• Nyheter
  • Anmeldelser
  • KOMMENTAR
  • Konkurranser
  • Om oss
  • Kontakt
VIDEOMAGASINET
  • Nyheter
  • Anmeldelser
    • Anmeldelse: Star Wars: The Bad Batch: sesong 2 – episode 1-6
    • Anmeldelse: Star Wars: Andor: sesong 1
    • Anmeldelse: Star Wars: Tales of the Jedi
    • Anmeldelse: Star Wars: Andor: episode 1-4
    • Anmeldelse: Cobra Kai Sesong 5
  • KOMMENTAR
    • HBO MAX sin House of the Dragon: Meget imponerende audiovisuell kvalitet
    • De små ting teller
    • Det synger på siste verset for fysisk videosalg
    • Du er ikke lat eller dum om du ser på Netflix
    • Derfor har jeg tro på UHD-formatet
  • Konkurranser
    • Konkurranse: Miss Peregrines Home For Peculiar Children
    • En absolutt fabelaktig konkurranse!
    • Vi introduserer et nytt menypunkt: KONKURRANSER
  • Om oss
  • Kontakt
  • RSS

FILMLANSERING

«Vi trenger noen hundrede tusener på kino»

Regissør Erik Skjoldbjærg (t.v.) og produsent Christian Fredrik Martin poserer i forbindelse med «Pionér»-lanseringen. Foto: John Berge, KINOMAGASINET ©
«Vi trenger noen hundrede tusener på kino»
John Berge
15. august 2013

HAUGESUND: Produsent Christian Fredrik Martin i Friland AS er meget spent på hvordan kritikere og ikke minst publikum responderer på høstens norske storfilm, «Pionér».

Torsdag 15. august og pressen har fått sett «Pionér». I timesvis etterpå har det vært fotosession, pressekonferanse og intervjuer i timesvis, hos ResQ, tidligere Statens havarivernskole.

KINOMAGASINET møter Christian Fredrik Martin, mannen som tidligere har stått bak Hodejegerne og Sønner av Norge, som allerede for sju år siden begynte å jobbe med prosjektet som denne dagen er åpningsfilmen på den 41. norske filmfestivalen. Da kom Kathrine Valen Zeiner og Cathinka Nikolaysen med grunnidéen, forteller Martin.

– Filmen er fundert på en stor fascinasjon og beundring for en industriteknologisk revolusjon. Vi fant enorme oljeressurser, men kunne ikke få de opp uten å forsere dyp ingen i verden før hadde forsert. Vi startet et stort verifiseringsprogram, som kun kan sammenlignes med da amerikanerne skulle til månen ti år tidligere. Dette er grunnen til at vi er en av verdens ledende oljenasjoner. Vi har laget vår egen mytologi i en fiksjonsthriler, forteller Martin.

Pionér er allerede solgt til en lang rekke land etter å ha vært vist under filmfestivalen i Berlin (et kort klipp) og Cannes (råkutt). Toronto-festivalen blir den første som får vise den komplette filmen. Markeder Friland AS gjerne vil selge til er bl.a. Australia, Canada og Sør-Amerika.

Men dette er en helnorsk film, tross mangefasert internasjonal finansering og både meksikansk og amerikansk skuespillerinnsats, av hhv. Stephanie Sigman (Miss Bala) og Stephen Lang (Avatar).

– Interessen for norske filmer er stigende, og filmene er blitt bedre. Vi har fått mer mainstream filmer – bredere anlagte filmer og vi ser at norsk film har begynt å utforsker forskjellige sjangre. Historier som er særnorske, sier noe om oss selv, og er en trigger. Folk er på utkikk etter gjenkjennelse når man skal løse sin kinobillett, mener Martin.

Han bedyrer at han er «veldig fornøyd med filmen».

– Det er en spennende mysteriethriller, beskriver han den som.

– Har du premierenerver?

– Det har man alltid. Dette er en spennende dag. Selv om ordinær premiere er 30. august, får har alle kritikere nå sett den, og det er spennende og viktig hvordan kritikerne responderer.

– Hva med kinosjefene?

– Med unntak av Oslo Kino og Bergen Kino, hvis representanter fikk se et tidlig kutt av filmen, får alle nå se den i løpet av filmfestivalen.

50 mill kroner er budsjettet på.

– Hva er «break-even» for det norske markedets vedkommende?



– Vi trenger noen hundretusener på kino. Det er ikke noe å legge skjul på. Erik Skjoldbjærgs forrige film, Nokas var også en suksess. Hodejegerne var basert på en suksessfull bok. Det skal bli spennende å se hvordan publikum responderer på en slik film, som har sjanger og underholdningsverdier til å gi en spennende kinopplevelse, sier Christian Fredrik Martin.

