
De små fuglene fra mobilspillet Angry Birds er stadig like sinte, men hvorfor så dårlig humør? Det får vi vite i filmen Angry Birds, og nå er filmens trailer publisert.
Animasjonsfilmen Angry Birds baserer seg altså på det velkjente mobilspillet med samme navn. Fuglen Red har problemer med å styre sinnet sitt. Det blir ikke bedre når en gjeng med griser invaderer øya og stjeler alle eggene, men fuglene vet hvordan de skal ta opp kampen mot grisene.
Historien i filmen ser ikke ut til å være så altfor handlingsmettet, og nettopp traileren understreker vel nettopp noe av dette. Red blir mobbet og utsøtt på grunn av sine store øyebryn i traileren, og en hissig fugl misliker, selvfølgelig, å bli mobbet. Traileren byr på en del morsomme scener med utganspunkt i nettopp dette, men samtidig: mange av disse scenene har vi sett lignende av fra før.
Tonsatt av Michael Jackson kommer etter hvert de grønne grisene. Etter dette vendepunktet ser det ut til at animasjonsfilmen kan klare å sette seg inn i en noe større og mer allmenn setting. Man kan trekke linjene opp mot noe så stort som krigføring, maktsyke ledere og kamp om territorium og ressurser. Dette kan helt klart være med på å gi filmen en ekstra dimensjon, og fungere som en dragning i historien for det voksne publikummet sin del.
Slutten av traileren byr helt klart på humor for de nokså voksne, og her kommer både komikk, nyskapning og kreativitet fram.
Clay Kaytis og Fergal Reilly er regissørene bak Angry Birds. Dette blir begges debut som regissører, men de har likevel hver sin nokså imponerende CV å vise til innen animasjonsfilm-verdenen fra før av. Clay Kaytis var animatør for selveste Frost, og også vært med i animasjonsarbeidet på filmer som Lille kylling og To på rømmen. Fergal Reilly derimot har arbeidet med filmer som blant annet Hotel Transylvania og Det regner kjøttboller.
Dermed har Angry Birds store muligheter til å bli en god animasjonsfilm, og nettopp fargene er noe jeg legger merke til i traileren. De er i knalle nyanser, og dette er nok noe som vil tiltrekke de yngste seerne.
Angry Birds får norsk kinopremiere 13. mai 2016.
RSS