• Nyheter
  • Anmeldelser
  • KOMMENTAR
  • Konkurranser
  • Om oss
  • Kontakt
VIDEOMAGASINET
  • Nyheter
  • Anmeldelser
    • Anmeldelse: Star Wars: The Bad Batch: sesong 2 – episode 1-6
    • Anmeldelse: Star Wars: Andor: sesong 1
    • Anmeldelse: Star Wars: Tales of the Jedi
    • Anmeldelse: Star Wars: Andor: episode 1-4
    • Anmeldelse: Cobra Kai Sesong 5
  • KOMMENTAR
    • HBO MAX sin House of the Dragon: Meget imponerende audiovisuell kvalitet
    • De små ting teller
    • Det synger på siste verset for fysisk videosalg
    • Du er ikke lat eller dum om du ser på Netflix
    • Derfor har jeg tro på UHD-formatet
  • Konkurranser
    • Konkurranse: Miss Peregrines Home For Peculiar Children
    • En absolutt fabelaktig konkurranse!
    • Vi introduserer et nytt menypunkt: KONKURRANSER
  • Om oss
  • Kontakt
  • RSS

VOD (KLIKKEFILM)

Svært høy Netflix-trafikk

Stranger Things er blant seriene som sendes i 4K-kvalitet fra Netflix.
Svært høy Netflix-trafikk
Per Mork
22. desember 2016

Netflix-trafikken utgjør på det meste rundt 23 prosent av all trafikk i Telenors landsdekkende bredbåndsnett. 70 prosent av all trafikken i nettet utgjør video.

Det opplyser Telenor i en pressemelding, hvor de fokuserer på at Netflix’ servere er plassert i Oslo. Derfor går det knirkefritt å se seriefavorittene i 4K-kvalitet.

At det er mange som får glede av denne teknologien, er det ifølge tallene for Netflix-bruk i Telenors nett liten tvil om.

Kortreist er nemlig nøkkelordet når Telenor legger til rette for strømming av tv-serier og film i bredbåndsnettet. o.

Trygt lagret på servere på to forskjellige (og hemmelige) steder i Oslo-området, ligger nye og populære serier som Narcos 2, Stranger Things, The Crown og Daredevil.

Juleklassikere som Hjemme alene-filmene er også tilgjengelig hos Netflix, mens Frikjent sesong 1 og 2 ligger hos TV 2 Sumo. Snøfall er veldig populært, og mange kommer til å bruke romjulen på å se alle episodene på NRKs streamingtjeneste.

– Uten denne teknologien ville innholdet fortsatt kommet fram til kundene, men det ville hatt lavere kvalitet til en mye høyere kostnad, sier Birgit Bjørnsen, leder for bredbånd og TV i Telenor Norge.

– Begrepet «kortreist» er definitivt også relevant for innhold på internett. Dersom filmene og seriene skulle reist hele veien fra California til Norge når du ser Netflix, ville ikke «varen» du kjøper vært like fersk. Plasseringen nærme kundene er med å sikre kvalitet og en god seeropplevelse, sier Bjørnsen.

Teknologien hun snakker om kalles caching, eller mellomlagring på godt norsk. Dette betyr at nettinnhold som bilder og video fysisk blir lagret nærmere deg enn der originalinnholdet opprinnelig stammer fra.

– Måten internett er bygd opp på i dag er prinsipielt ganske lik slik det så ut for ti år siden. Samtidig har det skjedd store endringer i hva som blir sendt over nettet, og spesielt inntoget av de mange tjenestene som strømmer video, sier Bjørnsen.

– De mange strømme-tjenestene ville vært mindre tilgjengelige og ustabile etter dagens standard om vi ikke hadde hatt cache-teknologi og CDN-tjenester.

En CDN-tjeneste, kort for Content Delivery Network, er en teknologi som mellomlagrer innholdet til sine kunder på servere rundt om i verden, slik at det kan leveres kjappere og mer effektivt til sluttbrukeren. Telenor har sin egen CDN-plattform for egne tjenester og som andre aktører kan benytte.

Da Netflix lanserte i Norge i 2012, kom trafikken inn til Telenors nett via flere aktører på det store cyberspace. Det medførte at videokvaliteten var lavere enn i dag, og både Netflix og Telenor måtte bruke unødvendig mye ressurser på å få levert innholdet til flere tusen norske hjem.

