
David Simon, skaperen av HBO-klassikere som The Wire, Generation Kill og Treme, er tilbake med miniserien Show me a Hero, regissert av den Oscarvinnende Paul Haggis (Crash).
Miniserien består av seks deler og utforsker ideér om rasetilhørighet og samfunn sett fra perspektivene til lokale myndighetspersoner, byråkrater, aktivister og vanlige borgere i Yonkers.
Premieren er satt til 17. august 2015 på del 1 og 2 her i Norden hos HBO Nordic. (I USA sendes den fra 15. august 2015.)
Del 3 og 4 blir tilgjengelig 24. august. Del 5 og 6 blir tilgjengelig 31. august.
Show Me A Hero er basert på Lisa Belkins bok med samme navn.
Oscar Isaac spiller hovedrollen som den unge rådmannen Wasickso, og har medspillere som Catherine Keener, Alfred Molina, Winona Ryder, LaTanya Richardson-Jackson, Bob Balaban og Jim Belushi med seg på laget.
Lisa Belkin var en New York Times-journalist sent på 1980-tallet da Yonkers ble stilt overfor en politisk upopulær oppgave. Yonkers, nord for Bronx i delstaten New York, hadde på den tiden rundt 200 000 innbyggere, hvorav 80 % av befolkningen var hvite. Under en rettsak initiert av Justisdepartementet og NAACP (National Association for the Advancement of Colored People) ble det bevist at tjenestemenn i byrådet hadde brukt av føderale fond for å finansiere byggevirksomhet som opprettholdt segregering i byen.
Yonkers blir dømt til å bygge 200 boliger for lavinntekstgrupper på den hvite siden av byen, etterfulgt av 800 boliger til der mulig. En ekspert på byutvikling og planlegging (Peter Riegert ) er bestemt på å ta i bruk en ny filosofi for utbyggingen og dermed unngå de tidligere feilskjærte prosjektene som ledet til slumområder flere steder i USA. Men før han kan gå i gang må de lokale myndighetene i Yonkers komme til en beslutning om hvor det skal bygges.
Basert på en pressemelding.

RSS