• Nyheter
  • Anmeldelser
  • KOMMENTAR
  • Konkurranser
  • Om oss
  • Kontakt
VIDEOMAGASINET
  • Nyheter
  • Anmeldelser
    • Anmeldelse: Cobra Kai Sesong 6 Del 2 (av 3)
    • Anmeldelse: Agatha All Along Sesong 1
    • Anmeldelse: Twilight of the Gods Sesong 1 (Netflix)
    • Anmeldelse: Terminator Zero: sesong 1
    • Anmeldelse: «The Union» (Netflix)
  • KOMMENTAR
    • HBO MAX sin House of the Dragon: Meget imponerende audiovisuell kvalitet
    • De små ting teller
    • Det synger på siste verset for fysisk videosalg
    • Du er ikke lat eller dum om du ser på Netflix
    • Derfor har jeg tro på UHD-formatet
  • Konkurranser
    • Konkurranse: Miss Peregrines Home For Peculiar Children
    • En absolutt fabelaktig konkurranse!
    • Vi introduserer et nytt menypunkt: KONKURRANSER
  • Om oss
  • Kontakt
  • RSS

VIDEOBRANSJEN

UltraViolet til Norden neste år?

UltraViolet til Norden neste år?
John Berge
15. juli 2013

UltraViolet (UV) er et digitalrettighetssystem, skybasert, som gjør at forbrukerne eier en digital nedlasting eller streaming av en film på en lang rekke enheter og plattformer. Du kjøper rettigheten en gang – eksempelvis ved en Blu-ray med UV – og eier filmen heretter til evig tid, også digitalt. Det er 74 medlemsselskaper bak UV, i noe som kalles Digital Entertainment Content Ecosystem (DECE). De eneste av de store som ikke er med, er Disney (som har sitt konkurrerende Keychest-system) og Apple.

Det finnes nå nær 9.000 filmer med UV og nærmere elleve millioner UV-kontoer, melder DECE, som nylig redegjorde nærmere for systemet under en UltraViolet-presentasjon i USA.

UltraViolet, den nye digitale bransjestandarden fra Hollywood-studioene (minus Disney), rykker nærmere Norden. Tør vi håpe på 2014-lansering?

Nå meldes det at UltraViolet skal lanseres i Tyskland og Frankrike 30. september 2013.

Det bekrefter David Bishop, president i Sony Pictures Home Entertainment, overfor det tyske fagbladet Handelsblatt. Bishop sier lanseringen skal frontes av Skyfall og andre storfilmer fra studioer som støtter UltraViolet (UV). Etter disse to store markedene, følger Luxenburg, Holland og Belgia.

Fra før av er UV tilgjengelig i USA, Canada, Storbritannia, Irland, Australia og New Zealand.

UltraViolet er et digitalt filsystem som skal gi forbrukerne tilgang til filmene de kjøper på de fleste bærbare og stasjonære enheter. Systemet bundles og markedsføres med Blu-ray Disc-utgaver av filmene. Det gjør Digital Copy-systemen som ulike studioer har hatt i flere år, mer samkjørte og de kan lanseres og markedsføres under én plattform.

Systemet ble først lansert høsten 2011 i USA, med titler fra Warner.

Poenget med UltraViolet er at filmer skal være tilgjengelig for forbrukerne, slik at de kan se og høre på det de vil, når de vil, på hvilken som helst enhet de vil.

Dette forutsetter selvsagt at produktene forholder seg til de samme standardene, men som vanlig er det selskaper som ikke vil være med. Foreløpig dreier det seg om Walt Disney Studios og Apple Inc. (iTunes)

I dagens marked er elektronisk kjøpefilm (EST, electronic sell-through) og utleie (VoD, Video-on-Demand) basert på «siloer», hvor du som forbruker må gi ulike firmaer privat informasjon og låse deg til deres systemer.

UltraViolet gjør det også enklere for alle deler av bransjen. Det blir én digital fil, som passer for både kringkasting, streaming, nedlasting, lagring på disc, osv.