I mars 2014 skjedde det imidlertid noe, da en lang rekke servere med Netflix som avsender ble satt opp på to ulike steder i Oslo. Første søndagen etter at disse serverne ble slått på, økte Netflix-trafikken med utrolige 50 prosent.
Serverne er oppdaterte til enhver tid og rommer absolutt alt innholdet som er tilgjengelig for norske Netflix-abonnenter på oppsettet i Oslo.

Bjørnsen understreker viktigheten av at det nå eksisterer en slik avspilling av Netflix’ videoer sentralt i Telenors nett til kundene, uten at det må gå via andre ledd.

– Netflix valgte å bygge sin egen CDN-plattform, slik at de kunne komme nærmere kundene, med færrest mulige flaskehalser. Det gir også Netflix oversikt og innsikt i trafikkflyten, forklarer Bjørnsen.

Basert på en pressemelding.

Relaterte sakerForsiden
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
VOD (KLIKKEFILM)
22. desember 2016
Per Mork https://facebook.com/permork72

Grafisk designer og nettside utvikler.

Relaterte sakerForsiden

Siste saker fra VOD (KLIKKEFILM)

Storslagen gjenforening av Mirren og Ford

John Berge7. januar 2023
Les mer

Troll på verdenstoppen hos Netflix

John Berge7. desember 2022
Les mer

Top Gun: Maverick som julegave på SkyShowtime

John Berge24. november 2022
Les mer

Yellowstone rir videre – nå med femte sesong

admin23. november 2022
Les mer

SkyShowtime slo på stortrommen: Fløy inn journalister fra hele Europa og fikk flere skuespillere til å presentere prosjektene sine.

John Berge8. november 2022
Les mer

Nå er SkyShowtime her og tjenesten er «grisebillig»

John Berge22. september 2022
Les mer
VIDEOMAGASINET

VIDEOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfs vei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

© 2013-2022 JB Forlag. VIDEOMAGASINET startet 6. januar 2013.

Siste nyheter

  • Trailer: Mayor of Kingstown – sesong 2
    TRAILER22. januar 2023
  • Trailer: Star Wars: The Mandalorian – sesong 3
    TRAILER22. januar 2023
  • Anmeldelse: Star Wars: The Bad Batch: sesong 2 – episode 1-6
    ANMELDELSE8. januar 2023
  • Gratulerer med dagen, til oss selv!
    VIDEOBRANSJEN7. januar 2023

Stikkord sky

Blu-ray Forsiden DVD Kino VOD Teknologi Blu-ray 3D Video UHD 4K Trailer Anmeldelse Disney Netflix star wars fremhevet Film Filmtips Marvel action Musikk strømming Serietips skrekk spenning thriller Hjemmekino TV-serie The Bad Batch superhelt

© 2013-2023 JB Forlag. Hurra, vi har drevet i ti år nå! VIDEOMAGASINET startet 6. januar 2013.

Scroll for more
Tap
  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Anmeldelse: Star Wars: The Bad Batch: sesong 2 – episode 1-6
    ANMELDELSE8. januar 2023
  • Storslagen gjenforening av Mirren og Ford
    VOD (KLIKKEFILM)7. januar 2023
  • Gratulerer med dagen, til oss selv!
    VIDEOBRANSJEN7. januar 2023
  • Trailer: Star Wars: The Mandalorian – sesong 3
    TRAILER22. januar 2023
  • Trailer: Mayor of Kingstown – sesong 2
    TRAILER22. januar 2023
  • Trailer: Star Wars: The Mandalorian – sesong 3
    TRAILER22. januar 2023
  • Anmeldelse: Star Wars: The Bad Batch: sesong 2 – episode 1-6
    ANMELDELSE8. januar 2023
  • Gratulerer med dagen, til oss selv!
    VIDEOBRANSJEN7. januar 2023
  • norske tv serier på dvd – My Blog says:

    […] 10.000 av ny norsk TV–serie – VIDEOMAGASINET […]

  • Blogg 3 – Publisering av åndsverk i digitale medier. – Eivind Lohndal says:

    […] Foto: videomagasinet.no […]

  • John Berge says:

    Man bestemmer jo selv om man vil skru på varmen,…

  • Jens Bonde says:

    Skal man sitte å svette i ræva på kino da?…

Sidebanner 2

Facebook

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Ny strømmetjeneste til Norge
Topp ti på HBO Nordic i 2016