Han opplyser at Pionér er filmet med digitalt 2K Alexia, og at 70-talls estetikken i stor grad også er utført i etterarbeidet. Det var veldig krevende å skaffe alle rekvisittene og undervannsarbeidet var meget kostbart.

Filmen inneholder flere historiske opptak fra NRK og Oljemuseet, samt klipp fra den norske filmen, Dykket (1989).

Martin var selv på settet den dagen da bilen som Aksel Hennie, i rollen som «Petter», rullet rundt.

– Bilen skulle ikke rulle rundt. Jeg var den første som kom mot bilen etterpå. Jeg var skrekkslagen og trodde jeg mistet hovedrolleinnehaveren min under innspillingen. Men Aksel var like hel, dog noe fortumlet. Vi skjøt videre etter lunsj. 


Neste film fra Friland AS er Bård Breiens neste film, Detektiv Downs.

– Vi har flere ting under utvikling, blant annet filmen om Roald Amundsen. Det er et stort prosjekt. Vi har flere andre prosjekter i beddingen. Siden vi startet Friland har vi laget ti-tolv filmer. Vi er ikke superproduktive, men nøye.

Skuespillere, regissører og produsenter av «Pionér» samlet for gruppebilde i Haugesund. Foto: John Berge, KINOMAGASINET ©
Relaterte sakerKino
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
FILMLANSERING
15. august 2013
John Berge https://facebook.com/john.berge

Redaktør og daglig leder i JB Forlag.

Relaterte sakerKino

Siste saker fra FILMLANSERING

Avatar får kino-comeback

John Berge26. august 2022
Les mer

MGM kan gå på en kjempesmell med No Time to Die

John Berge20. august 2021
Les mer

Her er Scarlett Johansson i Norge

John Berge1. juli 2021
Les mer

Marvel Studios støtter kinoene med fokus på sine ti neste filmlanseringer

John Berge4. mai 2021
Les mer

Bond-filmen skal nå kinolanseres den siste dagen i september 2021

John Berge26. februar 2021
Les mer

Nå krymper også Paramount kinovinduet

John Berge25. februar 2021
Les mer
VIDEOMAGASINET

VIDEOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfs vei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

© 2013-2022 JB Forlag. VIDEOMAGASINET startet 6. januar 2013.

Siste nyheter

  • Trailer: Mayor of Kingstown – sesong 2
    TRAILER22. januar 2023
  • Trailer: Star Wars: The Mandalorian – sesong 3
    TRAILER22. januar 2023
  • Anmeldelse: Star Wars: The Bad Batch: sesong 2 – episode 1-6
    ANMELDELSE8. januar 2023
  • Gratulerer med dagen, til oss selv!
    VIDEOBRANSJEN7. januar 2023

Stikkord sky

Blu-ray Forsiden DVD Kino VOD Teknologi Blu-ray 3D Video UHD 4K Trailer Anmeldelse Disney Netflix star wars fremhevet Film Filmtips Marvel action Musikk strømming Serietips skrekk spenning thriller Hjemmekino TV-serie The Bad Batch superhelt

© 2013-2023 JB Forlag. Hurra, vi har drevet i ti år nå! VIDEOMAGASINET startet 6. januar 2013.

Scroll for more
Tap
  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Anmeldelse: Star Wars: The Bad Batch: sesong 2 – episode 1-6
    ANMELDELSE8. januar 2023
  • Storslagen gjenforening av Mirren og Ford
    VOD (KLIKKEFILM)7. januar 2023
  • Gratulerer med dagen, til oss selv!
    VIDEOBRANSJEN7. januar 2023
  • Trailer: Star Wars: The Mandalorian – sesong 3
    TRAILER22. januar 2023
  • Trailer: Mayor of Kingstown – sesong 2
    TRAILER22. januar 2023
  • Trailer: Star Wars: The Mandalorian – sesong 3
    TRAILER22. januar 2023
  • Anmeldelse: Star Wars: The Bad Batch: sesong 2 – episode 1-6
    ANMELDELSE8. januar 2023
  • Gratulerer med dagen, til oss selv!
    VIDEOBRANSJEN7. januar 2023
  • norske tv serier på dvd – My Blog says:

    […] 10.000 av ny norsk TV–serie – VIDEOMAGASINET […]

  • Blogg 3 – Publisering av åndsverk i digitale medier. – Eivind Lohndal says:

    […] Foto: videomagasinet.no […]

  • John Berge says:

    Man bestemmer jo selv om man vil skru på varmen,…

  • Jens Bonde says:

    Skal man sitte å svette i ræva på kino da?…

Sidebanner 2

Facebook

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Felleseierskap med TV 2 gir mer medietrykk
Umoralsk festivaldeltakelse