• Nyheter
  • Anmeldelser
  • KOMMENTAR
  • Konkurranser
  • Om oss
  • Kontakt
VIDEOMAGASINET
  • Nyheter
  • Anmeldelser
    • Anmeldelse: Cobra Kai Sesong 6 Del 2 (av 3)
    • Anmeldelse: Agatha All Along Sesong 1
    • Anmeldelse: Twilight of the Gods Sesong 1 (Netflix)
    • Anmeldelse: Terminator Zero: sesong 1
    • Anmeldelse: «The Union» (Netflix)
  • KOMMENTAR
    • HBO MAX sin House of the Dragon: Meget imponerende audiovisuell kvalitet
    • De små ting teller
    • Det synger på siste verset for fysisk videosalg
    • Du er ikke lat eller dum om du ser på Netflix
    • Derfor har jeg tro på UHD-formatet
  • Konkurranser
    • Konkurranse: Miss Peregrines Home For Peculiar Children
    • En absolutt fabelaktig konkurranse!
    • Vi introduserer et nytt menypunkt: KONKURRANSER
  • Om oss
  • Kontakt
  • RSS

VIDEOBRANSJEN

Sa farvel til bransjen etter 25 år

John Marius Gjersvold i sving på et forhandlerkickoff i 2009. Arkivfoto: John Berge. © VIDEOMAGASINET
Sa farvel til bransjen etter 25 år
John Berge
1. januar 2013

En filmelsker har tatt sin hatt og gått. Eller noe deromkring. Les vårt avskjedsintervju med en selger som har 25 års bakgrunn fra den tradisjonelle videobransjen.

John Marius Gjersvold (53) måtte gå etter 25 år i videobransjen.

I oktober 2012 var det ugjenkallelig slutt.

Da sa John Marius farvel til kollegene i Paramount Home Entertainment.


Egentlig var han operatør i jern- og metallindustrien. Tilfeldigvis kom han over en annonse i lokalavisen. Selger i videobransjen hørtes spennende ut.


– Jeg var og er en filmgeek. Jeg startet på grunn av filminteressen.


– Det er ikke alle i bransjen som er filminteressert?

– Det stemmer, men noen av oss er det.


Gjersvold startet i bransjen i 1987, i kortlivede Virgin Video, deretter ble det fem år i Warner, flere år i CIC og så Paramount siden skillet fra Universal i CIC skjedde ved begynnelsen av 2000-tallet. De fleste av disse årene bodde og jobbet trønderen med base i hjembyen Trondheim.

– Jeg hadde fra Bergen til Mo i Rana som område. Men så hadde jeg barn og kjæreste i Oslo, da ble det naturlig å flytte.

– Etter 25 år i bransjen, er det en fordel eller ulempe å være så filminteressert som du er?

– Fordelen med å jobbe i et filmmiljø, er at du får dekt behovet ditt for å se film. Opp gjennom årene har jeg opparbeidet meg en viss troverdighet når jeg sier hva som er bra eller dårlig. Den tiden leiefilm var i fokus, hadde jeg ikke vondt av å anbefale andre selskaps filmer. Det ville gavne meg på sikt troverdighetsmessig og jo bedre handelen gjorde det, jo bedre ble situasjonen for oss alle. Det har vært titler hvor det var vondt for å argumentere for filmens kvaliteter. Da leiefilm var hovedgeskjeften, var det mye mer snakk om filmens kvalitet.

– Hvordan opplevde du bransjen i alle disse årene?

– Det har vært mange endringer. Formater. Fra leie til kjøp. Og DVD som ga enorm vekst. Det mest brukte ordet i starten var «konsept». Alle hadde kjøpt filmpakker, med gullkorn, og masse gråstein. Det var mange morsomme priskonsept. DVD var en kjempeopptur, og da begynte kjøpefilmbransjen å vokse. I det siste har vi mistet et visst antall innkjøpspunkter og på grunn av digitale løsninger går det fysiske ned. Men dette har vi visst lenge – at det ville skje. Men vi visste ikke i hvor stort omfang og hvor fort. Vårt toppår i Paramount var 2008 og siden har det gått jevnt ned for alle. 


– Vi fikk beskjed om at endringer måtte skje i Paramount. De skulle spare penger i Norden. De lurte på om noen kunne tenke seg å snakke om en sluttpakke. Da tenkte jeg gjennom en hel helg, så bestemte jeg meg. Jeg sa at hvis pakken var god nok, så ville jeg gjøre det. Det var altså en hånd i været og det var til min store forbauselse min hånd som gikk i været. Det er en for usikker fremtid i videobransjen. Men jeg skulle gjerne jobbet med film videre.


– Hva tenker du nå?

– Det har vært 25 artige år, et fantastisk liv, med mange morsomme historier.


– Hva vil du savne mest med videobransjen?

