
Hitman: Agent 47 ble utgitt av Fox-Paramount den 4. januar 2016 på BD og DVD.
Filmen ble kinolansert i Norge 21.08.2015 og sett av nærmere 45.000 personer på kino i Norge.
Regien er ved Aleksander Bach.
Les mer om utgivelsen her.
I den videoaktuelle Hitman 47 spiller den britiske skuespilleren Rupert Friend – kjent fra serien Homeland – rollefiguren Agent 47.
Agent 47 er en kulminasjon av flere tiår med forskning, og førtiseks tidligere kloner, som nå er blitt en genetisk forbedret snikmorder i eliteklassen.
Karakteren er basert på det internasjonalt, elskede videospillet med samme navn.
I New York snakket Rupert Friend om hvordan ta denne ikoniske karakteren til filmen, det vakre med Agent 47s våpen og nyansene i forskjellen på slåsstilen mellom Agent 47 og John Smith.
– Hva tenker du om beskrivelsen av karakteren din som en elegant drapsmann?
– Jeg tenker at det betyr at han har en eleganse i alt han foretar seg, også når han skal gjøre noe så grusomt som å drepe noen. Merkelig nok opplever jeg ham ikke som en brutal mann… Han er en raffinert mann som har en stolthet over jobben han utfører, tross dens brutalitet. Og ikke minst, han er stolt over hvordan han beveger seg og hvordan han kler seg. Hvis vi hadde sett han lage mat, tror jeg han hadde gjort dette med den samme stoltheten, svarer skuespiller Rupert Friend.
– Hva vil du si var den største utfordringen for deg når det kom til å ta rollen ut på det store lerretet?
– Jeg tror det må være det å være åpen for ideen om at det finnes noen som har lært å effektivt skjule sine følelser, om det gjelder smerte eller annet. Tanken på at du kan gå under, og hele tiden undertrykke de følelsene. Deretter når, hvor og hvordan vil de følelsene og emosjonene komme seg gjennom sprekkene, som lavaen sprakk opp jordkloden. Når skjer dette, hvor spruter det og når forsvinner det, det var interessant, forteller han.
– Det er en stor global forskjell mellom de ulike locationene, som Berlin og Singapore. Var det i Berlin dere filmet mest?
– Vi var i Berlin i to måneder og filmet over hele byen; På T-banen, under broer, overganger og parkeringsplasser, for det meste om natten. Deretter dro vi til Singapore en måned. Vi er den første produksjonen som har filmet der, og vi var så heldige å få filme på hotellet som har planter voksende på utsiden. Plantene rekker opp til hele 12.etasje, hvor vi filmer en actionscene på broen. Vi er de første som har Singapore på lerretet!, sier Friend.
– Når man ser filmen er det vanskelig å si hvor mye som er ekte og hvor mye som har blitt lagt på i etterkant. Er det blitt lagt på en del effekter i scenene?
– Egentlig ikke. Alt er ekte, bortsett fra når vi jobber med helikopteret. Alt det andre, som hotellet, bilstuntsene og gatene er ekte, deler Rupert Friend.
– Det var mye fokus på detaljene i denne filmen, spesielt med tanke på våpnene og alle gadgetsene. Har du en favoritt?
– Det må være «silverballer»-våpnene. Hans fire ikoniske våpen som er lagd fra bunn av, og som er spesielt laget til meg og rollen. De var nummerert og det var kun de fire. Jeg levde med dem, tok dem med hjem og de var del av meg under hele perioden, forteller skuespilleren.
– De er «bare» våpen, men for meg er de veldig ikoniske.
– Kan du forklare forskjellen på slåsstilen til Agent 47 og John Smith?
– Jeg trente på mange ulike disipliner før vi startet opptakene. Så begynte jeg å jobbe med koreografien sammen med 87Eleven (et stuntselskap), som forklarte meg hva deres visjon var for de ulike slåsstilene. Jeg elsket det de la frem, da dette ikke kun var generisk slåssing, men mer tilrettelagt for de ulike karakterene. Zacharias karakter hadde denne hemmeligheten om huden sin, og hadde derfor en langt mer aggressiv pub-brautende stil. 47 derimot hadde denne ideen om eleganse og stil, så han hadde mer sirkulære bevegelser. En del ben, og de mest effektive bevegelsene. Du kan smette unna et slag, du trenger ikke å ta det imot. Det satte jeg stor pris på, avslutter skuespilleren.
Les mer om utgivelsen her.
Basert på junketintervju.

RSS