• Nyheter
  • Anmeldelser
  • KOMMENTAR
  • Konkurranser
  • SPONSEDE FILMOMTALER
  • Om oss
  • Kontakt
VIDEOMAGASINET
  • Nyheter
  • Anmeldelser
    • Anmeldelse: The Rookie: sesong 3 – episode 1-5 (2021)
    • Anmeldelse: Jurassic World: Camp Cretaceous: sesong 2 (Netflix)
    • Anmeldelse: Batman: Soul of the Dragon (VOD, Blockbuster)
    • Anmeldelse: Cobra Kai Sesong 3
    • Anmeldelse: Julenissens datter (Blu-ray)
  • KOMMENTAR
    • Det synger på siste verset for fysisk videosalg
    • Du er ikke lat eller dum om du ser på Netflix
    • Derfor har jeg tro på UHD-formatet
    • Øyenvitne til bransjeforandringer
    • Derfor er fysisk video best
  • Konkurranser
    • Konkurranse: Miss Peregrines Home For Peculiar Children
    • En absolutt fabelaktig konkurranse!
    • Vi introduserer et nytt menypunkt: KONKURRANSER
  • SPONSEDE FILMOMTALER
    • Filmomtale: Black Butterfly
    • Filmomtale: Gjengangere
  • Om oss
  • Kontakt
  • RSS

BLU-RAY DISC

S-film-støtten til Caprino kritiseres

Daglig leder Remo Caprino i Caprino Studios med BD-utgaven av «Flåklypa Grand Prix». Foto: John Berge, VIDEOMAGASINET ©
S-film-støtten til Caprino kritiseres
John Berge
John Berge
23. november 2013

S-Film-støtten til «Flåklypa Grand Prix» på Blu-ray er under kritisk søkelys i en artikkel hos næringslivsnettstedet E24.no.

E24 poengterer at det de kaller «offentlig støtte» til «bred distribusjon», er gitt til et produkt som kun Elkjøp og Lefdal (samme eiere) får selge. S-film-støtten ble, som VIDEOMAGASINET skrev om først av alle i vår (29. april 2013), gitt til Blu-ray-utgivelsen.

Støtten til Flåklypa Grand Prix Blu-ray Disc er på 35.000 kroner (ikke 30.000 kroner som vi skrev i vår) og tilsagnet er gitt av videorådgiver Erik Zmuda hos Film & Kino, som administrerer S-Film-ordningen i Norge, en ordning han har beskrevet som sitt «hjertebarn» for å øke interessen for «supre, spesielle» kvalitetsfilmer. Ordningen ble innført med merkelappen «se en sjelden film». Det kan stå for sært, sjelden, sexy, smalt, har Erik Zmuda tidligere forklart. Ordningen ble innført da Erik Zmuda begynte hos Film & Kino for 20 år siden, og på hans initiativ.

Søknaden til ordningen fra Caprino Studios var på hele 250.000 kroner, mens innvilget beløp var på 35.000 kroner, som er 15.000 kroner mer enn det som normalt gis i S-Film-støtte. Slik støtte gis til «distribusjon av kvalitetsfilm på DVD for barn, unge og voksne, slik at publikum skal finne et bredt tilbud hos sin lokale videohandler.»

I sitt forsvar på den kritiske vinklingen hos E24.no sier daglig leder Remo Caprino at det vesle beløpet Caprino Studios nå har fått bare tilsvarer en brøkdel av det selskapet gjennom årene har innbetalt i avgift til Norsk kino- og filmfond for salg av VHS-er og DVD-er av selskapets dukkefilmer. Det er nettopp fra dette fondet at Film & Kino henter sine drifts- og støttemidler, herunder S-film-støtten.

Caprino sier til VIDEOMAGASINET at han har tilbudt seg å betale støttebeløpet tilbake, lenge før E24 satte fokus på S-Film-støtten, men at han fikk til svar fra Film & Kino at det ikke var nødvendig.

Caprino Studios har brukt tre millioner kroner på å restaurere og utgi den norske filmklassikeren på Blu-ray Disc. Overfor VIDEOMAGASINET har Caprino vært åpen på at avtalen med Elkjøp og Lefdal er gjort fordi den er mest mulig lønnsom.

Nå varsler Film & Kino en mulig regelendring av S-Film-støtten, selv om bransjeorganisasjonen medgir at Caprino ikke har brutt noe regelverk.

– Det er første gang dette skjer, vi har ikke vært borti en slik situasjon tidligere, sier avdelingsdirektør Jørgen Stensland til E24.no. – Vi vil se nøye på det og bestemme oss i løpet av et par uker for hva vi gjør, og om det kan bli aktuelt å endre regelverket, sier Stensland til E24.

Platekompaniet har tidligere uttalt overfor VIDEOMAGASINET at de mener store produkter generelt alltid bør være tilgjengelig for alle salgskanaler.

– Dette gjelder naturligvis spesielt for viktige kulturhistoriske «skatter» som f.eks. Flåklypa Grand Prix, Ni liv, Fleksnes, eller for den saks skyld bøker og musikk. Å sitte på rettighetene til slike titler medfører et ekstra ansvar for å behandle produktene på en god og seriøs måte som gjør at alle i Norge kan få oppleve dem, sa Steinar Storløkken, produktsjef for film, til vårt nettsted.

Overfor E24 sier Storløkken at han synes det er betenkelig at man kan få statstøtte til en utgivelse og så inngå en avtale om salg kun en aktør. Han mener det burde følge bindinger med S-film-støtten. Før utgivelsen skal det fra Caprino Studios overfor Platekompaniet ha blitt sagt at produktet kun skal selges via Caprinos nettside, hevder Storløkken. Som tidligere nevnt her på VIDEOMAGASINET, så selger Platekompaniet Flåklypa Grand Prix på Blu-ray Disc i nettbutikken sin.

