
Morten Tyldums andre, internasjonale filmprosjekt er nå tilbake på rett spor tross noen økonomiske vanskeligheter
I januar 2015 ble det klart at Morten Tyldum skulle regissere den kommende science-fiction-filmen Passengers etter forespørsel fra Sony Pictures.
Men i lengre tid sto prosjektet på utrygg grunn da regnskapet ikke gikk opp i alle ledd. Passengers hovedrolleinnehavere, Chris Pratt (Guardians of the Galaxy og Jurassic World) og Jennifer Lawrence (Serena og Hunger Games-filmene), krevde store summer for sin deltakelse.
16. juni 2015 kunne The Hollywood Reporter melde at filmen er tilbake på rett og spor, og at den økonomiske kabalen har gått opp.
I følge The Hollywood Reporter sine kilder vil Pratt honoreres med 12 millioner dollar for sin innsats, mens Lawrence får 20 millioner dollar i tillegg til 30% av filmens innkomst.
Den norske regissøren Morten Tyldum bemerket seg første gang utenfor Norges grenser med Hodejegerne (2011). Da han i 2014 regisserte sin første engelskspråklige film, The Imitation Game, fikk han stor internasjonal suksess, og filmen ble nominert til hele åtte Oscar.
Tyldums kommende storfilm, Passengers, har manuskript utarbeidet av Prometheus sin manusforfatter Jon Spaihts.
Filmen skal omhandle hvordan tusenvis av mennesker blir transportert til en koloniplanet langt, langt unna ved hjelp av et romfartøy. Ett av søvnkammerne viser seg å inneha en feil, og dermed er det én av passasjerene som våkner opp 90 år før alle de andre.
Passasjeren som våkner opp før de andre passasjerene refereres til som en mann på IMDb. Dermed er det nokså sikkert at denne oppvåknede passasjeren er Chris Pratt sin karakter, Jim. Da han begynner å innse at det å være den eneste oppvåknede vil bety et helt liv, alderdom og død i ensomhet, bestemmer han seg for å vekke en av de andre passasjerene.
Ettersom Passengers blir beskrevet som en romantisk science-ficition-film er det nærliggende å anta at passasjeren som blir vekket er Jennifer Lawrence sin karakter, Aurora, og at det vil oppstå søt musikk mellom disse to som er våkne.
Passengers skal etter planen begynne med innspilling i september 2015. Dermed er det godt at det økonomiske nå er på plass.
RSS