Den mye omtalte amerikanske filmen «Spring Breakers» får norsk kinodistribusjon. Det bekrefter SF Norge overfor VIDEOMAGASINET.
SF Norge har satt en foreløpig premieredato til 12. april, bare noen få uker etter USA-premieren.
Spring Breakers er laget av enfant terrible Harmony Korine (mannen bak Julian Donkey Boy og Gummo), og den har blitt kalt smakløs og spekulativ, men også nytenkende og underholdende.
Filmen ligner på lite annet i filmverdenen, og den kan kanskje best beskrives som Russ Meyer-møter-Gaspar Noé-møter-Terrence Malick-møter-Britney Spears.
Spring Breakers er antakeligvis en av årets mest særegne og dristige filmverker. Den vil nok neppe falle i smak hos alle, men det er hvert fall en film publikum ikke kan forholde seg likegyldig til.
VIDEOMAGASINET spår at denne blir en kulthit på kino, videogram og VOD.
I rollene finner vi James Franco (i en av sine merkeligste – og beste roller noensinne) og Disney-berømte Selena Gomez og Vanessa Hudgens.
Filmer følger de fire ungjentene Faith, Candy, Brit og Cotty. De bestemmer seg for å dra til Florida for å feire den tradisjonelle vårferien, spring break. De trenger feriepenger og raner en restaurant, men havner i fengsel. Gangsterrapperen Alien (spilt av Franco) hjelper dem ut.
Spring Breakers skapte mye buzz under filmfestivalen i Venezia i 2012, og har senere gått sin seiersgang på flere festivaler (deriblant Oslo Internasjonale Filmfestival i november).
– Jeg regner med at vi tar den på kino, men kinoene har jo ikke sett den ennå. Jeg synes den er veldig frisk, tilsynelatende spekulativ, men med en klar underliggende dybde og en nerve som få samtidige filmer klarer å få til. Så får vi la gå med at det er mye nakenhet fra tidligere pertentlige unge damer underveis, forteller Åge Hoffart, avd. leder kinodistribusjon hos SF Norge, til VIDEOMAGASINET.
Vi lar den flunkende nye internasjonale traileren tale for seg!
RSS