• Nyheter
  • Anmeldelser
  • Leder
  • Konkurranser
  • SPONSEDE FILMOMTALER
  • Om oss
  • Kontakt
VIDEOMAGASINET
  • Nyheter
  • Anmeldelser
    • Anmeldelse: Cobra Kai Sesong 3
    • Anmeldelse: Julenissens datter (Blu-ray)
    • Anmeldelse: Hjem til jul: sesong 2
    • Anmeldelse: Mulan (Disney+)
    • Anmeldelse: Mank (VOD, Netflix)
  • Leder
    • Du er ikke lat eller dum om du ser på Netflix
    • Derfor har jeg tro på UHD-formatet
    • Øyenvitne til bransjeforandringer
    • Derfor er fysisk video best
    • Fysisk video fortsatt mange steder
  • Konkurranser
    • Konkurranse: Miss Peregrines Home For Peculiar Children
    • En absolutt fabelaktig konkurranse!
    • Vi introduserer et nytt menypunkt: KONKURRANSER
  • SPONSEDE FILMOMTALER
    • Filmomtale: Black Butterfly
    • Filmomtale: Gjengangere
  • Om oss
  • Kontakt
  • RSS

VOD (KLIKKEFILM)

Nytt detektivpar som jobber som besatt

Dobbel Anders i ny krimserie: Anders Baasmo (t.v.) og Anders Danielsen Lie spiller hovedrollene i den nye TV-serien «Besatt». Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB scanpix.
Nytt detektivpar som jobber som besatt
Avatar
Gitte Johannessen
30. oktober 2019

«Besatt»

«Besatt» har premiere på Viaplay og TV3 torsdag 31. oktober. Alle åtte episodene slippes samtidig på Viaplay, mens TV3 vil vise én episode hver uke fram til sesongavslutning.

Fire innvandrergutter blir funnet døde i et tomt badebasseng, og saken fremstår som et mysterium for politiet. Etterforskerne Sander (Anders Baasmo) og Max (Anders Danielsen Lie) blir satt på saken, men oppdager raskt at dette er en etterforskning utenom det vanlige.

Tidligere i 2019 kom «Wisting», med Sven Nordin i hovedrollen, som knuste alle rekorder på Viaplay knyttet til visninger og salg. Med «Besatt» og den siste sesongen av «Okkupert» på blokka for dette kalenderåret, holder Viaplay ingenting tilbake i dramakrigen.

«Besatt» er produsert av Miso Film, med Rune Denstad Langlo (Nord, Welcome to Norway) og Eirik Svensson (Natt til 17., Unge Lovende) på regi. Serien er skapt og skrevet av Megan Gallagher, som tidligere har skrevet Grand Hotel (2016) og Grenseland (2017-2018).

 

Anders Danielsen Lie og Anders Baasmo er nyeste detektivpar ut på norske TV-skjermer. De rykker inn med krimserien «Besatt».

Handlingen starter med at etterforskeren Max (Danielsen Lie), som sammen med advokatkona Asha har mistet sønnen, søker seg til voldsavsnittet i Oslo for å komme seg videre.

Der blir han partner med den erfarne politimannen Sander (Baasmo).

TV3 og Viaplays nye seriesatsing beskrives som en krim med overnaturlige undertoner.

For når det ferske etterforskerparet settes på en sak som omhandler fire døde innvandrergutter, er det ingen tegn til vold eller narkotika – derimot mengder med ål.

Mens saken fremstår som et mysterium, begynner Max og Sander å få hallusinerende drømmer og Oslo oversvømmes.

En scene fra Besatt. Foto: Viaplay.

Ikke vanligst

De to hovedpersonene har tidligere vært å se i «Koselig med peis», der de spilte brødre i en dysfunksjonell familie. Men nå rykker de inn i en tradisjonell duo: Som detektivpar.