Ifølge det Caprino Studios og Elkjøp sier til VIDEOMAGASINET har ikke Platekompaniet fått kjøpe produktet til innkjøpspris fra noen av dem, men det antas at Platekompaniet har kjøpt inn filmer på ordinære forbrukervilkår i butikkene til Elkjøp og/eller Lefdal.

Les saken hos E24.no her.

SE ET VIDEOINNSLAG UNDER OM S-FILM-ORDNINGEN (status anno 2009) DA VI SNAKKET MED ERIK ZMUDA OM BAKGRUNNEN FOR ORDNINGEN.

Næringslivsnettstedet E24s oppslag om Caprino Studios.
Avdelingsdirektør Jørgen Stensland i Film & Kino. Foto: John Berge, VIDEOMAGASINET ©
Videorådgiver Erik Zmuda i Film & Kino med en eldre S-film-katalog i 2000. Arkivfoto: John Berge, VIDEOMAGASINET ©
Søknad innvilget: S-film-støtte til «Flåklypa Grand Prix» Blu-ray Disc. Søknad sendt 28.09.2012, og journalført hos Film & Kino 31.01.2013.
Relaterte sakerBlu-ray
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
BLU-RAY DISC
23. november 2013
John Berge
John Berge @https://twitter.com/johnberge https://facebook.com/john.berge

Redaktør og daglig leder i JB Forlag.

Relaterte sakerBlu-ray
  • «Flåklypa Grand Prix» utgis på Blu-ray 29.04.2013
  • «Flåklypa Grand Prix» Blu-ray kun hos Elkjøp 18.10.2013
  • Reagerer negativt på Caprinos eksklusivitetsavtale 21.10.2013
  • Møte med Remo Caprino 09.11.2013
  • Caprino vurderer BD også av andre filmer 25.10.2013

Siste saker fra BLU-RAY DISC

Clint Eastwoods egen favorittfilm på Blu-ray

John Berge26. juni 2019
Les mer

Den 12. mann utgis på Blu-ray i USA

John Berge27. juli 2018
Les mer

Supergirl (1984) lanseres for første gang på Blu-ray

John Berge3. juli 2018
Les mer

Klassiske monstre endelig på Blu-ray fra Universal

John Berge17. juni 2018
Les mer

Blu-ray anmeldelse: Lyst

Fredrik Olsen Hagstrøm5. oktober 2017
Les mer

Nye film- og serietips: uke 25

Bjørn-Harald L. Sønsthagen24. juni 2017
Les mer
VIDEOMAGASINET

VIDEOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfsvei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Jøran Mjelde.

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

VIDEOMAGASINET.no følger Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

© 2013-2020 JB Forlag. VIDEOMAGASINET startet 6. januar 2013 og er en videreføring av RELEASE.no, som John Berge drev fra 26.10.2002 til 31.12.2012.

Siste nyheter

  • Fransk selskap med to nye 4K UHD-spillere
    4K UHD HJEMMEKINO3. mars 2021
  • Nå lover Amazon Prime Video å blir bedre for norske kunder
    VOD (KLIKKEFILM)2. mars 2021
  • Bond-filmen skal nå kinolanseres den siste dagen i september 2021
    FILMLANSERING26. februar 2021
  • Trailer: Luca
    TRAILER26. februar 2021

Stikkord sky

Blu-ray Forsiden DVD Kino VOD Teknologi Blu-ray 3D Video UHD Anmeldelse Trailer Netflix fremhevet Film Disney Filmtips action 4K Marvel Musikk Serietips skrekk star wars strømming Serie dc superhelt eventyr thriller spenning

© 2013-2020 JB Forlag. Hurra, vi har drevet i over sju år nå! VIDEOMAGASINET startet 6. januar 2013.

Scroll for more
Tap
  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Det synger på siste verset for fysisk videosalg
    KOMMENTAR6. februar 2021
  • Anmeldelse: Jurassic World: Camp Cretaceous: sesong 2 (Netflix)
    ANMELDELSE4. februar 2021
  • Anmeldelse: The Rookie: sesong 3 – episode 1-5 (2021)
    ANMELDELSE17. februar 2021
  • Her er de nye trailerne vist under Super Bowl 2021
    TRAILER8. februar 2021
  • Fransk selskap med to nye 4K UHD-spillere
    4K UHD HJEMMEKINO3. mars 2021
  • Nå lover Amazon Prime Video å blir bedre for norske kunder
    VOD (KLIKKEFILM)2. mars 2021
  • Bond-filmen skal nå kinolanseres den siste dagen i september 2021
    FILMLANSERING26. februar 2021
  • Trailer: Luca
    TRAILER26. februar 2021
  • norske tv serier på dvd – My Blog says:

    […] 10.000 av ny norsk TV–serie – VIDEOMAGASINET […]

  • Blogg 3 – Publisering av åndsverk i digitale medier. – Eivind Lohndal says:

    […] Foto: videomagasinet.no […]

  • John Berge
    John Berge says:

    Man bestemmer jo selv om man vil skru på varmen,…

  • Avatar
    Jens Bonde says:

    Skal man sitte å svette i ræva på kino da?…

Sidebanner 2

Kommende arrangementer

Det er ingen kommende events på dette tidspunktet.

Facebook

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Nytolkning av Bibelen på Blu-ray
45.000 av «The Wolverine»