 2010.
Marvel Studios annonserte så to år etter, i juli 2012 på selveste San Diego Comic-Con International, at filmen var under utvikling.
I tillegg til Gunn selv står Nicole Perlman bak manuset til filmen. Gunn ble så satt i regissørsetet i september samme år.
Chris Pratt ble engasjert som hovedrolleinnehaver og spiller hovedkarakteren Peter Quill/Star-Lord. Resten av skuespillerspekteret ble deretter fyllt opp i tur og orden i løpet av noen måneder.
GALAKSENS SKJEBNE
Historien utspinner seg i korte trekk slik: Quill, etter å ha stjålet en mystisk orbe som den mektige, onde Ronan ønsker seg, oppdager at han er målet for en heseblesende dusørjakt. Ronans ambisjoner truer hele universet, og for å riste ham av seg blir Quill tvunget inn i en ustabil pakt med en gjeng uforsonlige karakterer:
Rocket – en våpenelskende vaskebjørn, Groot – et menneskeliknende tre, den mystiske og dødelige Gamora, og den hevndrevne Drax the Destroyer.
Men snart finner Quill verdien av kulen og hvilken fare den utgjør for kosmos, og han må gjøre sitt beste for å samle sine rampete rivaler til et siste, desperat oppgjør – med galaksens skjebne i sine hender.
Selve innspillingen av filmen startet på engelske Shepperton Studios sommeren 2013. Mye av filmingen fortsatte så i London, før den ble ferdigstilt i i fjor høst.
SKUESPILLET
Regissør Gunn forteller til Comic Book Resources at hans bror, Sean Gunn, tok på seg flere roller under innspillingen, b.la for Bradley Coopers karakter, Rocket. Videre uttalte han etter innspillingen at det var også en stor fordel for de andre skuespillerne, at de hadde en fullstending scene-partner og fullverdig skuespiller som de selv så.
– Zoe Zaldana følte at Sean var viktig for hele prosessen i tillegg til henne selv, og jeg vet at Chris Pratt og Dave Bautista også er enige i dette. Bautista og Sean hadde, og fortsetter å ha, en tilknytning til hverandre som reflekterer til den karakterene Rocket og Drax hadde seg i mellom på settet.
Som seg hør og bør i en gigantproduksjon fra Marvel kan også rollelisten til Guardians of the Galaxy skryte av mange kjente storheter i tillegg til Pratt og Bautista. Vin Diesel, Bradley Cooper, Djimon Hounsou, John C. Reilly, Glenn Close og Benicio del Toro er nevneverdige navn.
Superhelt-filmen baserer seg på Marvel Comics-tegneserien, skapt av Arnold Drake og Gene Colan i 1969, og som ble oppdatert til dagens team i 2008. Filmen er Marvels tiende filmbidrag til helteuniverset.
En artig liten detalj er at soundtracket til filmen, som er komponert av Tyler Bates, inspireres av 70- og 80-talls musikk, og inkluderer spor fra bl.a. The Jackson 5, 10CC og Marvin Gaye. Disse låtene beskrives som et kulturelt referansepunkt av regissøren selv. Marvel-fans verden over venter i spenning og setter høye krav. Med et budsjett på over 170 millioner dollar er det ikke spart på mye.
Les vår anmeldelse av filmen i lenkene under og en sak om kinolanseringen.
DENNE SAKEN BLE OPPRINNELIG PUBLISERT I KINOMAGASINET 4•2014. LES HELE MAGASINET NEDENFOR!
RSS