Londonbaserte Strategy Analytics mener UltraViolet får en tung kamp i etableringsfasen overfor forbrukerne. I lys av mange andre konkurrenter må UltraViolet gi et klart og overbevisende svar overfor forbrukerne på spørsmålet om hvorfor de skal velge UltraViolet, mener analytikerne i Strategy Analytics.

De mener det er bekymringsverdig for UltraViolet at Apple holder seg unna. Ikke bare fordi iTunes er meget godt etablert, men også fordi det fortsatt er usikkert om UltraViolet-produktene vil fungere på Apples enheter. Analysebyrået hevder videre at disse faktorene vil gjøre at forbrukerne som bruker mest penger på digitale produkter per i dag, vil være motvillige til å prøve ut UltraViolet. At Disney ikke er med på UltraViolet fra starten, er ikke så viktig, mener analytikerne, så lenge alle de andre storstudioene er på laget fra dag én.

Undertegnede skrev først om UV for tre år siden, i 2010.

Relaterte sakerTeknologiVOD
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
VIDEOBRANSJEN
15. juli 2013
John Berge https://facebook.com/john.berge

Redaktør og daglig leder i JB Forlag.

Relaterte sakerTeknologiVOD
  • Det nye digitale formatet: UltraViolet 07.02.2013

Siste saker fra VIDEOBRANSJEN

Gratulerer med dagen, til oss selv!

admin7. januar 2023
Les mer

Slutt på videogram-registrering hos Medietilsynet

John Berge11. januar 2022
Les mer

Medietilsynet fant ingen brudd på reglene for alderskontroll

admin1. september 2021
Les mer

Fra vårt videoarkiv: Den gang DVD var nytt

John Berge17. juni 2021
Les mer

Hemmakväll sluttet med leiefilm. Men kjøpefilmene får forbli, inntil videre.

John Berge6. januar 2021
Les mer

SF overtar også Universals fysiske videofilmdistribusjon

John Berge16. november 2020
Les mer
VIDEOMAGASINET

VIDEOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfs vei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

© 2013-2022 JB Forlag. VIDEOMAGASINET startet 6. januar 2013.

Siste nyheter

  • Anmeldelse: Cobra Kai Sesong 6 Del 2 (av 3)
    ANMELDELSE19. november 2024
  • Anmeldelse: Agatha All Along Sesong 1
    ANMELDELSE13. november 2024
  • Anmeldelse: Twilight of the Gods Sesong 1 (Netflix)
    ANMELDELSE23. september 2024
  • De største TV-nyhetene fra Disney-messen D23 i 2024
    TV12. september 2024

Stikkord sky

Forsiden Blu-ray DVD Kino VOD Teknologi Blu-ray 3D Video UHD 4K Anmeldelse Trailer star wars Disney Netflix fremhevet Film Marvel Filmtips action Musikk strømming The Bad Batch Serietips skrekk thriller TV-serie spenning dc Dee Bradley Baker

© 2013-2023 JB Forlag. Hurra, vi har drevet i ti år nå! VIDEOMAGASINET startet 6. januar 2013.

Scroll for more
Tap
  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Anmeldelse: Cobra Kai Sesong 6 Del 2 (av 3)
    ANMELDELSE19. november 2024
  • Anmeldelse: Agatha All Along Sesong 1
    ANMELDELSE13. november 2024
  • Anmeldelse: Twilight of the Gods Sesong 1 (Netflix)
    ANMELDELSE23. september 2024
  • De største TV-nyhetene fra Disney-messen D23 i 2024
    TV12. september 2024
  • Extended Opportunity says:

    Are you still using Calendly to schedule your calls and…

  • Extended Opportunity says:

    Word's First NLP & ML Based Email, Voice & Video…

  • Extended Opportunity says:

    MobiApp AI - True Android & iOS Mobile Apps Builder…

  • Extended Opportunity says:

    An Ultimate Web-Hosting Solution For Business Owners https://ext-opp.com/HostsMaster

Sidebanner 2

Facebook

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Norsk Sony-topp tror på det fysiske marked
Hvorfor endrer forbrukerne vaner?