
Etter snart fire måneders drift, har videomagasinet.no fått sin første «avlegger», kinomagasinet.no.
Nettsiden kinomagasinet.no ble lansert fredag 26. april og leserne vil dra umiddelbar kjennskap til nettopp innholdet og designet man kjenner fra videomagasinet.no. Men på kort sikt vil også ulik design og funksjonalitet fremheve forskjellen på sidene, som dog alltid vil ha nære slektskapsbånd.
Så hvorfor en egen side med fokus på kino? Vi retter spørsmålet til ansvarlig utgiver og redaktør John Berge:
– Helt siden vi startet videomagasinet.no på nyåret 2013, har vi hatt fokus på film og alle leveringsmetoder, i all vår journalistikk, sier Berge.
– Ettersom min bakgrunn er å skrive med størst fokus på videobransjen, men alltid med et våkent blikk på kino, oppdaget jeg imidlertid raskt et ønske fra også kinobransjen om at de får et større fokus. Dette har vi fulgt tett opp på videomagasinet.no de siste månedene, med mye kinostoff, og vi har endog omdøpt den trykte versjonen av magasinet vårt fra VIDEOMAGASINET til KINOMAGASINET med VIDEOMAGASINET.
– Så hvorfor en egen nettside for kino? Kunne ikke kinostoffet forblitt som en del av videomagasinet?
– Ja, og noe kinostoff vil man også finne der videre. Men filmens liv, etter at den er planlagt og innspilt og ferdiglaget, starter på kino. Dermed får kinobransjen hovedfokuset på den nye siden, kinomagasinet.no, mens video og VOD får hovedfokuset alene på videomagasinet.no. Alle saker som berører vinduer og konvergerende tendenser for alle de tre «lanseringstedene» (kino, video, VOD. Red. anm.) vil bli krysspublisert, svarer redaktøren.
– I en overgangsfase på noen måneder blir mye stoff krysspublisert, men gradvis blir stoffet mer differensiert, slik at alle bransjefolk – og faginteresserte forbrukere – vil føle at begge sidene bør besøkes hver dag. Vi jobber også hardt videre med spennende funksjonalitet for begge sidene, og kinomagasinet.no vil få eksklusivt innhold som videomagasinet.no ikke vil ha, og vice versa. Dette gleder vi oss til å presentere.
– Det er jo mange nettsteder som skriver om film. Hva skiller kinomagasinet/videomagasinet fra de andre?
– Det er riktig – det er mye bra filmjournalistikk i Norge. Men vi mener å ha en nisje som ingen fyller på samme måte som vi gjør og jeg har lang bakgrunn i å gjøre nettopp det, fra jeg som tenåring startet som filmanmelder i lokalavisen, til jeg var kulturjournalist i NTB og siden drev et annet bransjeblad i over tolv år, sier Berge, som har med seg Per Mork (design) og Jørgen R. Låker (programmering) på teamet, samt noen frilansere.
KINOMAGASINET/VIDEOMAGASINET ble 30.01.2013 medlem av Den Norske Fagpresses Forening.
Redaktør John Berge er medlem av Fagpressens Redaktørforening fra 2013 og i Norsk filmkritikerlag siden 1998.

RSS