
Med ny komprimeringsteknologi fra fimraet Eye IO, vil Sony klare å levere 4K-streamede filmer på en mye lavere båndbredde enn først forventet.
Sony melder at de er i rute mht. lanseringen av sin streamingtjeneste for 4K-filmer. Den blir først operativ til streamingboksen FMP-X1, som igjen skal kunne kobles på selskapets nye 4K-TV-er. Alt dette ventes lansert til sommeren.
TV-ene kalles XBR 4K Ultra HD – og er LED-LCD-baserte – og vil være å få kjøpt i størrelsene 55″ til 84″. Norske priser er ikke klare, men 55″ koster trolig ca. 40.000,– og 65″ ca 65.000,–
Alt tyder også på at høstens kommende PlayStation 4 (PS4) vil ha samme mulighet til å streame filmer.
Hva gjelder evt. fysisk format for 4K-innhold er ikke dette avklart ennå, men det er nedsatt en arbeidsgruppe i Blu-ray Disc Association (BDA) som jobber med saken.
– Fra kino til hjemmet, så jobber Sony Pictures Technologies med å gi publikum en opplevelse som er så nær som mulig til filmskapernes originale visjon, sier Chris Cookson fra Sony Pictures Technologies i en uttalelse.
– Eye IOs teknologi gjør det praktisk å levere filmer til hjemmet med en uovertruffen teknologi, og vi er stolte av å samarbeide med dem, la han til.
Eye IO har også Netflix som kunde. Eye IOs teknolgi ble tidligere i år serifisert som THX-godkjent – Digital Cinema HD Video Encoder.
RSS