NYE FILM- OG SERIETIPS:
En ukentlig spalte hvor én av VIDEOMAGASINETs redaksjonsmedlemmer kommer med eksklusive anbefalinger av filmer eller serier som er tilgjengelig på TV, VOD, Blu-ray eller DVD.
Denne uken anbefaler vi to nye dokumentarfilmer og én animasjonsserie for de voksne.
Before the Flood (2016)
Before the Flood er den siste store dokumentaren om global oppvarming. Fisher Stevens (Stand Up Guys, Mission Blue) står bak regien, og Mark Monroe (The Cove) har skrevet manus. Med på laget har de fått Oscar-vinner og miljøaktivist Leonardo DiCaprio, som reiser fra land til land for å se på effektene av global oppvarming.
Before the Flood er en film som fokuserer på effektene av global oppvarming, og konsekvensene det får for vanlige mennesker over hele verden. Fra slående naturbilder av isfjell og jungel til dystre bilder av olje-, kull- og palmeoljedrift, det er ingen tvil om hva denne filmen vil fortelle oss; global oppvarming er et faktum, og om vi ikke gjør noe vil det være for sent.
Dette har vi hørt mange ganger før, men Before the Flood gjør heldigvis en innsats i skille seg ut fra andre dokumentarer som omhandler samme tema. Denne filmen legger mye fokus på hva vi mennesker kan gjøre for å bedre situasjonen, og selv om den til tider er direkte deprimerende er den også veldig motiverende.
Before the Flood er tilgjengelig som leiefilm på Viaplay.
Rick and Morty (2013-)
Liker du Family Guy og The Simpsons? Da kommer du helt sikkert til å like Rick and Morty også! En drøyere og like morsom animasjonsserie for de voksne medlemmene av familien. Serien følger en familie, med fokus på vitenskapsmannen Rick og hans barnebarn Morty.
Serieskaperne bak denne animasjonsserien er Dan Harmon og Justin Roiland. Harmon er en kjent manusforfatter, som blant annet har skrevet manus for suksessfulle TV-serier som Community og The Sarah Silverman Program og filmer som Monsterhuset. De to første sesongene er nå tilgjengelig på Netflix.
Rick and Morty er tilgjengelig på Blu-ray, DVD og Netflix.
13th (2016)
Ava DuVernay er kanskje best kjent for den kritikerroste og emosjonelt slående biografiske dramafilmen om Martin Luther King, Selma (2014). Men hun er også en anerkjent dokumentarfilmskaper. 13th er hennes nyeste dokumentarfilm, laget i samarbeid med Netflix.
13th er en dagsaktuell dokumentar som omhandler fengselssystemet i USA og landets rasemessige ulikheter gjennom historien. Dette er en veldig god dokumentar som både engasjerer, opprører og fascinerer. Den omhandler et tema som er veldig aktuelt, og som alle burde bli informert om. 13th er 100 minutter lang, men du kommer aldri til å kjede deg, for dette er en utrolig gjennomført dokumentar som bærer preg av god regi og et stort fokus på å fenge seeren med interessant historie og forskning.
13th er tilgjengelig på Netflix.
RSS