• Nyheter
  • Anmeldelser
  • KOMMENTAR
  • Konkurranser
  • Om oss
  • Kontakt
VIDEOMAGASINET
  • Nyheter
  • Anmeldelser
    • Anmeldelse: Star Wars: The Bad Batch: sesong 2 – episode 1-6
    • Anmeldelse: Star Wars: Andor: sesong 1
    • Anmeldelse: Star Wars: Tales of the Jedi
    • Anmeldelse: Star Wars: Andor: episode 1-4
    • Anmeldelse: Cobra Kai Sesong 5
  • KOMMENTAR
    • HBO MAX sin House of the Dragon: Meget imponerende audiovisuell kvalitet
    • De små ting teller
    • Det synger på siste verset for fysisk videosalg
    • Du er ikke lat eller dum om du ser på Netflix
    • Derfor har jeg tro på UHD-formatet
  • Konkurranser
    • Konkurranse: Miss Peregrines Home For Peculiar Children
    • En absolutt fabelaktig konkurranse!
    • Vi introduserer et nytt menypunkt: KONKURRANSER
  • Om oss
  • Kontakt
  • RSS

VOD (KLIKKEFILM)

Netflix: «Videobutikkene har ingen fremtid»

Sesong 1 av Better Call Saul kan sees med den beste videokvaliteten.
Netflix: «Videobutikkene har ingen fremtid»
John Berge
17. januar 2013

Netflix har lagt bak seg tre måneder på det norske markedet. Her forteller selskapet om sine ambisjoner videre.

Godt utbygt bredbånd med solide hastigheter, teknologikåthet og solid økonomi: nordmenn er drømmekundene for amerikanske Netflix, som med brask og bram ble lansert onsdag 17. oktober 2012.

En samlet riks- og teknologipresse kom til erværdige Continental hotell i Oslo sentrum for å intervjue toppsjefene. Netflix er «overalt» – på mange enheter – og koster bare 79 kroner måneden. Første måned er gratis og Spotify-betalende kunder får resten av 2012 gratis.

Nok et VOD-skudd som svir for den fysiske videobransjen? Det vil tiden vise.

Foreløpig har ikke Netflix et like bredt utvalg som videobutikkene som selger og/eller leier ut film – og de nye filmene kommer ikke på Netflix før fire-fem-seks måneder etter fysisk lansering.


Men utvalget er stort fra dag en, og så er det jo sabla enkelt å avspille film – enten det er fra en Smart-TV, en PS3, Xbox 360, iPad, iPhone eller andre nettbrett og smarttelefoner. Selskapet markedsfører seg massivt både via Internett og TV-reklame.

Ted Sarandos har vært selskapets innkjøpssjef de siste tolv årene. Han startet karrieren, mens han var en ung journaliststudent på 18 år, bak disken hos Video City / West Coast Video og senere hos hos videodistributøren ETD.



– Hvordan ser du på videobutikkene i dag?

– Jeg ser på dem med melankoli. De har ingen fremtid, de går dit tobakksforhandlernehar gått, vel, det er noen få igjen. Det er et fundamentalt skifte som nå skjer i bransjen. Internett gir deg et massivt utvalg, som en forhandler på sikt aldri vil kunne matche. Ja, det er forskjeller, i pris, tilgjengelighet, enkelhet, utvalg. Men hver dag blir forskjellen mindre, sier Ted Sarandos.


– Men noen vil vel fortsatt kjøpe filmer?

– Det er fortsatt et bra samleformat, det er jeg enig i. Det jeg savner med videobutikktiden min er at jeg var gutten bak disken som fant ut hva kundene likte. Jeg kjente dem og anbefalte dem filmer. Det ironiske nå er at jeg står bak et system som har en algoritme som gir anbefalinger til kundene via Netflix.


– Likevel, du kjøper filmer?

– Det hender. Jeg kjøper litt gaver, litt spontant, og min kone jobber i musikkbransjen så hun kjøper fortsatt CD-er.

Det er sju år siden Netflix begynte med streaming i USA. Nå har de 25 millioner streamingabonnenter og åtte millioner som fortsatt leie fysiske filmer via Posten. Dette er kun USA. Ingen andre områder hvor Netflix har ekspandert, får tilbud om discer.

– Jeg møtte Reed (toppsjefen. Red. anm.) i 1999. Han beskrev visjonen for selskapet som et digitalt selskap. Vi snakket om nedlasting dengang, fordi det var systemet da. Vi startet med å sendte discene via Posten. Etter seks år ble det rimeligere å sende via nettet. Da startet vi streaming. I en periode måtte vi ha høyere pris for de som ville både ha streaming og discer. Vår fremtid ligger i streaming, men noen følte at vi bevegde oss for fort. 


– Hvorfor velger fortsatt noen kunder i USA å leie discer?

– Noe av det dreier seg om geografi, andre har ikke like stor bredbåndhastighet og dermed er DVD-er raskere enn via internett! Noen kan ha preferanser for fysisk media, det er en generasjons greie. Så lenge folk vil ha DVD-er, så vil vi ha det for dem.



– Det ble sagt du var mannen alle i Hollywood ville møte. Har de møtt deg nå?

