
Folkets favoritt, Den norske Blu-ray prisen, Årets markedskampanje, Årets mest solgte norske film og Årets mest solgte spillefilm. Det var «Kon-Tiki» og Nordisk Film Distribusjons store kveld.
Fredag 12. april fikk Nordisk Film Distribusjon (NF) så mange priser at konferansier Tommy Steine spøkte med at han så at kollegene fra selskapet lot det gå på omgang hvem som skulle opp og motta.
Her er de i den rekkefølgen de ble utdelt
Folkets favoritt: Kon-Tiki
Øvrige nominerte: Istid 4: Kontinenter på avveie, The Dark Knight Rises, The Avengers, Madagskar 3: Full rulle i Europa
Prisutdeler: Erna Solberg, leder i Høyre
Kåret av Se og Hørs lesere
Vinneren fikk 36 % av stemmene
Prisen ble mottatt av produsent Aage Aaberge og salgsdirektør Morten Berner fra NF.
– Det har vært et eventyr fra dag 1, og selvfølgelig utrolig hyggelig å stå her og ta imot denne prisen. Vi har to regissører i USA som forbeder en amerikansk premiere. De ville gjerne vært her i dag. Men jeg sier også tusen takk til dere, dere har gjort dette mulig, jeg synes faktisk dere skal ta en skål for dere selv, sa Aaaberge i takketalen.
Den norske Blu-ray prisen: Kon-Tiki
Øvrige nominerte: Blåfjell 2: Jakten på det magiske horn BD3D og Sønner av Norge
Prisutdeler: John Berge, VIDEOMAGASINET. I juryen: John Berge, Birger Vestmo fra NRK Filmpolitiet og Erik Zmuda fra Film & Kino.
– Tusen takk til DVNor som har laget BD-en sammen med oss og takk til produsenten som har vært med på å lage alt ekstramaterialet, som gjør at utgivelsen er eksepsjonelt bra, og regissørene som stilte opp på kommentarspor, sa Thea Øwre-Johnsen fra NF.
– Takk for tilliten. Vi gikk løs på oppgaven med æresfrykt, sa Erik Øvsthus fra DVnor.
– Vi er alle imponert over de tre nominerte utgivelsene og det er en enstemmig jury som har valgt årets verdige vinner, sa John Berge.
– I juryens begrunnelse heter det at vi er imponerte over alt som er gitt plass på denne utgivelsen. Omslaget er forseggjort og virker eksklusivt, det har meget bra design og løfter kino markedsmateriellet videre. Lyden er i DTS-HD Master Audio 7.1 og bildekvaliteten er spektakulær. Ekstrastoffet har fått plass på egen disc, og inneholder gode dokumentarer. I tillegg får vi høre regissørenes mening om filmen de har laget.
Årets markedskampanje: Kon-Tiki
Prisutdeler: Tommy Steine
Thea Øwre-Johnsen fra NF kom igjen på scenen og takket. – Dette er overveldende. Jeg må takke guttene våre som har gjort Kon-Tiki til en så stor utgivelse, med et salg på over 310.000 eksemplarer, og nesten ingen retur, så kan vi ikke si annet enn at vi er strålende fornøyd med det, så en stor applaus til alle våre kunder som har vært med på å gjøre denne fantastisk for oss, et eventyr, og det har vært utrolig gøy selvfølgelig å jobbe med denne og igjen takk til produsenten som har laget en fantastisk film.
Årets mest solgte norske film: Kon-Tiki
Øvrige nominerte: Blåfjell 2: Jakten på det magiske horn og Knerten i knipe
Prisutdeler: Ingrid Bolsø Berdal
Produsent Aage Aaberge mottok prisen. – Jeg må bare si tusen, tusen takk, nok en gang. Jeg har utrolig stor respekt for publikum. Det har vært en rettesnor for meg i veldig mange år som filmprodusent. Og jeg føler virkelig at vi har lykkes med Kon-Tiki. Vi har laget en bra film. Det er utrolig mange som lager et slikt produkt. Ca. 1.000 personer i åtte land som har laget filmen, sa Aaberge. – Nordisk Film har gjort en kjempejobb når det gjelder lanseringen, sa han videre.
Årets mest solgte spillefilm: Kon-Tiki
Øvrige nominerte: The Dark Knight Rises og The Avengers
Prisutdeler: Per Christian Ellefsen
Salgsdirektør Morten Berner mottok prisen. – Tusen hjertelig takk. Takk til Espen og Joachim (Regissørene. Red. anm.) for en fantastisk film. De har også levert Bandios og Max Manus til oss før. Så vil jeg takke Aage, som vi har hatt et veldig godt samarbeid med. Og så vil jeg rette en takk til teamet mitt som har gjort en fantastisk jobb. Vi hadde et mål om at Kon-Tiki skulle bli stort. Og det har vi klart. Nå er vi oppe i 313.000 solgte enheter, sa Berner. – Også en stor takk til kinoavdelingen, som har gjort et fantastisk grunnarbeid.





RSS