– Det med et ulikt etterforskerpar er en av de eldste klisjeene i boken, så vi måtte prøve å finne vår egen vri på det. Vi prøvde å la våre karakterer representere to ulike måter å være politimann på. Særlig Oslo-politiet har gjennomgått mange prosesser de siste årene for å bli mer kunnskapsbaserte, og utviklet nye avhørsmetoder og blitt litt mer akademiske. Jeg tenkte at min karakter, Max, var den nye typen akademisk politimann – litt for belest, litt for lite erfaring fra gata. Mens Anders Baasmos karakter, Sander, skulle være en politimann av den gamle skole, sier Anders Danielsen Lie.

Anders Baasmo legger til at de jobbet på vanlig måte, karaktermessig, for å finne kjernen i sine karakterer.

– Men det ligger en motpol, spenning, mellom de to i måtene å være politimann på. For eksempel er Sander mer opptatt av resultater kjapt, litt lei jobben sin, tar snarveier og har ikke tid til å følge boken.

En scene fra Besatt. Foto: Viaplay.

– Gretten mann

– Det er nesten litt merkelig at detektiv-konseptet ikke er blitt brukt mer i norske serier, sier Vidar Daatland, redaktør og skaper av nettstedet Serienytt.

Daatland sier han akkurat er for ung til å minnes NRKs store detektivpar «Helmer og Sigurdson», som spilt av henholdsvis Alf Nordvang og Anders Hatlo var å se i fem miniserier og tre TV-filmer på NRK fra 1975 til 1981.

«Utgangspunktet for handlingen var alltid et mord», heter det om serien – som regnes som den første store, norskproduserte krimserien.

NRKs klassiske etterforskningspar fra 1970-tallet var Helmer og Sigurdson, spilt av Alf Helmer og Anders Hatlo. Denne første, norske krimserien var nærmest en nasjonalbegivenhet, og episoder kan fremdeles beskues på NRK TV. Foto: NRK TV.

– Ellers har norsk krim for det meste vært preget av enmannsshow om en eller annen gretten mann som skal løse en sak. Det siste tiåret er det vel kun 2017-serien «Monster» og årets «Beforeigners» jeg kommer på som har kjørt duo-stilen. Sistnevnte gjorde dette på ypperlig vis, og jeg håper «Besatt» kan følge opp, sier Serienytt-redaktøren.

En scene fra Besatt. Foto: Viaplay.

Gir god seriedynamikk

Han mener dynamikken og mulighetene dette gir er som skapt for serier.

– Selv mener jeg det fungerer best når det er to antatte motpoler som må samarbeide – gjerne ufrivillig og med nok av sine egne indre demoner de må finne ut av. Da får mysteriet et ekstra lag og handler like mye om det som foregår på innsiden av karakterene, som saken de forsøker å løse, sier Vidar Daatland, og legger til:

– God dialog og kjemi mellom skuespillerne er kanskje enda viktigere enn kvaliteten på mysteriet for at det skal fungere, sier Serienytt-eksperten – synes det er «kjekt å se» at det med «Besatt» kommer en ny vri på duodetektiv-dramaet, så det ikke blir så formelpreget.

– Mens humor var en viktig ingrediens på 80-, 90- og 2000-tallet, hvor likandes serier som «Bones», «Castle» og «Chuck» kom på rullebånd, har detektivduoer de siste årene utviklet seg i en mer kompleks retning – som våger å utfordre oss seere enda mer, sier Daatland, som trekker frem spesielt «True Detective», «Broadchurch», «The Killing» og «Broen».

– De satte en ny standard. Men den mest kreative vrien mener jeg «Sherlock» står for – som er artig med tanke på at det er en serie som bygger på en av de eldste tilfellene av «detektivpar», kjent fra bøkenes verden, sier Vidar Daatland – som runder av med å røpe sin personlige detektivduofavoritt, « Terriers » fra 2010. (NTB)

En scene fra Besatt. Foto: Viaplay.