– Ja, jeg har møtt alle i Hollywood. Vi bruker mye penger der, vi lisensierer mye innhold og det er en stor forandring i bransjen. Alle snakker om det. Vi har jobbet med dette i årevis. Vi har et forsprang.

– Dere har begynt med eksklusivt innhold. Lilyhammer f.eks.?

– Det stemmer. Mange som ikke har god distribusjon via kino eller videobransje, kommer til oss. Vi har hatt både filmen Reprise og TV-serien Lilyhammer. Steven van Zandt fikk tak i meg og jeg fikk se bilder og manus. Jeg digget serien. Nå har vi bedt om en andre sesong. Lilyhammer ble den første TV-serien på Netflix. Fra 1. februar 2013 kommer mange nye serier. En av disse er House of Cards av David Fincher, som er basert på TV-serien fra BBC. Vi lanserer den på en unik måte, med alle 13 episodene samtidig, og i alle deler av verden hvor vi har en tjeneste. Vi kommer også med Arrested Development: sesong 4, eksklusivt hos oss.

– Hva med vinduene?

– Nå har vi Warners filmer i første vindu, altså sammen med betal-TV, det er cirka fire-fem måneder etter fysisk videolansering. Vi jobber med å krympe vinduene. The Hunger Games hadde vi samme dag som DVD på VOD i USA. Men studioene er livredde. De vil ikke at DVD-businessen skal forsvinne. Men på sikt er bransjen slik den er nå borte. Disse lange og forvirrende vinduene irriterer forbrukerne og invitererer til nedlasting. Det beste er å lage en legitimt produkt som tilbyr filmer og TV-serier lovlig.

Relaterte sakerVOD
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
VOD (KLIKKEFILM)
17. januar 2013
John Berge https://facebook.com/john.berge

Redaktør og daglig leder i JB Forlag.

Relaterte sakerVOD

Siste saker fra VOD (KLIKKEFILM)

Storslagen gjenforening av Mirren og Ford

John Berge7. januar 2023
Les mer

Troll på verdenstoppen hos Netflix

John Berge7. desember 2022
Les mer

Top Gun: Maverick som julegave på SkyShowtime

John Berge24. november 2022
Les mer

Yellowstone rir videre – nå med femte sesong

admin23. november 2022
Les mer

SkyShowtime slo på stortrommen: Fløy inn journalister fra hele Europa og fikk flere skuespillere til å presentere prosjektene sine.

John Berge8. november 2022
Les mer

Nå er SkyShowtime her og tjenesten er «grisebillig»

John Berge22. september 2022
Les mer
VIDEOMAGASINET

VIDEOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfs vei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

© 2013-2022 JB Forlag. VIDEOMAGASINET startet 6. januar 2013.

Siste nyheter

  • Trailer: Mayor of Kingstown – sesong 2
    TRAILER22. januar 2023
  • Trailer: Star Wars: The Mandalorian – sesong 3
    TRAILER22. januar 2023
  • Anmeldelse: Star Wars: The Bad Batch: sesong 2 – episode 1-6
    ANMELDELSE8. januar 2023
  • Gratulerer med dagen, til oss selv!
    VIDEOBRANSJEN7. januar 2023

Stikkord sky

Blu-ray Forsiden DVD Kino VOD Teknologi Blu-ray 3D Video UHD 4K Trailer Anmeldelse Disney Netflix star wars fremhevet Film Filmtips Marvel action Musikk strømming Serietips skrekk spenning thriller Hjemmekino TV-serie The Bad Batch superhelt

© 2013-2023 JB Forlag. Hurra, vi har drevet i ti år nå! VIDEOMAGASINET startet 6. januar 2013.

Scroll for more
Tap
  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Anmeldelse: Star Wars: The Bad Batch: sesong 2 – episode 1-6
    ANMELDELSE8. januar 2023
  • Storslagen gjenforening av Mirren og Ford
    VOD (KLIKKEFILM)7. januar 2023
  • Gratulerer med dagen, til oss selv!
    VIDEOBRANSJEN7. januar 2023
  • Trailer: Star Wars: The Mandalorian – sesong 3
    TRAILER22. januar 2023
  • Trailer: Mayor of Kingstown – sesong 2
    TRAILER22. januar 2023
  • Trailer: Star Wars: The Mandalorian – sesong 3
    TRAILER22. januar 2023
  • Anmeldelse: Star Wars: The Bad Batch: sesong 2 – episode 1-6
    ANMELDELSE8. januar 2023
  • Gratulerer med dagen, til oss selv!
    VIDEOBRANSJEN7. januar 2023
  • norske tv serier på dvd – My Blog says:

    […] 10.000 av ny norsk TV–serie – VIDEOMAGASINET […]

  • Blogg 3 – Publisering av åndsverk i digitale medier. – Eivind Lohndal says:

    […] Foto: videomagasinet.no […]

  • John Berge says:

    Man bestemmer jo selv om man vil skru på varmen,…

  • Jens Bonde says:

    Skal man sitte å svette i ræva på kino da?…

Sidebanner 2

Facebook

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Altibox: Rekordmange klikkefilmer i 2012
Møt hjernen bak Netflix-konseptet