– Det er mange mennesker jeg synes er veldig flotte. Etterhvert er en del kunder blitt nære bekjente. Vi har vært på morsomme turer. Da nyheten spredte seg ringte det mange kunder og konkurrenter og lurte om det var sant. En bekjent sa at etter sju år som selger for dem, var jeg nesten som familie. Det er litt vemodig. Det å være i et filmmiljø og ha tilgang til film og filmtreff vil jeg også savne.


 – Hva gjør du i 2013?

– Nå trener jeg mye og tømmer hodet og bygger opp ny guts. Jeg kjenner mange i forlags- og bokhandelbransjen. Jeg er også interessert i bøker. Kanskje det blir noe der. Vi får se.


KUTT HOS FLERE DISTRIBUTØRER
– Som alle organisasjoner er det fortløpende justeringer i forhold til kunder og marked, sier leder for Paramount i Norge, Jon Einar Sivertsen.

Han forteller at John Marius Gjersvold inngikk en frivillig sluttavtale, det var ingen oppsigelse.


– Det er en annen hverdag enn nå for fem år siden. Det må alle forhandlere, distributører og bransjeaktører ta hensyn til, sier Sivertsen. Han har nå bare tre andre kolleger igjen på det norske kontoret.

Bransjen tilpasser seg endringer i markedet med færre kunder, mer sentralisering, og redusert omsetning, sier Espen Solberg hos The Walt Disney Company Nordics norske avdeling.

– Selv om vi fremdeles har en solid business har vi måttet ta noen grep. Vi har bl.a. sentralisert økonomifunksjonen, og dessverre vært nødt til å redusere salgsapparatet med en selger. Dette gjaldt Jan Jespersen, som sluttet 31.10.2012.

Fra venstre: Helene Balterzen, John Marius Gjersvold, Håkon Mørk og Jon Einar Sivertsen i Paramount. Arkivfoto: John Berge. © VIDEOMAGASINET
Relaterte sakerBlu-rayBlu-ray 3DDVDVOD
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
VIDEOBRANSJEN
1. januar 2013
John Berge https://facebook.com/john.berge

Redaktør og daglig leder i JB Forlag.

Relaterte sakerBlu-rayBlu-ray 3DDVDVOD

Siste saker fra VIDEOBRANSJEN

Takk for oss!

John Berge27. juni 2025
Les mer

Gratulerer med dagen, til oss selv!

admin7. januar 2023
Les mer

Slutt på videogram-registrering hos Medietilsynet

John Berge11. januar 2022
Les mer

Medietilsynet fant ingen brudd på reglene for alderskontroll

admin1. september 2021
Les mer

Fra vårt videoarkiv: Den gang DVD var nytt

John Berge17. juni 2021
Les mer

Hemmakväll sluttet med leiefilm. Men kjøpefilmene får forbli, inntil videre.

John Berge6. januar 2021
Les mer
VIDEOMAGASINET

VIDEOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfs vei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

© 2013-2022 JB Forlag. VIDEOMAGASINET startet 6. januar 2013.

Siste nyheter

  • Takk for oss!
    VIDEOBRANSJEN27. juni 2025
  • Anmeldelse: Cobra Kai Sesong 6 Del 2 (av 3)
    ANMELDELSE19. november 2024
  • Anmeldelse: Agatha All Along Sesong 1
    ANMELDELSE13. november 2024
  • Anmeldelse: Twilight of the Gods Sesong 1 (Netflix)
    ANMELDELSE23. september 2024

Stikkord sky

Forsiden Blu-ray DVD Kino VOD Teknologi Blu-ray 3D Video UHD 4K Anmeldelse Trailer star wars Disney Netflix fremhevet Film Marvel Filmtips action Musikk strømming The Bad Batch Serietips skrekk thriller TV-serie spenning dc Dee Bradley Baker

© 2013-2023 JB Forlag. Hurra, vi har drevet i ti år nå! VIDEOMAGASINET startet 6. januar 2013.

Scroll for more
Tap
  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Takk for oss!
    VIDEOBRANSJEN27. juni 2025
  • Takk for oss!
    VIDEOBRANSJEN27. juni 2025
  • Anmeldelse: Cobra Kai Sesong 6 Del 2 (av 3)
    ANMELDELSE19. november 2024
  • Anmeldelse: Agatha All Along Sesong 1
    ANMELDELSE13. november 2024
  • Anmeldelse: Twilight of the Gods Sesong 1 (Netflix)
    ANMELDELSE23. september 2024
  • Iris Jasmine Liana Mcclure says:

    This blog has opened my eyes to new ideas and…

  • Extended Opportunity says:

    Are you still using Calendly to schedule your calls and…

  • Extended Opportunity says:

    Word's First NLP & ML Based Email, Voice & Video…

  • Extended Opportunity says:

    MobiApp AI - True Android & iOS Mobile Apps Builder…

Sidebanner 2

Facebook

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Warner-sjefen lover et aktivt jubileumsår
Se, en ny butikk!