En scene fra Besatt. Foto: Viaplay.

Relaterte sakerForsiden
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
VOD (KLIKKEFILM)
30. oktober 2019
Avatar
Gitte Johannessen

Kulturjournalist i NTB.

Relaterte sakerForsiden

Siste saker fra VOD (KLIKKEFILM)

Netflix med en flom av nye filmer. 71 nye filmer lanseres i 2021

John Berge13. januar 2021
Les mer

Nå utvides utvalget hos Disney+ dramatisk

John Berge5. januar 2021
Les mer

Nå går også Dplay over til pluss

John Berge5. januar 2021
Les mer

Skarsgård er djevelsk i ny pandemiserie

Gunnar Rehlin23. desember 2020
Les mer

HBO Max kommer til Norge

John Berge4. desember 2020
Les mer

Wonder Woman 1984 på vei til strømming

John Berge13. november 2020
Les mer
VIDEOMAGASINET

VIDEOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfsvei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Jøran Mjelde.

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

VIDEOMAGASINET.no følger Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

© 2013-2020 JB Forlag. VIDEOMAGASINET startet 6. januar 2013 og er en videreføring av RELEASE.no, som John Berge drev fra 26.10.2002 til 31.12.2012.

Siste nyheter

  • Praktbok om Raging Bull – ansett som en av verdens beste filmer
    FILMHISTORIKK14. januar 2021
  • Netflix med en flom av nye filmer. 71 nye filmer lanseres i 2021
    VOD (KLIKKEFILM)13. januar 2021
  • Slik blir Panasonics flaggskip-TV i 2021
    4K UHD HJEMMEKINO12. januar 2021
  • Anmeldelse: Cobra Kai Sesong 3
    ANMELDELSE10. januar 2021

Stikkord sky

Blu-ray Forsiden DVD Kino VOD Teknologi Blu-ray 3D Video UHD Anmeldelse Netflix fremhevet Trailer Film Disney Filmtips action Marvel 4K Serietips skrekk star wars Musikk strømming Serie dc superhelt eventyr thriller spenning

© 2013-2020 JB Forlag. Hurra, vi har drevet i over sju år nå! VIDEOMAGASINET startet 6. januar 2013.

Scroll for more
Tap
  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Anmeldelse: Julenissens datter (Blu-ray)
    ANMELDELSE22. desember 2020
  • Anmeldelse: Cobra Kai Sesong 3
    ANMELDELSE10. januar 2021
  • 4K UHD og Blu-ray-året 2021 kan bli det beste på årevis
    4K UHD30. desember 2020
  • André Øvredal sin nye film finnes ikke på fysisk videogram i Norge
    KJØPEFILM23. desember 2020
  • Praktbok om Raging Bull – ansett som en av verdens beste filmer
    FILMHISTORIKK14. januar 2021
  • Netflix med en flom av nye filmer. 71 nye filmer lanseres i 2021
    VOD (KLIKKEFILM)13. januar 2021
  • Slik blir Panasonics flaggskip-TV i 2021
    4K UHD HJEMMEKINO12. januar 2021
  • Anmeldelse: Cobra Kai Sesong 3
    ANMELDELSE10. januar 2021
  • norske tv serier på dvd – My Blog says:

    […] 10.000 av ny norsk TV–serie – VIDEOMAGASINET […]

  • Blogg 3 – Publisering av åndsverk i digitale medier. – Eivind Lohndal says:

    […] Foto: videomagasinet.no […]

  • John Berge
    John Berge says:

    Man bestemmer jo selv om man vil skru på varmen,…

  • Avatar
    Jens Bonde says:

    Skal man sitte å svette i ræva på kino da?…

Sidebanner 2

Kommende arrangementer

Det er ingen kommende events på dette tidspunktet.

Facebook

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Her kan du se The Irishman på kino i Norge
Amazon Prime Video: november & desember 2019-menyen