NYE FILM- OG SERIETIPS:
En ukentlig spalte hvor én av VIDEOMAGASINETs redaksjonsmedlemmer kommer med eksklusive anbefalinger av filmer eller serier som er tilgjengelig på TV, VOD, Blu-ray eller DVD.
Én familiefilm, én av årets beste filmer og én ny, norsk spenningsserie anbefales denne uken.
Valkyrien:
NRK-serien Valkyrien omhandler kirurgen Ravn (Sven Nordin) som gjennomgår en gedigen livs- og yrkesendring da kona hans blir alvorlig syk. Dette fører kirurgen inn i mer lyssky legevirksomhet nedlagte Valkyrien T-banestasjon i Oslo.
Serien virker noe vel mystisk i første episode, men mystikken skaper helt klart spenning og driv, og jeg kan ikke annet enn å ville se andre episode med en gang. Seriens konsept er nyskapende, og jeg er spent på hvor denne serien vil ta veien videre.
Valkyrien er tilgjengelig hos NRK Nett-TV og sendes på NRK1 søndager kl. 21.15.
Kongens nei:
Den norske storfilmen Kongens nei er den eneste filmen eller serien jeg har gitt terningkast seks i løpet av 2016. Forventningene var mange og store til Erik Poppes filmatisering av Norges mest dramatiske døgn, men alle forventningene innfridde, og vel så det.
Poppe har på solid vis klart å skildre de historiske hendelsene, men også estetisk og filmatisk sett er dette svært imponerende. Dette er en film man bare må se! Og det opptil flere ganger.
Kongens nei er tilgjengelig på Blu-ray og DVD.
SVK:
Roald Dahls bok om Store Vennelige Kjempe (SVK) har vært populær i mange år, og dette er filmatiseringen. Filmen skildrer en historie om mystiske og skumle skapninger som er gigantiske som få, men viser også på godt vis hvordan vennlighet og ikke minst vennskap overvinner det meste.
Dette er en spennende film for barna, og tematisk sett er det en hjertevarm beretning om vennskap på tross av store ulikheter.
SVK er tilgjengelig på Blu-ray og DVD.
RSS