
«Fly» og «Thor: The Dark World» er Walt Disneys sterkeste kort i første kvartal 2014. Her er hele oversikten over selskapets viktigste lanseringer.
– Vi har flere sterke kampanjer i Q1, mener salgssjef Gustav Wedel Jarlsberg i The Walt Disney Company Nordic.
15. januar utgis 101 Dalmatinere for første gang på Blu-ray, som VIDEOMAGASINET allerede har skrevet om. (Les saken her.)
Fra før av er historiske salgstall på filmen på ca 115.000 eksemplarer. Disney kjører kampanje på Disney Channel i anledning lanseringen.
Samme dag utgis krigsdramaet Emperor, med Tommy Lee Jones i rollen som general Douglas McArthur. Filmen tar for seg etterspillet etter andre verdenskrig i Japan. Wedel Jarlsberg beskriver filmen som et «meget sterkt drama». Etter traileren å dømme er dette en film midt i blinken for fans av andre verdenskrig-filmer, med høy produksjonsverdi. På nettsiden Rotten Tomatoes får filmen dog kun 31 % av 100 % på kritikerbarometeret, mens publikumbarometeret viser 47 % av 100 %. Lee Jones roses for sin innsats, men den fascinerende historiske paletten rotes bort i et klisjefylt romantisk sideplott, er konsensusen.
5. februar utgis Fly (Planes). Utgis på BD3D, BD og DVD.
– Filmen har fått stort sett gode anmeldelser på kino og passerer 200.000 på kino i disse dager. Her finnes det mengder av lisensprodukter som forsterker filmen og som selger veldig godt ut av butikk, forteller salgssjefen.
Disney benytter anledningen til å relansere alle Biler-filmene og den opprinnelige Biler for første gang i BD3D.
Jeg heter Oscar (Chimpanzee) ble kinolansert 1. november. Utgis 5. februar på BD og DVD. Dette er en film hvor man følger en virkelig hendelse hvor chimpansen Oscae kommer vekk fra moren ute i den frie natur. – En fantastisk film og en rørende historie, mener Wedel Jarlsberg.
5. februar lanseres Side om Side på DVD. Dette er NRKs kritikerroste feelgoodserie med bl.a Jon Almås, Pernille Sørensen og Tore Sagen. Åtte episoder om paret som flytter fra oslogryta til landet, bare for å få virkeligheten i trynet. Sesong to kommer i september 2014 og planleggingen av sesong 3 er i gang.
Kinofilmene Thor: The Dark World og Ender’s Game utgis 5. mars.
– Thor-filmen har så langt 130.000 seere på kino, er kritikerrost og føyer seg inn i rekken av Marvel-suksesser. Thor 2 tror vi på litt under Iron Man 3, sier salgssjefen. Iron Man 3 har solgt mer enn 110.000 fysiske videogram i Norge.
26. mars blir en festaften for alle samlere av Disneys helaftens tegnefilmer. Da utgis hele elleve av dem (inkludert to oppfølgere) for første gang på Blu-ray Disc.
101 Dalmatinere 2: Flekkens Londoneventyr 1-disk BD
Bernard & Bianca i Australia 1-disk BD
To gode venner 1-disk BD
To gode venner 2 1-disk BD
Oliver & Co 25th Anniversary Edition 1-disk BD
Min bror bjørnen 2 1-disk BD
Atlantis: The Lost Empire 1-disk BD
Q-gjengen 1-disk BD
Lilo & Stitch SE 1-disk BD
Et kongerike for en lama SE 1-disk BD
Sjørøverplaneten 1-disk BD
Mary Poppins 50th Anniversary Edition 1-disk BD



RSS